Tegoroczny, złoty jubileusz Wratislavii Cantans, który odbył się w dniach od 6-19 września, był świętem muzyki na Dolnym Śląsku. Twórcą tego przedsięwzięcia kulturalnego jest Andrzej Markowski – jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, który w 1965 r. w Filharmonii Wrocławskiej zapoczątkował Festiwal Oratoryjno-Kantatowy, celebrujący śpiew i piękno głosu ludzkiego. W założeniach Andrzeja Markowskiego, festiwal, miał być wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym i prezentować muzykę od okresu średniowiecza poprzez barok, aż po czasy współczesne. Warto wspomnieć, że od 2005 r. dyrektorem generalnym festiwalu jest Andrzej Kosendiak. Natomiast od 2015 - r. funkcję dyrektora artystycznego pełni włoski dyrygent i instrumentalista Giovanni Antonini.
W ramach tegorocznego festiwalu, koncerty odbywały się w kościołach i muzeach Wrocławia oraz Dolnego Śląska m.in. w Bielawie, gdzie przedstawiono utwór Mozarta – Msza c-mol.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Mistrzostwo kompozytorskie Mozarta i siła oddziaływania Mszy c-mol stawiają ją wśród największych dokonań w dziejach muzyki i uzasadniają nadany jej przydomek „Wielka”. Msza c-mol, zawiera niektóre części cyklu mszalnego: Kyrie, Gloria, zaledwie dwa niedokończone fragmenty Credo, Sanctus i Benedictus, brakuje Agnus Dei i Dona nobis.
Wykonawcami wspomnianego utworu w bielawskim kościele,byli: Giovanni Antonini – dyrygent, Il Giardino Armonico – jeden z czołowych światowych zespołów instrumentów dawnych, założony w 1985 r. i prowadzony przez Giovanniego Antoniego. Anna Prohaska – sopran, Veronica Cangemi – sopran, Samuel Boden – tenor, Lisandro Abadie – bas, Chór Narodowego Forum Muzycznego – Wrocław. Kierownikiem artystycznym tego przedsięwzięcia była Agnieszka Franków-Żelazny.
Program, jaki został zaprezentowany słuchaczom, zawierał następujące treści:I Kyrie, II Gloria, Gloria, Laudamus te, Gratias, Domine, Qui tollis, Quoniam, Jesu Christe, Cum Sncto Spiritu, III Ceredo, Credo in unum Deum, Et incarnatus est, IV Sanctus, Benedictus.