Przeszkoleni księża z ramienia przełożonych zakonnych lub biskupów diecezjalnych będą wspierali duszpastersko ofiary wykorzystania seksualnego, ich rodziny i wspólnoty kościelne, jeśli będą życzyli sobie takiej pomocy. Zdaniem o. Deca, będzie to posługa niezmiernie trudna i wymagająca wielkiej delikatności ale niezmiernie ważna, gdyż wiernym może dać poczucie bezpieczeństwa, że Kościół coraz mocniej troszczy się o osoby, które padły ofiarą molestowania a jednocześnie zabiega o profilaktykę, żeby takie zdarzenia nie miały miejsca w przyszłości.
- Dla mnie osobiście spotkanie to było mocnym uświadomieniem sobie dramatu ludzi, którzy zostali kiedyś wykorzystani przez osoby duchowne - podkreśla paulin z częstochowskiej parafii św. Barbary i jak zauważa, to "nadal w nim bardzo mocno pracuje powodując większą wrażliwość na ten problem, który tak mocno wypłynął w ostatnich latach w Kościele". - Jest też zachętą, by coś w tym względzie robić we własnym życiu i przygotować się do posługi, do której zostałem zaproszony przez moich bezpośrednich przełożonych - dodaje zakonnik.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zwraca również uwagę na potrzebę uwrażliwienia wychowawców młodych zakonników i seminarzystów. - Jak pokazuje życie, różnego rodzaju niuanse jeśli zostaną przeoczone przez formatorów, powodują potem dramaty w życiu wielu ludzi i wspólnot, a zwłaszcza ofiar molestowania - podkreśla o. Dec, który w zakonie paulinów przez 12 lat zajmował się formacją młodych zakonników.
Z kolei dla ks. Artura Chłopka z archidiecezji krakowskiej ważne było spotkanie z innymi duszpasterzami i wymiana doświadczeń. - Wykłady były prowadzone w bardzo interaktywny sposób, dużo było przestrzeni na pytania - opowiada. Jednak najistotniejsza dla niego była możliwość spotkania z osobami wykorzystanymi seksualnie przez księży oraz podawane przez prelegentów przykłady sytuacji, jakie miały miejsce w przeszłości i ich analiza. Ks. Chłopek, już jako ksiądz, w zeszłym roku ukończył studia psychologiczne. Przez ostatni rok pracował jako psycholog-stażysta, w szpitalu w Krakowie-Kobierzynie oraz na oddziale dziennym leczenia psychoz. Od 28 sierpnia jest duszpasterzem w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. W szkoleniu dla drugiej grupy duszpasterzy uczestniczyło w Warszawie 25 księży: 13 diecezjalnych i 12 z różnych zakonów.