„Miejcie odwagę iść pod prąd” – słowa papieża Franciszka stały się mottem spotkania młodych wolontariuszy ŚDM w Kalwarii Zebrzydowskiej. - Do jakiej odwagi wzywa was Ojciec Święty? To przede wszystkim odwaga przeciwstawiania się tendencjom do banalizowania miłości, do życia w kulturze tymczasowości i powierzchowności, do unikania odpowiedzialności za siebie i za to, co robimy ze swoim życiem – tak tłumaczył hasło pielgrzymki szef Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Bp Muskus przewodniczył Mszy św., którą wraz z nim odprawiło w kalwaryjskim sanktuarium ponad trzydziestu duszpasterzy młodych z całej Polski.
Przedstawiciele młodych zawierzyli wszystkich wolontariuszy Matce Bożej Kalwaryjskiej, a także zaprosili jej Święty Wizerunek do Krakowa, by tak jak w Kanie Galilejskiej „zakrzątnęła się jak dobra Gospodyni i pomogła czynić to, co mówi Syn”. - Maryjo, przychodzimy dziś do Ciebie po pomoc. Naszą siłą jest radość i optymizm młodości, wielkie pragnienie dobra i pokoju, a także szczera chęć służenia Twojemu Synowi w Jego Kościele – wołali wolontariusze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W homilii bp Muskus podkreślał, że ŚDM to dopiero początek drogi młodych, którzy postanowili poświęcić się posłudze wolontariatu. - Jeśli po zakończeniu spotkania młodych pragnienie bezinteresownej służby pozostanie w was żywe, jeśli będzie dla was źródłem niepokoju mobilizującego do zmian, to będzie najpiękniejszy owoc ŚDM w Krakowie – mówił.
Młodzież w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki wysłuchała także konferencji ks. dr. Damiana Wąska podejmującej temat pielgrzymki – podążania pod prąd. Liderzy parafialni i inni zaangażowani wzięli udział w warsztatach Wolontariatu PLUS, które dotyczyły pracy w grupach, działania zgodnie ze swoim temperamentem oraz rejestracji na wolontariat krótkoterminowy na czas wydarzeń w Krakowie. Młodzi przeszli także kalwaryjskimi dróżkami rozważając stacje Drogi Krzyżowej.
Na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wolontariuszy ŚDM do Kalwarii Zebrzydowskiej spotkało się ok. 600 wolontariuszy z ponad 20 polskich diecezji (m.in. koszalińsko-kołobrzeskiej, radomskiej zamojsko-lubaczowskiej czy łomżyńskiej), a także przedstawiciele diecezji witebskiej na Białorusi oraz długoterminowi wolontariusze Komitetu Organizacyjnego z Brazylii i Kanady. Na 10 miesięcy przed ŚDM na wolontariat krótkoterminowy zgłosiło się już prawie 4000 kandydatów. Spośród zgłoszeń z kraju i z zagranicy wybranych będzie 25 tysięcy osób. Będą działać w parafiach stref zakwaterowania, w miejscach katechez, na wydarzeniach centralnych oraz wszędzie tam, gdzie pielgrzymom będzie potrzebna pomoc.