- Droga jak zawsze była trudna, uciążliwa, ale przynosimy to wszystko Matce i ufamy, że Ona nas wysłucha – powiedziała Maria z Bełchatowa.
Przybywające teraz pielgrzymki to przede wszystkim grupy parafialne i dekanalne, choć są również te diecezjalne. W sobotę 22 sierpnia weszły grupy opolskie i gliwickie. Dziś dotarła 90. Piesza Pielgrzymka Łódzka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wzięło w niej udział ok. 2,5 tys. osób. Hasłem tegorocznych rekolekcji były słowa „Wierzcie w Ewangelię”. Pątnicy uczyli się medytacji Słowa Bożego i tego, jak wcielać Je w życie. Niektóre grupy przeżywały intronizację Pisma Świętego i uroczyście wnosiły Biblię na błonia jasnogórskie.
Łódzcy pielgrzymi podzieleni byli na 9 grup. Grupa „5” była grupą milczenia. Idący w niej uczestniczyli we wspólnych modlitwach, słuchali rozważań, a poza tym zachowywali milczenie. W „5” można było iść cały czas, jeden dzień lub jeden odcinek. Integralną grupą Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej była Grupa 10 – duchowego pielgrzymowania.
Reklama
Każdą z grup witał na Jasnej Górze abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. – W piątek ich żegnałem i wtedy byłem trochę smutny, bo było to pożegnanie a dziś radość ogromna. Jesteśmy razem i widać jak się cieszą, że pasterz jest razem z nimi. Potrzebujemy siebie nawzajem, bo Kościół to Boży lud, który czuje się cudownie wtedy, gdy ma poczucie, że jest u Matki, a zatem, że jest u siebie w domu a niewątpliwie takim miejscem jest Jasna Góra – powiedział abp Jędraszewski.
Pielgrzymi podkreślają, że drodze do Częstochowy bardzo sprzyjała pogoda. – Nie było ani za gorąco, ani zimno, tak w sam raz – zauważył Mieczysław ze Zgierza.
Ks. Sławomir Klemba z Głowna podkreśla jednak, że w drodze modlili się o deszcz. - Wiemy, że mamy rok suszy, dlatego też w sposób szczególny prosimy w intencji mieszkańców, u których gościliśmy, aby Pan Bóg błogosławił im, aby zesłał ten potrzebny deszcz, bo z ziemi, pracy rąk ludzkich żyjemy – podkreślił kapłan.
Tym co odróżnia obecne pielgrzymki jest to, że większość w drogę powrotną również wyruszają pieszo. – To jest chyba polski fenomen i Bogu dzięki, że on trwa. Z powrotem idzie się jakoś lżej i szybciej – powiedział jeden z pątników.
Tarnów należący do jednej z najliczniejszych w kraju wejdzie jutro. Nie zabraknie także grup rowerowych i biegowych a nawet na rolkach.
Tegoroczna uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej upływać będzie pod znakiem przygotowań do 1050.rocznicy chrztu Polski.
Świętowanie rozpocznie się już we wtorek. O godz. 17.00 odbędzie się Diecezjalna Procesja Maryjna z Katedry na Jasną Górę. Procesja przejdzie z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. O 19.00 na Szczycie rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki, a kazanie wygłosi ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.