Na początku Mszy św. przy ołtarzu stanął poczet sztandarowy Batalionu Reprezentacyjnego WP.
W homilii ks. Wątroba przypomniał, że żołnierze muszą na każdym stopniu i stanowisku widzieć ideę, której służą. – Ta idea żołnierskiej służby zamknięta została w żołnierskiej przysiędze, ale właściwe obowiązki i konieczność poświęcenia się służbie określa potrzeba chwili, rzeczywistość w której nam przyszło pełnić służbę – powiedział.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wikariusz generalny biskupa polowego podkreślił, że żołnierze i pracownicy Sztabu Generalnego choć doceniają ją to nie żyją wyłącznie tradycją i przeszłością. – Tu należą się wielkie słowa uznania i podziękowania tym wszystkim generałom, oficerom, podoficerom, żołnierzom i pracownikom cywilnym sztabu, którzy na miarę okoliczności i możliwości pielęgnują tradycje, zwyczaje, a zarazem kreują nową rzeczywistość i to zawsze ze wzrokiem utkwionym w idei, jaką jest dobro armii i Ojczyzny – powiedział.
Wyraził wdzięczność żołnierzom i pracownikom Sztabu za ich pełną poświęcenie służbę. – Niech radością i zapłatą za waszą wierność ideałom i żołnierskiemu powołaniu będzie szacunek społeczeństwa i wasza osobista satysfakcja, a Boże błogosławieństwo niech zawsze wam towarzyszy – podkreślił.
Reklama
W Mszy św. uczestniczyło liczne grono oficerów, podoficerów i pracowników Sztabu Generalnego. Obecny był Szef Sztabu gen. Mieczysław Gocuł, wraz zastępcami i szefami poszczególnych pionów. Generał Gocuł podziękował ks. Wątrobie za sprawowaną Eucharystię i wręczył mu pamiątkowy ryngraf z okazji święta Sztabu Generalnego. – Sztab Generalny starzeje się jako instytucja a wraz z latami rośnie jego roztropność, odpowiedzialność i rzetelność oraz zaplecze intelektualne sił zbrojnych. Generał Gocuł podkreślił, że słowa wyszyte na wojskowych sztandarach: „Bóg, Honor i Ojczyzna” głęboką tkwią w sercach żołnierzy Sztabu Generalnego.
Po Mszy św. gen. Gocuł w towarzystwie swoich zastępców i ks. Wątroby złożyli kwiaty w Kaplicy Katyńskiej.
Sztab Generalny Wojska Polskiego jest naczelną jednostką organizacyjną polskich Sił Zbrojnych. Do jego zadań należy planowanie rozwoju, mobilizacji i kierowania szkoleniem Sił Zbrojnych RP. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego odpowiada za organizację i przygotowanie do działań organu dowodzenia i stanowiska dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych.
Przed 97 laty, 25 października 1918 r. ukazał się dekret Rady Regencyjnej "O organizacji Naczelnego Dowództwa i administracji wojskowej". Dekret ten powoływał do istnienia Sztab Generalny. Jego pierwszym szefem Rada Regencyjna mianowała gen. Tadeusza Jordana-Rozwadowskiego.