- Caritas to więcej niż miłość - mówił bp Antoni Długosz do wolontariuszy i opiekunów Szkolnych Kół Caritas z całej archidiecezji podczas spotkania integracyjno-formacyjnego. Prosił ich, by kochali Boga i drugiego człowieka szczególnego tego w potrzebie przez całe życie. Spotkanie odbyło się w dniach 5-6 listopada w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy.
Prowadził je ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora diecezjalnej Caritas, koordynator SKC. Zwrócił on uwagę, że jest dużo osób, które chcą pomagać innym, nie licząc na nagrodę. - Chcemy dzielić się tym, co posiadamy, tym, co jest w nas piękne, dobre; dzielić się z potrzebującymi, doświadczającymi biedy materialnej, a także biedy serca, w które trzeba wlać nadzieję - powiedział do tych, którzy chcą dzielić się sobą i świadczyć o miłości Boga w świecie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Pierwszego dnia zgromadzili się uczniowie szkół podstawowych (ok. 100 osób) i uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Długosz. Ksiądz Biskup zdradził przepis na szczęśliwe życie - taką receptą są Boże przykazania. Dlatego najważniejszą i najprostszą sprawą jest wierność przykazaniom. - Kto na każdą propozycję mówi „tak” i realizuje ją w życiu, staje się świętym - podkreślił Ksiądz Biskup. I wyjaśniał, że święci to ludzie, którzy twardo stąpali po ziemi, mieli też swoje wady, stawali wobec trudności, ale mieli siłę, by przezwyciężyć je oraz żyć dla Boga i drugiego człowieka. Dziś są drogowskazem do nieba. W tym kontekście przypomniał zadania wolontariuszy, którymi są: modlitwa za cały świat, o pokój, zgodę i w intencji misji, comiesięczna spowiedź, częstsza Komunia św., pomaganie w domu, nauka i modlitwa za zmarłych. Po Eucharystii dzieci uczestniczyły w warsztatach na temat udzielania pierwszej pomocy prowadzonych przez Adriana Pyrka, ratownika medycznego.
Drugiego dnia uczniowie gimnazjum i liceum (ok. 150 osób) przeżyli Mszę św. celebrowaną przez ks. Zbigniewa Zalejskiego z homilią ks. Pawła Dzierzkowskiego, wysłuchali konferencji o. Marcina Ciechanowskiego, paulina z Jasnej Góry, egzorcysty archidiecezji częstochowskiej, na temat zagrożeń duchowych.
Dzieci i młodzież zapoznali się z sprawami bieżącymi ze szczególnym uwzględnieniem zbiórki żywności w ramach kampanii „Tak, pomagam!” oraz akcji pomocowej przeprowadzonej przez SKC z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Szkolne Koło Caritas jest organizacją działającą w ramach diecezjalnej Caritas pod nadzorem dyrektora szkoły, który wyznacza opiekuna koła - nauczyciela sprawującego opiekę nad grupą. Podstawowym celem jest organizowanie pomocy dla koleżanek i kolegów na terenie własnej szkoły będących w potrzebie oraz uczestniczenie w akcjach Caritas.
Beata Pieczykura
Działalność w Szkolnym Kole Caritas wypływa z przykazania miłości Boga i bliźniego, uwrażliwia dzieci i młodzież na potrzeby drugiego człowieka: bezradnego, chorego, biednego czy cierpiącego. W ten sposób uczy i wychowuje młodego człowieka oraz kształtuje wyobraźnię miłosierdzia. Kształci również umiejętność współpracy i odpowiedzialności, rozwija inicjatywę, pozwala pomnażać talenty młodych, którzy pragną zaangażować się w wolontariat chrześcijański.