Na polskim rynku wydawniczym ukazała się niedawno szczególna książka staraniem gliwickiej Fundacji Instytut Globalizacji. To „Nazarejczyk” Eugenio Zolli, naczelnego rabina Rzymu, której włoskie wydanie ujrzało światło dzienne w 1938 r.
Kim jest autor tej niezwykłej publikacji? Eugenio Zolli (dawniej Izrael Zoller, ur. w 1881 r. Brodach, nieopodal Lwowa ) to wybitny żydowski profesor i egzegeta, znawca Biblii. Nie tylko studiował biblistykę w szkole rabinackiej, ale również filozofię i psychologię we Lwowie, Wiedniu i Florencji. Był naczelnym rabinem Triestu, a potem Rzymu. Wykładał literaturę hebrajską w Padwie. W końcu nawrócił się na chrześcijaństwo. Eugenio Zolli to człowiek jedyny w swoim rodzaju. Wspólnie z Piusem XII ratował społeczność żydowską przez Holocaustem - źródła przypisują papieżowi uratowanie ok. 850 tys. Żydów.
Zolli, jeszcze jako rabin, udowadniał, że Jezus Chrystus jest oczekiwanym przez synów Abrahama i zapowiadanym w Biblii hebrajskiej Mesjaszem. W szczegółach dokumentuje to przekonanie właśnie w „Nazarejczyku”. Książka ta w Polsce jest praktycznie nieznana. A warto do niej zajrzeć, by zapoznać się z argumentacją człowieka, który badając źródłowe teksty dochodzi do bezdyskusyjnego wniosku, że to właśnie w osobie Jezusa z Nazaretu wypełniają się starotestamentowe proroctwa Izraela.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Książka, która ma 344 strony, jest podzielona na 17 rozdziałów opatrzonych wstępem i bibliografią. Z pewnością „Nazarejczyk” nie należy do łatwych lektur. Niemniej jednak warto po nią sięgnąć, ponieważ czytelnik będzie miał niepowtarzalną okazję poznania, a wręcz zanurzenia się, w bogactwie przesłania biblijnego. Autor bowiem tej pozycji w niezwykle mozolny, szczegółowy, a zarazem bardzo merytoryczny sposób odkrywa przed czytającym świat Pisma Świętego - zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu. Jednoznacznie wskazuje na osobę Syna Bożego jako oczekiwanego Mesjasza. Wydaje się, że na szczególną uwagę zasługuje rozdział 11 - „Pascha w literaturze staro- i nowotestamentowej”.
Warto też zwrócić uwagę na tłumacza. Jest nim ks. prof. Artur Jerzy Katolo, m.in. znawca języka włoskiego, profesor Pontificia Facolta Teologica dell’Italia Meridionale - ISSR i ITCS w Rende (prov. Cosenza) oraz kierownik katedry filozofii i teologii moralnej.
„Nazarejczyk” został wydany dzięki współpracy Fundacji Instytut Globalizacji z włoskim wydawnictwem Edizioni San Paolo. Książka jest dostępna w księgarniach od połowy października. Część zysków z jej sprzedaży będzie przeznaczona na cele charytatywne, m.in. na organizację pobytu różnych wspólnot podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Patronat medialny nad publikacją objął m.in. Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Życzę miłej i owocnej lektury.
Wydawca:
Fundacja Instytut Globalizacji, ul. Opawska 1/4, 44-100 Gliwice; e-mail: instytut@globalizacja.org