Zalew został utworzony jako zbiornik zaporowy na Czarnej Przemszy w 1963 r. Tafla wody rozciąga się na powierzchni 510 ha. A jeśli znudzi nam się pobyt nad wodą, można wybrać się do pobliskiego Siewierza, gdzie znajdziemy wiele zabytków kultury sakralnej.
Warunki klimatyczne
Teren zbiornika należy do regionu wyżyn środkowych o dość dużym zróżnicowaniu klimatów lokalnych i dominacji cech kontynentalnych. Co oznacza, że jest bardzo zbliżony do tego jaki występuje w Zagłębiu, ziemi jaworznickiej i olkuskiej. Analizy przeprowadzone w latach 1881--1930 i 1951-60 wykazały, że średnia temperatura roczna wynosi +7,5°C. Liczba dni gorących w ciągu roku wynosi tu blisko 30, zaś mroźnych 38. Cóż nad wodą jest zimniej. Opady atmosferyczne na tym terenie przekraczają średnie wartości i wynoszą 681 mm/m². Jednak duża częstość i wielkość opadów wpływa korzystnie na samooczyszczanie się atmosfery. Dlatego zbiornik zaporowy w Przeczycach ma swój udział w pozytywnej modyfikacji klimatu lokalnego w dolinie Czarnej Przemszy. Ogólnie zalew łagodzi warunki termiczne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Trochę historii
Reklama
Zbiornik zaporowy Przeczyce, nazywany też Zalewem Przeczycko-Siewierskim, powstał w latach 1959-61 w wyniku spiętrzenia wód Czarnej Przemszy wałem ziemno-betonowym, tworzącym zaporę o długości 400 i wysokości 14 m. Powierzchnia zbiornika wynosi 4,7 km², a pojemność całkowita 21 mln mł. Długość zalewu to ok. 9 km, a jego szerokość waha się w granicach kilkuset metrów. Największa głębokość przy zaporze wynosi ok.11 m. Zalew zasilany jest wodami Czarnej Przemszy oraz licznymi potokami i źródłami znajdującymi się na jego dnie. Generalnie dno zalewu ma charakter piaszczysty. Zbiornik poza funkcją retencyjną stanowi rezerwuar wody dla potrzeb przemysłu, głównie elektrowni Łagisza oraz jest miejscem sobotnio-niedzielnych i urlopowych wyjazdów dla mieszkańców Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Specyfika zalewu
Cechą charakterystyczną zbiorników zaporowych są częste i znaczne zmiany poziomu wody, związane z celami, dla których zbiornik został zbudowany. Zmiany poziomu wody szkodliwe są szczególnie dla strefy przybrzeżnej. Ponieważ powierzchnia wody zbiorników zaporowych jest duża w stosunku do objętości, ważną rolę odgrywa w nich falowanie wywołane wiatrem. Skład gatunkowy i liczebność roślin i zwierząt wiąże się z pośrednim miejscem, jakie zajmuje zbiornik zaporowy między rzekami a jeziorami: w górnej jego części przeważają zgrupowania organizmów właściwych rzekom, w dolnej - jeziorom. Plankton w zbiornikach zaporowych rozwija się z planktonu rzecznego i z form przenoszonych przez ptaki lub wiatr, przy tym w zbiornikach górskich jest słabo rozwinięty, w nizinnych obficiej. Bogactwo planktonu roślinnego zależy w dużej mierze od szybkości przepływu i stopnia mętności wody; w górnych partiach zbiorników nizinnych, płytszych, o wodzie z dużą zawartością zawiesiny, jest go mniej, więcej natomiast w środkowej części zbiornika, gdzie występują często sinice, okrzemki czy zielenice. W zalewie nie brakuje także ryb. Najczęściej spotykane to leszcze, liny, płocie i szczupaki.
Zanieczyszczenie środowiska
Teren, na którym usytuowany jest zbiornik zaporowy w Przeczycach, leży pomiędzy dwoma obszarami ekologicznego zagrożenia myszkowsko-zawierciańskim i Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym, mimo to powietrze tego regionu jest znacznie bardziej czyste niż w sąsiednich miastach. Dlatego warto się tam wybrać na odpoczynek.