Wydarzenie zgromadziło blisko 90 uczestników, w tym wolontariuszy Enei, członków Polskiego Związku Wędkarskiego, wędkarzy, przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, uczniów Zespołu Szkół w Połańcu oraz ekspertów ochrony środowiska, którzy połączyli siły, aby nie tylko oczyścić brzeg rzeki, ale także zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą jej ochrony. Wspólnie udało się zebrać 120 worków odpadów zalegających na brzegach Wisły.
– Jako Polski Związek Wędkarski od lat walczymy o czystość naszych wód i bioróżnorodność ekosystemów. Współpraca z Eneą Połaniec pokazuje, że sektor energetyczny i wędkarze mogą łączyć siły dla dobra przyrody – podkreśliła Beata Olejarz, prezes PZW ZG.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Regularne sprzątanie rzek, zarybianie oraz inicjatywy edukacyjne to dowód na to, że można łączyć działalność przemysłową z dbałością o przyrodę. Do tej pory, wspólnie z PZW, wpuszczono do Wisły 2 tony narybku.
– Ochrona środowiska to dla nas stały element działalności, a nie jednorazowe akcje. Działamy w sposób przemyślany, łącząc ekologię z odpowiedzialnym zarządzaniem zasobami naturalnymi, aby Wisła pozostała czysta i pełna życia. Chcemy, aby nasza współpraca z lokalną społecznością i wędkarzami przyczyniała się do długofalowej poprawy jakości wód i otoczenia – powiedział Piotr Andrusiewicz, prezes Enei Elektrowni Połaniec.
Po zakończeniu sprzątania, uczestnicy wzięli udział w specjalnie przygotowanych warsztatach ekologicznych, które miały na celu pogłębienie wiedzy o znaczeniu ochrony wód oraz wpływie działalności człowieka na ekosystem rzeczny. Przeprowadzono również pomiary jakości wody, analizując jej czystość i stopień natlenienia.
– Dzięki takim inicjatywom jak dzisiejsza akcja, mamy możliwość edukowania społeczeństwa i promowania dobrych praktyk w zakresie ochrony zasobów wodnych – wyjaśnił Grzegorz Wrzesień, inicjator akcji, przewodniczący komisji ds. mediów i promocji PZW ZG.