– W ramach projektu „Strażnicy Narodowej Pamięci” Fundacja Wolność i Demokracja przy współpracy z Konsulatem RP we Lwowie, Radą Pamięci Walk i Męczeństwa oraz polskimi środowiskami od 2013 r. poszukuje tych żołnierzy na terenie od granicy polsko-ukraińskiej do okolic Lwowa – powiedział KAI konsul RP we Lwowie Marcin Zieniewicz. Zdaniem badaczy w wrześniu 1939 r. tam poległo blisko 1,5 tys. żołnierzy polskich.
Jeszcze pod koniec lat 80 XX w. w Małechowie k. Lwowa dokonano ekshumacji zbiorowej mogiły polskich żołnierzy, a po pewnym czasie uroczystego pochówku na miejscowym cmentarzu pod przewodnictwem biskupa polowego WP Sławoja Głódzia. Obecnie tą mogiłą opiekuje się małechowska parafia rzymskokatolicka i Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Obecnie trwa lokalizacja i inwentaryzacja jak największej liczby pochówków żołnierzy polskich. Po weryfikacji archeologicznej i w przypadku jej pozytywnego zakończenia dokonano ekshumacji szczątków w różnych miejscowościach w obwodzie lwowskim. W zbieraniu relacji i poszukiwaniach miejsc pochówku uczestniczyła młodzież polska ze Lwowa oraz studenci z uczelni w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Kolejnym etapem projektu stało się utworzenie kwatery wojskowej na cmentarzu rzymskokatolickim w Mościskach.
W środę, 4 listopada, o godz. 12.00 czasu polskiego w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Mościskach Mszy św. będzie przewodniczyć lwowski metropolita Mieczysław Mokrzycki. Po Eucharystii procesja wyruszy na cmentarz, gdzie nastąpi uroczysty pochówek ofiar. W uroczystości udział wezmą: wiceminister obrony narodowej RP Maciej Jankowski, polscy i ukraińscy parlamentarzyści, przedstawiciele lwowskich władz obwodowych, polskie organizacje z Ukrainy, przedstawiciele rodzin dwóch zidentyfikowanych żołnierzy, pododdział kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.