W homilii bp Dec wskazywał, w jaki sposób na nowo odkrywać duchowość Krzyża, którą żył Ojciec Pio. – Poprzez zjednoczenie z krzyżem Chrystusa, pokorny kapucyn z Pietrelciny uczy nas, jak użyczać Jezusowi swego ciała, aby mógł dalej cierpieć, jak użyczać Mu swoich ust, aby nadal głosił Ewangelię, i w jaki sposób użyczać Jezusowi swego serca, aby mógł wszystkich kochać i obdarowywać swoim miłosierdziem – podkreślał bp Dec.
- Nasze czasy potrzebują odkrycia na nowo ran Chrystusa, aby otworzyć serce na wrażliwość i potrzebę służby drugiemu człowiekowi, tak jak to czynił Ojciec Pio – wskazywał celebrans, dodając: - Przez całe życie szukał coraz większego podobieństwa do Ukrzyżowanego i przez to nas zachęca, byśmy tego podobieństwa szukali w sobie – mówił biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na zakończenie Mszy św. biskup świdnicki podziękował dyrekcji, pracownikom oraz wolontariuszom świdnickiego hospicjum za troskę i opiekę nad mieszkańcami tego domu. Celebrans dokonał również poświęcenia tajemnic różańca świętego, gdyż z inicjatywy pensjonariuszy, została utworzona wspólnota Róży Żywego Różańca.
Wraz z biskupem świdnickim modlili się: ks. prał. dr Jan Gargasewicz, dyrektor Hospicjum i ZOL im. Ojca Pio w Świdnicy, ks. prał, dr Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej, ks. kan. dr Zbigniew Chromy, wicedyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej, ks. Paweł Łabuda, dyrektor Domu Księży Emerytów w Świdnicy, ks. Rafał Chudy, kapelan Hospicjum oraz księża seniorzy z DKE w Świdnicy.
Hospicjum i Zakład Opiekuńczo - Leczniczy im. Ojca Pio w Świdnicy powstał 2015 r. i jest prowadzony przez NZOZ Caritas Diecezji Świdnickiej. W hospicjum stacjonarnym i ZOL-u znajduje się 50 łóżek: 9 łóżek hospicyjnych, dla osób nieuleczalnie chorych w ostatnim, terminalnym okresie ich życia oraz 41 łóżek dla pacjentów dorosłych, które przebyły ostrą fazę leczenia szpitalnego, mają ukończony proces diagnozowania, leczenia operacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego i nie wymagają dalszej hospitalizacji. Obecnie NZOZ Caritas posiada 16 stacji na terenie diecezji świdnickiej oraz trzy poradnie rehabilitacyjne wraz z gabinetami lekarskimi w Świdnicy, Kudowie Zdroju i Roztoce, świadcząc usługi w zakresie pielęgniarstwa, położnictwa, rehabilitacji, medycyny szkolnej, pielęgniarskiej opieki długoterminowej oraz profilaktyki zdrowia.