Reklama

Z naszej historii

Łódzka Krucjata Eucharystyczna

Niedziela łódzka 12/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1914 r. w obliczu rozpoczynającej się I wojny światowej, na Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Lourdes, powstała myśl zaangażowania dzieci całego świata do modlitwy i ofiary w intencji pokoju. Dwa lata później, po słynnym orędziu papieża Benedykta XV - w którym wezwał dzieci całego świata, aby modlitwą, ofiarą i Komunią św. przyczyniały się do zapanowania pokoju i szerzenia Królestwa Chrystusowego na świecie, w ramach Apostolstwa Modlitwy kierowanego przez Ojców Jezuitów została powołana organizacja dziecięca. Przyjęła ona nazwę Krucjaty Eucharystycznej. W 1921 r. papież Benedykt XV dokonał jej oficjalnego zatwierdzenia.

Początkowo, w niebywale szybkim tempie Krucjata zaczęła rozwijać się we Francji, a następnie w innych krajach Europy. W Polsce pojawiła się w 1925 r. za sprawą bł. matki Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca

Jezusa Konającego. O istnieniu tej organizacji bł. matka Urszula Ledóchowska dowiedziała się w czasie swego pobytu w Rzymie w roku 1920, w rozmowie z o. Masellą, jezuitą, dyrektorem Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy. On to jej opowiedział o powstaniu tej organizacji we Francji w czasie pierwszej wojny światowej, o jej naczelnej idei, jaką jest zbliżenie dziecka od najmłodszych lat do Jezusa Eucharystycznego, by poprzez ten kult wyrobić w nim postawę "rycerza" Boga, który " walczy" modlitwą i ofiarą o szerzenie Jego panowania na ziemi. Zawołaniem Krucjaty było: "Króluj nam Chryste - zawsze i wszędzie". Te piękne ideały wydały się bł. matce Urszuli bardzo bliskie, gdyż od razu była gotowa rozpocząć starania o założenie Krucjaty w Polsce. Niestety, z różnych powodów nie było to możliwe. Z upływem czasu, bł. matka Urszula nawiązała kontakt z dyrektorem Apostolstwa Modlitwy w Tuluzie, o. Boubeem, od którego otrzymała list z dokładnymi informacjami co do prawnego stanowiska Krucjaty Eucharystycznej, jako dziecięcej sekcji Apostolstwa Modlitwy. Również o. Albert Bessieres, generalny dyrektor Krucjaty i jej założyciel we Francji, napisał w liście, że udziela bł. matce Urszuli wszelkich uprawnień do zorganizowania Krucjaty na terenie Polski. Za ich pośrednictwem bł. matka Urszula zapoznała się także z francuskim czasopismem Hostia, organem Krucjaty, i zaprenumerowała je, by się orientować na bieżąco w tym światowym ruchu. Z początkiem roku 1925 założyła pierwsze koło Krucjaty w Pniewach. Pierwszymi członkami zostało siedemnastu chłopców, przyjętych w maju przez miejscowego proboszcza, ks. Kazimierza Bajerowicza, na rycerzy Krucjaty. Celem zapoznania społeczeństwa katolickiego z ideą tej organizacji bł. matka Urszula zaczęła wydawać kwartalnik o tej samej co we Francji nazwie: Hostia. Czasopismo było przeznaczone przede wszystkim dla kierowników kół Krucjaty. Wydawała także Dzwonek, w którym napisała: "Czemu nasze polskie dzieci nie miałyby brać udziału w tej Krucjacie, na czele której stoi sam Ojciec Święty? Już prawie milion dzieci się do niej zapisało. Sama Irlandia liczy 29 tys. tych żołnierzy, Francja co najmniej 100 tys., czy polskie dzieci nie kochają Ojca Świętego, nie chcą pracować pod jego komendą dla zbawienia dusz?" .

Krucjata Eucharystyczna zaczęła się w Polsce szybko szerzyć, dotarła także do Łodzi. W 1939 r. zrzeszała ok. 200 tys. dzieci, z czego najwięcej właśnie w tym mieście. Od niemal samego początku istnienia ruchu, Centrala Krucjaty w Polsce mieściła się w domu zakonnym Sióstr Urszulanek mieszczącym się przy ul. Czerwonej. Wydawano tutaj Orędowniczek, a w nim - cieszące się dużym zainteresowaniem pisane przez bł. matkę Urszulę Ledóchowską opowiadania takie jak Z urwisa bohater, Dzikuska i inne. Pokazywały one na przykładach bohaterów, jak z urwisa można stać się wielkim, szlachetnym człowiekiem, jak trzeba korzystać z każdej okazji w życiu, by czynić dobrze innym. Pierwszy nakład Orędowniczka w 1925 r. wyniósł 200 egzemplarzy, natomiast ostatni - z maja 1939 r. - sięgał 100 tys. W roku 1929 na łamach pisemka bł. matka Ledóchowska zachęciła dzieci do napisania kilku słów do Ojca Świętego z okazji pięćdziesięciolecia jego święceń kapłańskich. W odpowiedzi otrzymała blisko 2 tysiące listów, które zostały oprawione w dziewięć grubych tomów i wręczone Papieżowi na prywatnej audiencji. Jak widać, Ojcu Świętemu miły był ten wyraz przywiązania ze strony dzieci polskich, skoro niektóre wypowiedzi znalazły się potem na łamach L´Osservatore Romano. W łódzkiej Centrali zaopatrywano się także w odznaki krucjackie, wzory mundurków, projekty sztandarów oraz w inne pomoce. W styczniu 1928 r. organizacja ta została zatwierdzona przez władze szkolne na równi z innymi, mogła więc swobodnie rozwijać się na terenie szkół. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy zgłaszali się do niej masowo. Jednak przyjmowani byli dopiero po Pierwszej Komunii św. Najpierw jako kandydaci, a po okresie próby byli w kościołach parafialnych uroczyście "pasowani" na rycerzy lub rycerki. W szkole powstawała w ten sposób pewnego rodzaju elita dziecięca, która swoją postawą, zachowaniem i sumiennym wypełnianiem swoich obowiązków zdobywała uznanie wychowawców. Krucjata bowiem stawiała swoim członkom nie byle jakie wymagania, żądała rzetelnej pracy nad sobą i wytrwałości w dążeniu do wskazanych ideałów. Tak, by naczelne hasło Krucjaty - "Króluj nam Chryste - zawsze i wszędzie" znalazło potwierdzenie w życiu rycerza i rycerki. W 1927 r. odbył się w Łodzi pierwszy " Dzień Krucjaty" który miał charakter ogólnopolski. Przyjechała wówczas do Łodzi bł. matka Ledóchowska, by uczestniczyć w tej uroczystości. Następne "Dni Krucjaty" odbywały się corocznie aż do roku 1939. Siostry Urszulanki które opiekowały się Krucjatą, utrzymywały z rycerkami kontakty nawet podczas letnich wakacji.

W Kazimierzu koło Lutomierska organizowały co roku z upoważnienia Kurii Biskupiej kolonie letnie dla dwóch turnusów po 150 dziewczynek. Chętnych było zawsze dużo, miejsc za mało, dzieci czuły się tu dobrze pod każdym względem, a przyjęcie na kolonie było uważane za nagrodę, o którą się ubiegały.

Druga wojna światowa przerwała w Polsce wspaniały rozwój Krucjaty. Po wojnie, w latach 1945-49, w niektórych rejonach Polski reaktywowano Krucjatę. Niestety, dalsze wydarzenia w kraju uniemożliwiły prowadzenie Krucjaty jako oficjalnej organizacji dla dzieci. Dlatego w 1960 r. za radą papieża Jana XXIII przybrała nazwę Eucharystyczny Ruch Młodych.

15 czerwca 1997 r. w domu zakonnym w Łodzi przy ul. Czerwonej odbył się zjazd byłych członkiń Krucjaty, które ufundowały tablicę pamiątkową o następującej treści: "Ten Dom w latach 1925-1939 był Ośrodkiem Działalności Krucjaty Eucharystycznej założonej przez bł. matkę Urszulę Ledóchowską. Tutaj liczne zastępy dzieci łódzkich uczyły się miłowania Boga, Ojczyzny i Człowieka".

Niektóre z Sióstr Urszulanek mieszkających w domach zakonnych przy ul. Czerwonej, Obywatelskiej oraz w Kazimierzu i Ozorkowie pamiętają doskonale czasy rozkwitu tego pożytecznego ruchu dzieci i młodzieży i chętnie dzielą się swymi wspomnieniami z młodszym pokoleniem. Warto bowiem wspominać to, co było dobre w dawnych latach, by pobudzać tworzenie dobra w czasach współczesnych. Chętnie wydrukujemy krótkie wspomnienia naszych Czytelniczek i Czytelników dotyczące Krucjaty Eucharystycznej i wielu innych wspaniałych dzieł przedwojennego Kościoła łódzkiego. Prosimy przesyłać je pod adresem: "Niedziela Łódzka" ul. Ks. I. Skorupki 3, 90-458 Łódź.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Papiestwo na rzecz pokoju - źródła współczesnej integracji europejskiej

CZYTAJ DALEJ

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

- Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem, które Matka Boża sama sobie wybrała. Tutaj przybywają wierni, aby oddawać Jej cześć. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski cały naród pragnie powtarzać słowa Aktu Milenijnego Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi. W tym miesiącu do Pani Jasnogórskiej pielgrzymują szczególnie dzieci pierwszokomunijne, ale także nowo wyświęceni kapłani, aby zawierzyć swoje życie, posługę i podziękować za sakramenty - mówił o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję