1 maja 2012 roku rozpoczynając peregrynację bp Stefan Cichy wyraził nadzieję, że „św. Józef odwiedzający wszystkie parafie diecezji będzie orędował za nami, abyśmy wszystkie uchwały naszego I Synodu wprowadzali w życie. Liczę też na to, że modlitwa wielu rodzin przy obrazie, uzdrowi nasze rodziny, by były miejscem żywej wiary, modlitwy oraz żarliwej, wiernej miłości”.
We wstępnie do Mszy św. kończącej tę wędrówkę bp Cichy przypomniał nawiązał do tych słów: „W tym czasie prosiliśmy św. Józefa - patrona Kościoła, aby pomógł nam realizować uchwały Synodu legnickiego. Chcemy i dzisiaj prosić, byśmy wszyscy tak, jak św. Józef, wiarę potwierdzali życiem”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Homilię podczas Eucharystii wygłosił bp Marek Mendyk. Podkreślił, że to wydarzenie miało ogromne znaczenie duchowe dla życia całej diecezji. – „Przy tym wizerunku gromadzili się wierni na indywidualnej i wspólnotowej adoracji. Małżonkowie odnawiali przyrzeczenia małżeńskie, młodzież powierzała św. Józefowi swoje życiowe wybory i przyjmowała sakrament bierzmowania. Rodziny wypraszały wstawiennictwa troskliwego opiekuna Świętej Rodziny z Nazaretu. Przy tym wizerunku modlili się rzemieślnicy, ludzie pracy, bezrobotni. Przybywały osoby niepełnosprawne i chorzy. Nie zapominano także o umierających, powierzając ich Patronowi dobrej śmierci” – mówił bp Marek.
Reklama
Przypomniał też, że ważnym wymiarem tej peregrynacji była modlitwa o powołania do życia kapłańskiego i zakonnego. Oraz powierzanie św. Józefowi wszystkich powołanych. – „Zauważyliśmy, że w tym czasie w parafiach ustawiały się długie kolejki do konfesjonałów. Jesteśmy przekonani, że obraz jest świadkiem wielu nawróceń i odnowionych relacji z Bogiem, zawiązanych przyjaźni z ludźmi” – zaznaczył bp Mendyk.
Wszędzie, gdzie przebywał obraz ukazujący św. Józefa trzymającego w ramionach małego Jezusa, przypominał wiernym, że człowiek zbliża się do Boga przede wszystkim przez codzienne wypełnianie Jego woli, przez uczciwe wykonywanie codziennych obowiązków. – „Klękając przed obrazem i patrząc na św. Józefa patrzyliśmy na człowieka, który wszystko w swoim życiu czynił dla Jezusa i ze względu na Niego” – podsumował bp Marek.
„Specjalnie na peregrynację przygotowano wiele materiałów duszpasterskich, które były pomocne w dobrym przeżyciu tego czasu” - powiedział dyrektor Wydziału Duszpasterskiego ks. Bogusław Wolański.– „Przygotowaliśmy książkę nabożeństw, modlitewnik dla wiernych oraz kopie obrazu, które wierni chętnie nabywali, jako pamiątkę tego niezwykłego spotkania” – dodał ks. Wolański. Jako diecezjalny duszpasterz rodzin wyraził też przekonanie, że ta peregrynacja przyczyniła się do wielkiej promocji małżeństwa i rodziny.
Peregrynacja odbywała się pod hasłem: „Ze św. Józefem o wiarę potwierdzoną życiem”. Obraz odwiedził wszystkie parafie, ponad 500 kościołów i kaplic oraz domy zakonne i Seminarium Duchowne. Przy obrazie św. Józefa odbywały się modlitwy, Msze św. dla różnych stanów, grup społecznych i wspólnot formacyjnych. Organizowane były rekolekcje i misje. Wszyscy mamy nadzieję, że peregrynacja ta zaowocuje wieloma łaskami, wyproszonymi przez św. Józefa - Opiekuna Zbawiciela.