Młodzież wyruszyła na rowerach z trzech miejscowości: Włocławka - 13 czerwca, Makowa Mazowieckiego - 14 czerwca oraz Łomży - 12 czerwca. Każdego dnia pokonywała odcinki ok. 50-kilometrowe.
15 czerwca wszyscy spotkali się w Jabłonnie koło Warszawy. Rozegrany został slalom rowerowy dla reprezentacji poszczególnych szkół i klubów. Z Jabłonny sportowcy przejechali
do kościoła św. Stanisława Kostki. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki jest modlitwa przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki o beatyfikację męczennika. Tutaj też sportowcom wręczono dyplomy i puchary.
Rowery otrzymały kluby PKS "Tężnia" Odolion, UPKS "Victoria" Różan, PUKS "Samson" Łomża. Jeden z chłopców, uczestniczący po raz czwarty w Rajdzie, otrzymał 3-osobowy namiot.
- Ocenialiśmy zachowanie na trasie przejazdu - czy uczestnicy starali się jechać bezpiecznie w peletonie, ale także zachowanie w czasie całego Rajdu. A więc estetykę
grupy, zaangażowanie w wieczorne spotkania kulturalne - mówi Józef Maciąga, prezes Ogólnopolskiego Związku Katolickich Klubów Sportowych, pomysłodawca pielgrzymki.
Rajd-Pielgrzymka nosi imię 108 Męczenników i Sługi Bożego Ks. Jerzego Popiełuszki. - Pragniemy, aby Ci, którzy oddali życie za ojczyznę, pozostali w naszej pamięci.
W dniach pielgrzymowania wracamy myślami do daty 13 czerwca 1999 r. - wyniesienia na ołtarze 108 Męczenników przez Ojca Świętego - mówi Józef Maciąga.
Rowerzyści bardzo życzliwie witani są na trasie przejazdu. Prawie wszyscy starostowie powiatów, przez które przebiega trasa pielgrzymki włączyli się w ufundowanie pucharów. W Zatorach
koło Wyszkowa w organizację przejazdu zaangażowali się wójt, dyrektor szkoły i proboszcz. Podobnie duża otwartość jest w Czerwińsku, chociaż z obydwu miejscowości
młodzież nie uczestniczy w Rajdzie. Niestety Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu zmniejszyło znacząco dotowanie imprezy.
Mimo to w przyszłym roku planowane jest poszerzenie Rajdu o kolejne miejscowości: Radom i Siedlce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu