Liturgii przewodniczył bp senior Tadeusz Rakoczy. Wraz z hierarchą modlili się biskupi pomocniczy – Marek Szkudło z archidiecezji katowickiej oraz Piotr Greger z diecezji bielsko-żywieckiej. W Eucharystii uczestniczyli także księża, w tym m.in. koledzy rocznikowi biskupa jubilata.
W kazaniu bp Marek Szkudło przybliżył znaczenie zawołania biskupiego jubilata, swoistego wyznania wiary: „Evangelizari et evangelizare” – być ewangelizowanym i ewangelizować.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„W tym credo biskup Janusz wyznał, że nie można innych zapraszać do spotkania z Panem, kiedy najpierw samemu nie odpowie się na zaproszenie. Tak było w przypadku pierwszych apostołów, uczniów i tak jest do dziś” – zaznaczył i zwrócił uwagę, że w tym zawołaniu biskupim „jest jakaś wielka tęsknota za więzią z Chrystusem, jakaś, wręcz, pasja zgłębiania prawdy Słowa Bożego, któremu najpierw należy zrobić miejsce w sercu, przyjąć, pozwolić zaowocować, aby wejść w większą zażyłość z Mistrzem”.
„Odkrywamy w tym wyznaniu biskupa Janusza jakieś wielkie pragnienie autentyzmu; nie powtarzanie po drugich, ale oryginalność; nie kopiowanie, ale - jeśli coś przeczytam, przyjmuję, muszę to oswoić. W takim klimacie rodzi się pewna klarowność, przejrzystość, wolność od bawienia się cudzymi grzechami” – wyjaśniał dalej duchowny, przypominając o szerokich zainteresowaniach biskupa emeryta.
Reklama
„Podziwiałem jak na bieżąco śledził literaturę, podpowiadał, co przeczytać. Trudno było go czymś nowym zaskoczyć. Zakochany w muzyce, którą nie tylko lubił słuchać, ale studiował; miał jakby w pamięci partyturę, całą kompozycję muzyczną” – wspomniał, nawiązując także do doświadczenia katechetycznego biskupa.
„Pamiętam też z czasów, kiedy jubilat był moim szefem w wydziale katechetycznym, jak wielką troską obejmował katechizujących, dbając o ich duchową i ludzką formację. Poświęcał czas, przyjeżdżał na rekolekcje, a nawet sam je prowadził, piętnastodniowe, oazowe” – przypomniał.
„Dziękując dzisiaj za owoce twojego 35 letniego posługiwania biskupiego, chcemy życzyć przede wszystkim zdrowia, ale również nadal pogody ducha, płynącej z wiary, która ośmiela, zaprasza, ewangelizuje. Obiecujemy również dalszą modlitewną pamięć” – podkreślił na koniec katowicki sufragan.
Janusz Zimniak urodził się 6 września 1933 r. w Tychach. W 1951 r. wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego. 9 września 1956 r. – w ostatnim roku przymusowej nieobecności biskupów katowickich – przyjął w katedrze katowickiej święcenia kapłańskie z rąk biskupa Franciszka Sonika z Kielc.
W listopadzie 1966 r. biskup katowicki powierzył mu funkcję wizytatora nauki religii oraz diecezjalnego duszpasterza młodzieży męskiej. W latach 1969-72 odbył studia specjalistyczne w Międzynarodowym Instytucie Katechetyczno-Pastoralnym “Lumen vitae” w Brukseli, afiliowanym do Uniwersytetu Katolickiego w Louvain.
Reklama
Otrzymał tytuł licencjata na podstawie rozprawy na temat: “Katecheza i jej język”. Po powrocie do kraju ponownie objął funkcję wizytatora nauki religii. Równocześnie prowadził wykłady z katechetyki, pedagogiki i psychologii rozwojowej w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie oraz na kursie katechetycznym w Katowicach. Pełnił funkcję sekretarza I Synodu Diecezji Katowickiej.
W latach 70. prowadził rekolekcje dla maturzystów oraz dni skupienia dla katechetek i nauczycieli. W latach 1977-79 odbył studia doktoranckie w Instytucie Pastoralnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Napisał pracę pod kierunkiem ks. prof. M. Majewskiego na temat: “Katecheza rodzinna w twórczości Pierre Ranweza”. W 1979 r. objął funkcję wicerektora Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie.
2 września 1980 r. Jan Paweł II mianował ks. dr. Janusza Zimniaka biskupem pomocniczym diecezji katowickiej i biskupem tytularnym Polignano. Konsekracja biskupa nominata odbyła się 4 listopada 1980 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Święceń udzielił mu ówczesny katowicki biskup diecezjalny Herbert Bednorz, któremu asystowali miejscowi biskupi pomocniczy: Józef Kurpas i Czesław Domin.
25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II mianował bp. Janusza Zimniaka biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej. Papież Benedykt XVI styczniu 2010 przyjął rezygnację bp. Zimniaka z pełnienia posługi biskupa pomocniczego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.
Bp Zimniak jest m.in. laureatem Medalu Komisji Edukacji Narodowej – nadawanego pracownikom oświaty, a także innym osobom, za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.