Reklama

30 lat Domowego Kościoła

Oazowa przygoda z Chrystusem

W tym roku mija 30 lat od pierwszej oazy rodzin Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, zorganizowanej w Krościenku przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego - twórcę Ruchu Światło-Życie i s. Jadwigę Skudro, oraz poświęcenia Ruchu Niepokalanej Matce Kościoła przez kard. Karola Wojtyłę. Akt ten traktuje się jako datę formalnego ukonstytuowania się Ruchu Światło-Życie. W wielu diecezjach Polski rocznice te stały się okazją do przypomnienia tego niezwykłego dla Polski lat 60. i 70. zjawiska religijnego, jakim stały się oazy młodzieżowe i rodzinne i całoroczna praca formacyjna w parafii tych dwóch pionów Ruchu. Spotkania osób zaangażowanych w tworzenie Ruchu Światło-Życie, a także tych, których oazy formowały w latach następnych i formują obecnie: świeckich i duchownych, potwierdziły tezę, że Ruch ten stał się kuźnią powołań kapłańskich i zakonnych, a wielu świeckich, którzy obecnie tworzą polską rzeczywistość państwową i samorządową korzenie swoje ma właśnie w ruchu oazowym.

Niedziela częstochowska 29/2003

Mszę św. w kaplicy "Świętej Puszczy" sprawowali księża moderatorzy Domowego Kościoła pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby

Mszę św. w kaplicy Świętej Puszczy sprawowali księża moderatorzy Domowego Kościoła pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak ważna stała się przynależność do Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie w życiu osobistym i rodzinnym opowiadały osoby kształtowane przez oazy rodzin w naszej archidiecezji. 22 czerwca do "Świętej Puszczy" w Olsztynie przybyły rodziny Domowego Kościoła i księża moderatorzy, by podziękować Bogu za oazę rodzin. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba w koncelebrze z księżmi moderatorami odpowiedzialnymi za kręgi rodzin. W tym dniu do "Świętej Puszczy" przybyły rodziny oazowe z całej archidiecezji, wypełniły nie tylko kaplicę, ale również schody i parter Domu Rekolekcyjnego, dając świadectwo roli, jaką formacja oazowa odgrywa w ich życiu. Spotkali się tu znajomi, dla których "Święta Puszcza" od lat jest oazą modlitwy i wypoczynku. Przyjechali również twórcy Ruchu w naszej archidiecezji: pierwsi księża moderatorzy, pierwsze pary diecezjalne oraz rodziny z pierwszych kręgów. Z dumą przyglądali się, jakie owoce wydała ich praca rozpoczęta 30 lat temu. Wszystkich połączyła oazowa przygoda z Chrystusem.
I tych, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie, i tych, których włos pokrył się już szronem, powitała obecna para diecezjalna Domowego Kościoła - Nastka i Andrzej Filipscy oraz moderator diecezjalny tej rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie - ks. Adam Hrabia, którzy przygotowali jubileuszową uroczystość.
Ze wzruszeniem wysłuchany został list Ojca Świętego skierowany na ręce bp. Wiktora Skworca, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie. Ojciec Święty wspomina w nim o trudnych czasach, w których tworzył się Ruch, i świadectwie wiary, jakie dawali moderatorzy, animatorzy i poszczególni członkowie Ruchu. Stawia też zadania współcześnie zaangażowanym w Ruch. "Dziś wracam pamięcią do przeżyć z tamtych lat - pisze Ojciec Święty - i chcę wyrazić przekonanie, że nowe czasy nie mniej niż dawne potrzebują tego świadectwa. Może nawet bardziej niż kiedykolwiek dotąd Kościół w Polsce potrzebuje wiary, nadziei i miłości młodych ludzi, którzy starają się budować swoje życie w oparciu o Słowo Boże, o liturgię i udział w życiu rodzinnej parafii (...) Rodzina żyjąca głębią wiary i wierna Chrystusowi - zwrócił się w liście Ojciec Święty do rodzinnej gałęzi ruchu oazowego - jest przyszłością Kościoła. Niech Wasz Ruch wspiera rodziny, niech umacnia je w jedności i pomaga przetrwać wszelkie próby".
Do wierności Chrystusowi na dobre i złe odwołał się również w homilii bp Jan Wątroba: "Trzydzieści lat temu rozpoczęła się dla Was przygoda z Chrystusem. Nie była to droga wolna od krzyża, od bólu i cierpienia. Ale Chrystus uczynił tę drogę, drogą do chwały. Płyniemy z Chrystusem. Dziś dziękujemy za te doświadczenia, za pomoc moderatorów. Wiemy, że czekają nas jeszcze w życiu trudne chwile. Wiemy jednak, jak je pokonać. Mamy oparcie w Chrystusie, rodzinie i ruchu".
Następna część uroczystości miała miejsce w sosnowym parku "Świętej Puszczy". O początkach ruchu oazowego rodzin w naszej archidiecezji mówił jego założyciel, pierwszy diecezjalny moderator Domowego Kościoła, ks. prał. dr Jan Wilk - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej, który zetknął się z ks. Franciszkiem Blachnickim jako doktorant w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Sługa Boży formował swoich studentów i doktorantów dla ruchu oazowego, widząc w nim ogromną nadzieję dla Kościoła i wiary Polaków poddawanych komunistycznej indoktrynacji. Jak trudne to były czasy dla osób zaangażowanych w życie Kościoła w Polsce i dających świadectwo wiary (o którym wspominał w liście Ojciec Święty), prześladowanych, inwigilowanych i szykanowanych, mówiła w tym dniu również pierwsza para diecezjalna Domowego Kościoła, państwo Maria i Franciszek Kaletowie. Tak Ksiądz Dyrektor, jak i państwo Kaletowie wspominali ogromną rolę śp. p. Janiny Orzech w organizowaniu pierwszych kręgów rodzin w ówczesnej diecezji częstochowskiej.
Założycielom Ruchu w naszej archidiecezji podziękowali: ks. Adam Hrabia - moderator Ruchu i Anastazja i Andrzej Filipscy - para diecezjalna, wręczając bochen chleba z logo Ruchu, z prośbą o przełamanie się nim z obecnymi. O kolejnych latach rozwoju Ruchu i jego wpływie na życie osobiste i rodzinne mówiły również następne pary diecezjalne Domowego Kościoła: państwo Irena i Józef Błaszczeciowie, Lidia i Józef Smolnikowie oraz dyrektor Domu Rekolekcyjnego "Święta Puszcza" ks. dr Dariusz Nowak, który przejął opiekę nad Ruchem oazowym rodzin po ks. dr. Janie Wilku.
Dla przybyłych w tym dniu do "Świętej Puszczy" rodzin z całej archidiecezji była to również okazja do spotkań i rozmów z ludźmi znanymi sprzed lat. Dlatego też park "Świętej Puszczy" wypełniony był grupami żywo dyskutujących osób w różnym wieku, m. in. spora gromadka dzieci, nawet tych w wózeczkach, gdyż na jubileuszowe spotkanie wiele rodzin przywiozło również swoje pociechy. Dla wielu miejsce w Domowym Kościele stało się automatycznym przejściem z młodzieżowej gałęzi Ruchu Światło-Życie, wielu znalazło się oazie rodzinnej już jako rodzina, zaproszona przez proboszcza lub znajomych.
Przyjechały tu najmłodsze kręgi w archidiecezji i te z najstarszym stażem oazowym. Przybył także krąg rodzin z duszpasterstwa akademickiego ze swoim księdzem moderatorem i rodziny z 50- 30- i 40-letnim stażem małżeńskim i wieloletnim w Ruchu. Wśród nich były rodziny, w których rodziły się powołania kapłańskie i zakonne. Podkreślał ten fakt w liście Ojciec Święty i wymieniał nazwiska takich rodzin w naszej archidiecezji ks. dr Jan Wilk.
Wielkie podziękowania należy złożyć organizatorom jubileuszowego spotkania rodzin Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie: ks. Adamowi Hrabiemu i państwu Anastazji i Andrzejowi Filipskim, którzy z wielkim zaangażowaniem przygotowywali ten dzień. Przygotowania miały nie tylko wymiar organizacyjny, co nie jest łatwe, zważywszy, że rodziny rozsiane są po całej archidiecezji, ale również dokumentacyjny - trwa praca archiwizująca 30 lat Ruchu.
Wszystkie kręgi rodzin zaangażowały się w przygotowanie jubileuszu przez różnorakie posługi: liturgiczną, porządkową, kulinarną, gospodarczą. Także dzieci miały swoje zadanie: dla ciągłości Ruchu trzydzieścioro dzieci wypuściło 30 balonów, a młodzi z zespołu "T3" umilali czas pięknym śpiewem.
Nasza archidiecezja godnie uczciła jubileusz Ruchu, który odcisnął piętno na wyborach życiowych wielu ludzi zaangażowanych obecnie w formację w innych ruchach. Cieszy fakt, że rodziny doceniają rolę oazowej formacji w życiu, tak niedawno spotkały się w tym samym miejscu, obchodząc ćwierćwiecze Ruchu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

2025-02-05 21:25

[ TEMATY ]

świadectwo

Graziako

Doświadczony lekarz, autor książki "Śmierć nie istnieje", który uratował ponad 40 000 serc, wielokrotnie był świadkiem niewytłumaczalnych uzdrowień, a nawet spektakularnych wskrzeszeń. Brzmi niewiarygodnie?

W swojej książce opisał ponad 20 historii, które potwierdziły jego wiarę w Boga. Dostarcza dowody na istnienie życia po życiu i zapewnia, że śmierci wcale nie powinniśmy się obawiać. A wszystko to w oparciu o swoją lekarską praktykę – ponad 30-letni staż i prywatne przeżycia m.in. śmierć syna.
CZYTAJ DALEJ

Katarzyna Kotula przegrała w sądzie z księdzem

2025-02-07 22:30

[ TEMATY ]

sąd

Katarzyna Kotula

ratujzycie.pl

Ksiądz Mirosław Matuszny wygrał prawomocnie w sądzie z Katarzyną Kotulą. Sąd Okręgowy w Lublinie cofnął wyrok skazujący z sądu I instancji i umorzył sprawę. Proces, do którego nigdy nie powinno dojść, toczył się z wyłączeniem jawności. Był wynikiem prywatnego aktu oskarżenia złożonego przez minister rządu Donalda Tuska. A trwał niemal 2 lata.

Sprawa księdza Matusznego bulwersuje, bo jest dowodem na to, że w Polsce rząd nęka katolików, księży, obrońców życia i rodziny. Hasło „opiłowywania” katolików rzucone przez lewicowego polityka kilka lat temu jest obecnie przekuwane w czyn. Ksiądz od początku był niewinny, natomiast zarzuty były rozdmuchane. Dlatego sądy powszechne nigdy nie powinny zajmować się podobnymi sprawami.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Akt wandalizmu w bazylice Św. Piotra

2025-02-07 22:04

[ TEMATY ]

Watykan

BP KEP

Sprawca aktu wandalizmu w bazylice Świętego Piotra jest osobą z poważnymi zaburzeniami psychicznymi - poinformowało w piątek biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Mężczyzna wskoczył na główny ołtarz pod Baldachimem Berniniego i zniszczył sześć XIX-wiecznych świeczników.

Według agencji Ansa mężczyzna jest pochodzenia rumuńskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję