Reklama

Akcja Katolicka

Niedziela legnicka 30/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Janem Zimrozem, prezesem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej, rozmawia Franciszek Kwaśniak

Franciszek Kwaśniak: - W połowie lat 90. ubiegłego wieku na scenie Kościoła katolickiego w Polsce, wśród licznych stowarzyszeń i ruchów, pojawiła się Akcja Katolicka. Czym jest Akcja Katolicka?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jan Zimroz: - Doktryna Soboru Watykańskiego II uznaje Akcję Katolicką za "autentyczny i prawdziwy urząd kościelny", co wyróżnia ją spośród innych form apostolatu zespołowego w Kościele. Urzędem kościelnym zaś, wg Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 145 § 1) jest "jakiekolwiek ustanowione na stałe zadanie z postanowienia czy to Bożego, czy kościelnego dla realizacji celu duchowego". Od innych urzędów kościelnych: kapłanów, diakonów czy katechistów różni się tylko tym, że tamte są powierzone osobom pojedynczym, zaś Akcja Katolicka jest urzędem sprawowanym społecznie.
W sensie prawa państwowego Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem i za takie uznaje siebie w swym statucie. Jest jednak stowarzyszeniem szczególnym, w którym, jak mówi statut: "katolicy świeccy w zorganizowanej formie bardziej bezpośrednio współpracują z hierarchią kościelną w realizacji ogólnego celu apostolskiego Kościoła".
W rozumieniu ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego Akcja Katolicka jest organizacją kościelną.
Istotnym dla funkcjonowania tej organizacji jest fakt, że zarówno Akcja Katolicka w Polsce jak i Akcja Katolicka Diecezji Legnickiej (także innych diecezji) posiada osobowość prawną, którą uzyskała na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

- Jaka jest historia tej organizacji?

Reklama

- Idea Akcji Katolickiej rodziła się przez kilkanaście lat na początku XX w. i jak wszystko co trwałe w Kościele była dogłębnie analizowana w rozważaniach teologicznych, a z pewnością także w licznych modlitwach. Nazwa "Akcja Katolicka" w wypowiedzi publicznej po raz pierwszy została użyta przez Papieża Piusa X w 1903 r. w tzw. motu proprio. W opublikowanej 11 czerwca 1905 r. encyklice Il fermo proposito ten sam Papież dał podstawy teologiczne i organizacyjne Akcji Katolickiej. Lecz dopiero Pius XI w encyklice Ubi arcano Dei opublikowanej 23 grudnia 1922 r. daje impuls do zakładania struktur Akcji Katolickiej w Kościele, określając jej cele i program, a także formułując zachęty i przestrogi związane z jej rozwojem. Papieska propozycja uczestnictwa wiernych świeckich w apostolacie hierarchicznym Kościoła była, jak na owe czasy, bardzo odważna. Jej głównym celem było odrodzenie życia według zasad katolickich w rodzinach i w społeczeństwie. Nawiasem mówiąc, Pius XI uważany jest za ojca Akcji Katolickiej i przeszedł do historii jako Papież Akcji Katolickiej.
W latach 20. Akcja Katolicka powstała w wielu krajach m. in. we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Niemczech. W Polsce o Akcji Katolickiej zaczęto mówić w 1928 r. kiedy to utworzono Komisję Episkopatu ds. Akcji Katolickiej. Faktyczne utworzenie Akcji Katolickiej miało miejsce na Konferencji Episkopatu Polski, w dniach 28-30 kwietnia 1930 r, w Poznaniu. Wkrótce włączono do niej istniejące już organizacje katolickie jak: Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej, Zjednoczenie Kobiet, Związek Katolicki i Ligę Katolicką. Statut Akcji Katolickiej obowiązujący w całej Polsce zatwierdził papież Pius XI 27 listopada 1930 r. (jako jedyny poza włoską AK). Do 1934 r. stworzono krajową strukturę AK w postaci Naczelnego Instytutu AK, Diecezjalnych Instytutów AK oraz Parafialnych lub Dekanalnych AK. W czerwcu 1934r, na wzór włoski ujednolicono Akcję Katolicką, ustanawiając tzw. 4 kolumny AK: Katolicki Związek Mężów, Katolicki Związek Kobiet, Katolicki Związek Młodzieży Męskiej i Katolicki Związek Młodzieży Żeńskiej. Przedwojenna AK była organizacją mocno scentralizowaną i poddaną kontroli kleru (asystent kościelny na każdym szczeblu), mimo to dynamicznie się rozwijała. W 1936 r. liczyła ok. 500 tys., a w roku 1939 już 750 tys. członków, była więc wielkim rosnącym ruchem społecznym katolików, swoistym pospolitym ruszeniem polskiego laikatu. Zapewne to te fakty pozwoliły Ojcu Świętetmu Janowi Pawłowi II stwierdzić: "Akcja Katolicka kiedyś w Polsce była tak żywa i przyniosła tyle wspaniałych owoców". Lata wojny i totalitarnego państwa komunistycznego nie sprzyjały oczywiście istnieniu Akcji Katolickiej, zatem dalszej jej historii czytelnicy domyślają się sami.

- Kiedy i w jakich okolicznościach zrodziła się myśl o reaktywowaniu Akcji Katolickiej w Polsce?

- Impuls do tworzenia na nowo Akcji Katolickiej w naszej Ojczyźnie dał Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie pobytu w Watykanie polskich biskupów 12 stycznia 1993 r. Ojciec Święty powiedział o Akcji Katolickiej: "Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna". Ojciec Święty mówił o "nowym powiewie Ducha Świętego w naszych czasach, na który trzeba się z wdzięcznością i nadzieją otworzyć".
W ostatnich dniach grudnia 1994 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała Zespół Studyjny ds. Akcji Katolickiej, złożony z trzech biskupów i sześciu konsultorów świeckich, którzy opracowali założenia organizacyjne i statut.

- Z jakim przesłaniem rozpoczęła działalność Akcja Katolicka w Polsce na przełomie XX i XXI wieku?

Reklama

- Doniosłe zadania Akcji Katolickiej najlepiej określa list biskupów polskich z 17 marca 1995 r. Wyrazili oni wówczas nadzieję, że Akcja Katolicka jako wspólne dzieło katolickiej Polski podejmie wysiłek odrodzenia moralnego i nowej ewangelizacji, aby przeniknąć Ewangelią miłości każde serce i każdą dziedzinę życia społecznego.
Statutowym celem AK jest m.in. pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Cel ten powinien być osiągnięty poprzez zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, zwłaszcza zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej, a także poprzez kształcenie działaczy katolickich i wychowanie ich do aktywności w życiu społecznym, kulturalnym, gospodarczym i politycznym. Z perspektywy już prawie dziesięcioletniej działalności AK w Polsce można z całą pewnością powiedzieć, że stała się ona istotnym i trwałym ogniwem życia Kościoła w naszym kraju. Uczestniczy w każdym ważnym wydarzeniu kościelnym i społecznym. Nie unika odpowiedzialności i zajmowania stanowiska w trudnych sprawach publicznych jak: wybory samorządowe i parlamentarne, integracja unijna, bezrobocie, patologie społeczne, problemy ludzi ubogich. To wszystko pozwala chyba postawić tezę, że AK jest Kościołowi i Polsce potrzebna. Tę tezę udowadnia w swej książce pt. Potrzebni bp Piotr Jarecki, krajowy asystent Akcji Katolickiej. Potrzebę i znaczenie naszej organizacji, a także jej dorobek i ogrom zadań ewangelizacyjnych na przyszłość ukazał I Krajowy Kongres Akcji Katolickiej w Polsce, który trwałod 23 do 25 listopada w Poznaniu pod hasłem Chrystus nadzieją przyszłości. Ogromne znaczenie miała dla nas I Krajowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej do Rzymu z okazji 25-lecia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.

- Jak to przesłanie i te cele realizuje Akcja Katolicka w lokalnym Kościele legnickim?

- Akcja Katolicka Diecezji Legnickiej ma swój statut, który 14 sierpnia 1997 r. zatwierdził bp Tadeusz Rybak, biskup diecezji legnickiej i który dał podstawy do powołania władz i stworzenia struktury stowarzyszenia. Funkcjonują władze Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, w 60. parafiach działają Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej. Istnieją zatem warunki do ciągłej i systematycznej pracy apostolskiej laikatu w naszym Kościele lokalnym. Jako prezes trzeciego już Zarządu DIAK mogę zapewnić, że w łączności z naszymi Biskupami i kapłanami staramy się wiernie i aktywnie służyć naszej wspólnocie diecezjalnej i wspólnotom parafialnym. Nie sposób wymienić wielu przedsięwzięć i inicjatyw o charakterze formacyjnym, charytatywnym, kulturalny i oświatowym, działań na rzecz młodzieży i dzieci, osób chorych i niepełnosprawnych, które mają miejsce w wielu środowiskach na terenie diecezji legnickiej. Do rocznych planów pracy AK w diecezji i w parafiach na stałe wpisały się takie przedsięwzięcia i wydarzenia jak: spotkania formacyjne adwentowe i wielkopostne, pielgrzymki na Jasną Górę, pielgrzymki osób niepełnosprawnych, majówki religijno-patriotyczne, obchody święta patronalnego AK w niedzielę Chrystusa Króla, organizacja Dnia Papieskiego. Nasi delegaci lub przedstawiciele uczestniczą w pracach krajowych struktur Akcji Katolickiej oraz wielu wydarzeniach, w całej Polsce, które organizowane są pod sztandarem AK. W ten sposób realizujemy nasze zadania wobec Kościoła i Ojczyzny.

- Dziękuję za rozmowę.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawdziwa wielkość

2024-10-15 14:11

Niedziela Ogólnopolska 42/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Grażyna Kołek

Wielkość zaczyna się od służby, od uniżenia się do rangi nawet niewolnika. Tego dzisiaj uczy nas nasz Pan, Jezus Chrystus.
CZYTAJ DALEJ

Panie, ucz mnie tak służyć innym, jak Ty nie przestajesz służyć mnie!

2024-10-17 11:43

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

pixabay.com

Bliskość Boga czyni człowieka mocnym, pełnym życia, odważnym i radosnym. On przywraca mu radość i podnosi, by podążał dalej drogą, która prowadzi do pełni szczęścia.

Jakub i Jan, synowie Zebedeusza, podeszli do Jezusa i rzekli: «Nauczycielu, pragniemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy». On ich zapytał: «Co chcecie, żebym wam uczynił?» Rzekli Mu: «Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie». Jezus im odparł: «Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony?» Odpowiedzieli Mu: «Możemy». Lecz Jezus rzekł do nich: «Kielich, który Ja mam pić, wprawdzie pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale dostanie się ono tym, dla których zostało przygotowane». Gdy usłyszało to dziesięciu pozostałych, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich: «Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu».
CZYTAJ DALEJ

Pan pragnie mieszkać wśród swojego ludu

2024-10-19 17:00

Marzena Cyfert

Namaszczenie ołtarza olejem krzyżma świętego

Namaszczenie ołtarza olejem krzyżma świętego

Abp Józef Kupny dokonał obrzędu poświęcenia kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lipkach. Mieszkańcy wioski ponad 30 lat czekali na ten moment.

Budowa świątyni w Lipkach rozpoczęła się w 1989 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Juliana Bylicy. Budowę dokończył ks. Marek Staniszewski. A było to możliwe dzięki zaangażowaniu i ogromnej pomocy parafian, mieszkańców Lipek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję