Reklama

Parafia pw. Ducha Świętego w Stargardzie Szczecińskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Stargard-Zachód
Siedziba parafii: Stargard, ul. Warszawska 31
Proboszcz: ks. Janusz Szczepaniak
Liczba wiernych: 3 780
Wikariusze: ks. Jan Gierlach, ks. Roman Wójciak,
Inni księża: ks. Mieczysław Tłamacz, kanonik honorowy Kapituły Katedralnej, ks. Sławomir Bukalski - na studiach (KUL)
Wspólnoty: Żywy Różaniec (3 róże), Grupa św. Józefa, neokatechumenat (3 wspólnoty), schola dziewczęca, zespół młodzieżowy instrumentalno-wokalny, Parafialny Zespół Caritas, zespół synodalny, Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli, Rada Katechetyczna, Poradnictwo Rodzinne, Oddział Związku Sybiraków, ministranci i lektorzy
Czasopisma: "List", "Miłujcie się", "Niedziela" - 21 egzemplarzy

W średniowieczu szpitale, przytułki lokowano poza murami miasta. Przy szpitalu Świętego Ducha, który powstał w 1364 r. na przedmieściu pyrzyckim, w pobliżu Bramy Pyrzyckiej, w Stargardzie Szczecińskim, wybudowano też kaplicę pod tym wezwaniem. Później powstał murowany kościół, zniszczony w wojnie trzydziestoletniej (1618-48). Kolejny kościół odbudowano w oszczędnej technice szachulcowej, przetrwał on do 1868 r., kiedy został rozebrany z powodu złego stanu technicznego. Czwarty już kościół - do dziś istniejący - powstał w latach 1874-77. Kościół jest w stylu neogotyckim, jego prezbiterium jest usytuowane od zachodu, wieża zaś od wschodu. Kościół zbudowano na planie prostokąta, z trójbocznym prezbiterium, kwadratową wieżą. Przy wieży i prezbiterium są prostokątne przybudówki. Bryła jest prosta, wzmocniona przyporami, przykryta dwuspadowym dachem. Wieża wysoka, zwieńczona ośmiobocznym stożkowym hełmem zwieńczonym kwiatoniem.
We wnętrzu znajdują się charakterystyczne dla protestanckich zborów drewniane empory z czasów budowy kościoła, dzielące przestrzeń czterema przęsłami na trzy nawy. Nawa główna przykryta stropem trójkątnym, boczne nawy przykryte odeskowanym stropem płaskim. Prezbiterium ma sklepienie baldachimowe z żebrami i służkami do poziomu posadzki. W centrum prezbiterium współczesny tryptyk przedstawiający Zesłanie Ducha Świętego na zgromadzonych w Wieczerniku Apostołów i Maryję. Nad nim krucyfiks, przy nim postać Maryi i św. Jana. Polichromie wykonane po 1945 r. przedstawiają w prezbiterium narodzenie Chrystusa i powstanie z Grobu. Na ścianach nawy postacie Apostołów Piotra i Pawła. Trzy witraże w prezbiterium ukazują Zwiastowanie, Boga Ojca i zstępującą gołębicę oraz spotkanie Zmartwychwstałego z uczniami. Witraże w nawach założone w 1926 r. przedstawiają: w lewej siedem sakramentów, po przeciwnej stronie siedem darów Ducha Świętego. Na chórze prospekt organowy wykonany na początku XX w. przez J. Kohlera ze Stargardu.
Kościół pw. Ducha Świętego związany jest z początkiem duszpasterstwa katolickiego w Stargardzie Szczecińskim po zakończeniu działań wojennych II wojny światowej. Jadący 16 maja 1945 r. z Poznania do Szczecina dwaj księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej: ks. Tadeusz Długopolski i ks. Edmund Gagajek oraz brat Michał Wycisk nie przekroczyli Odry - zostali zawróceni i skierowani do Stargardu w związku z ewakuacją polskich osadników zarządzoną przez Rząd Tymczasowy.
Polski zarząd miejski Stargardu z burmistrzem, władze starostwa i Polskiego Urzędu Repatriacyjnego polecili im zorganizować polskie duszpasterstwo. Miasto i jego kościoły po ustaniu walk (5 marca 1945 r.) było mocno zniszczone. Do kultu nadawał się jedynie protestancki kościół pw. Świętego Ducha posiadający nieuszkodzony dach. Kościół przygotowano do uroczystości poświęcenia, która odbyła się 20 maja 1945 r. przy udziale całej ludności polskiej i lokalnych władz. Powstała tu parafia, dzięki posłudze księży z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, obsługiwała mieszkańców Stargardu i kilkadziesiąt okolicznych wiosek.
W 1946 r. wyremontowano większy kościół w Stargardzie pw. św. Jana. Wtedy do niego przeniesiono siedzibę parafii, zaś kościół pw. Świętego Ducha został kościołem filialnym. Samodzielną parafię utworzono 10 marca 1973 r. Kościół poświęcił powtórnie po generalnym remoncie bp Stanisław Stefanek 14 listopada 1981 r. Poprzednimi administratorami parafii byli kapłani: ks. Edmund Malich (1971-77) i ks. Mieczysław Tłamacz, kanonik honorowy Kapituły Katedralnej. Od 24 czerwca 2002 r. proboszczem jest ks. Janusz Szczepaniak. Wyświęcony w 1988 r. pracował jako wikariusz w kościele Mariackim w Stargardzie, w Szczecinie w parafii pw. św. Ottona i w katedrze pw. św. Jakuba. Następnie został proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Szczecinie-Bezrzeczu i w Wisełce, a później przybył do Stargardu Szcz.
"Jedynie w naszej parafii jest wspólnota neokatechumenalna, do której należy około 100 osób z całego miasta" - opowiada Ksiądz Proboszcz. "Są trzy grupy, każdy z nas, księży, jest włączony w tę drogę do dojrzałej wiary, dwóch jako prezbiterzy i jeden jako posługujący wspólnocie. Silne jest tutejsze Koło Terenowe Związku Sybiraków, którego długoletnim kapelanem jest ks. M. Tłamacz. Gromadzi około 500 członków. Spotykają się oni kilka razy w roku, np. z okazji rocznic deportacji. Byli inicjatorami powstania pomnika poświęconego Ofiarom Sybiru, Katynia i innych pomordowanych w ZSRR i PRL. Pomnik wystawiono przy kościele, jest miejscem spotkań i nabożeństw rocznicowych. Nową grupą działającą z wielką gorliwością jest Caritas. Od dwudziestu już lat w parafii śpiewa schola dziewczęca prowadzona przez organistę Ireneusza Markowiaka. Grupa św. Józefa skupia mężczyzn łączących modlitwę z pracą. Codzienny Różaniec św. towarzyszy ich służbie podczas liturgii i pracom porządkowym.
W niedziele odprawiamy Msze św. o godz. 7.00, 9.30 z udziałem młodzieży, o 11.00 dla dzieci, o 12.30 i 18.00. W tygodniu Msze św. sprawowane są o godz. 6.30 i 18.00. Frekwencja wynosi 50%, w połowie są to wierni z innych parafii, przywiązani do tego kościoła. Nasi parafianie często korzystają z sakramentów - pokuty i Komunii św. Rocznie udzielamy 95 tys. Komunii św. Wierni słuchają też chętnie słowa Bożego, dlatego głosimy też homilię na wieczornych Mszach św. Adorują też Najświętszy Sakrament - przez cały dzień dostępny jest przedsionek kościoła.
Cieszymy się kolejnymi nowymi powołaniami (z naszej parafii pochodzi już dwóch księży i trzy siostry zakonne). Klerykami są bracia Krzysztof i Łukasz Stępińscy. Pierwszy jest na III roku studiów u Misjonarzy Oblatów Najświętszej Maryi Panny, drugi w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Szczecinie. Delegowany z naszej parafii na studia psychologiczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ks. Sławomir Bukalski przygotowuje się do obrony pracy doktorskiej.
Na terenie parafii mamy dwa gimnazja, Zespół Szkół Publicznych nr 1 i Liceum Ogólnokształcące nr 1. Jest też Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Dom Dziecka. Katechizacji podlega łącznie ponad 3 tys. uczniów. Uczy ich 12 osób, 6 księży i 6 osób świeckich. Mają sukcesy, gdyż uczniowie liceum od lat są w diecezji w czołówce Konkursu Wiedzy Religijnej. Stało się już zwyczajem, że od sześciu lat maturzyści na uroczystej Mszy św. z wychowawcami, zwykle w obecności Księdza Biskupa, otrzymują zaświadczenia o uczęszczaniu na roczną katechezę przedmałżeńską. W tym roku trzy autokary maturzystów pod kierunkiem ks. J. Gierlacha udały się z pielgrzymką na Jasną Górę. Ja zaś za kilka dni po raz 18. udam się z pieszą pielgrzymką do Częstochowy, aby pokłonić się Czarnej Madonnie".
Na koniec naszej rozmowy Ksiądz Proboszcz pokazuje mi będącą na ukończeniu salę parafialną o powierzchni 74 m2. Tu będą się gromadzić wspólnoty parafii. W godzinach popołudniowych będzie wykorzystywana jako świetlica dla dzieci i młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Maksymilian Maria Kolbe – Rycerz Niepokalanej

Niedziela podlaska 31/2018, str. VII

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Z pewnością większości kojarzy się przede wszystkim z obozowym pasiakiem i oddaniem życia za współwięźnia, jednak jego męczeńską śmierć poprzedziło wiele lat równie heroicznej walki, aby zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną

Święty urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. Na chrzcie otrzymał imię Rajmund. Rodzice byli przesiąknięci duchem katolickim i polskim. Należeli do Trzeciego Zakonu św. Franciszka. Od najwcześniejszych lat Rajmund wyróżniał się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej. Gdy miał ok. 12 lat objawiła mu się Najświętsza Maryja Panna. Tak relacjonował to wydarzenie swojej mamie Mariannie: „Matka Boża pokazała mi się, trzymając dwie korony: jedną białą, a drugą czerwoną. Z miłością na mnie patrzała i spytała, czy chcę te korony? Biała znaczy, że wytrwam w czystości, a czerwona, że będę męczennikiem. Odpowiedziałem, że chcę. Wówczas Matka Boża mile na mnie spojrzała i zniknęła”.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: spalony kościół św. Floriana został odbudowany!

2024-08-14 13:25

[ TEMATY ]

Sosnowiec

parafia św. Floriana

Piotr Lorenc

Odbudowywany kościół św. Floriana - archiwum

Odbudowywany kościół św. Floriana - archiwum

Ponad rok temu był szok, niedowierzanie, łzy, smutek, ból, niepewność, ale była też wtedy obecna nadzieja, która sprawiła, że dziś na zgliszczach, które widzieliśmy znowu spotkaliśmy się, aby uwielbiać naszego Pana!

Pesymiści mówili, że to koniec tej parafii. Realiści zakładali, że odbudowa potrwa kilka lat. Czy ktoś wtedy sądził, że już w kolejne wakacje znowu będziemy się modlić w naszym kościele? To czego udało się nam dokonać wspólnymi siłami dziś powinno rodzić w naszych sercach ogromną wdzięczność skierowaną przede wszystkim w stronę Boga, który cały czas czuwał nad nami. Jestem przekonana, że tym bolesnym wydarzeniem Bóg dał nam lekcję, jednak to, czy każdy z nas potrafił ją odczytać pozostaje już indywidualną sprawą. Czas minionych miesięcy był szansą na poszukanie odpowiedzi na to:

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: w 1920 r. polski żołnierz obronił chrześcijaństwo przed sowieckim szaleństwem

2024-08-14 20:34

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Albert Zawada

Prezydent Andrzej Duda wskazał, że zwycięstwo Polski w Bitwie Warszawskiej oznaczało obronę chrześcijaństwa przed "nawałą komunizmu" i "sowieckim szaleństwem", które miało być niesione dalej na Zachód. Zatrzymał to polski żołnierz - swoim bohaterstwem, ale i swoją ofiarą - podkreślił.

"To jest niezwykle ważne, że polski żołnierz tutaj co roku co roku przychodzi, żeby zobaczyć, co to oznacza służyć ojczyźnie, żeby zobaczyć, jaka może być cena tej służby i jaka czasem musi być cena tej służby wtedy, kiedy trzeba stanąć do walki - czyli w istocie do tego, do czego żołnierz jest przeznaczony" - mówił prezydent Andrzej Duda podczas środowej uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję