Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wiedza to fundament wiary

W czasach, kiedy świat zdaje się gonić w zawrotnym tempie, a wartości tradycyjne często ustępują miejsca nowoczesnym ideologiom i chwilowym modom, niezwykle ważne staje się sięgnięcie do korzeni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dlatego wydarzenia takie jak Konkurs Wiedzy o Biblii i Kościele mają szczególne znaczenie. Jest to dla młodzieży wspaniała okazja do sprawdzenia swojej wiedzy, ale przede wszystkim szansa na głębsze zrozumienie własnej tożsamości, swoich korzeni i wiary, która kształtuje nasze życie. XXXII edycja Konkursu Wiedzy o Biblii i Kościele odbywa się w tym roku pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. W lutym w Biłgoraju, Zamościu, Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim miały miejsce eliminacje powiatowe skierowane do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.

Wartość poznawania historii

Historia Kościoła to nie tylko zbiór dat i faktów, to także opowieść o ludziach, ich wierzeniach, zmaganiach i triumfach. To historia, która pokazuje, jak przez wieki wiara w Boga i nauka Jezusa Chrystusa wpływały na kulturę, sztukę, a także na życie społeczne i polityczne. Poznanie tej historii pozwala młodym ludziom zrozumieć, w jakim kontekście żyją, jakie wartości są dla nich ważne i jakie dziedzictwo mają do przekazania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kiedy młodzież angażuje się w konkursy wiedzy o Biblii i Kościele, ma okazję nie tylko przyswoić wiedzę, ale także wniknąć w tajemnice wiary, które są tak ważne w dzisiejszym świecie. Jak zauważa ks. Dominik Kapka, przewodniczący komisji konkursowej w Biłgoraju, im większa wiedza biblijna, tym też będzie większa wiara. W obliczu współczesnych wyzwań, które mogą podważać fundamenty naszej wiary, znajomość Pisma Świętego staje się kluczowa. Słowo Boże jest fundamentem, na którym możemy budować nasze życie i podejmować decyzje, które będą zgodne z nauką Chrystusa. Dlatego też Konkurs Wiedzy o Biblii i Kościele stanowi doskonałą okazję do refleksji nad tym, jak ważna jest edukacja religijna w naszym społeczeństwie.

Wiedza jako fundament wiary

Jak podkreślił ks. Dominik Kapka, celem wydarzenia jest zainteresowanie młodzieży nie tylko Kościołem jako instytucją, ale także jego historią i nauczaniem. W dzisiejszych czasach, kiedy wiele osób traci kontakt z duchową stroną życia, takie inicjatywy stają się nieocenionym narzędziem w budowaniu tożsamości. Uczestnictwo w takich konkursach pozwala młodym ludziom na głębsze zrozumienie własnej wiary i jej korzeni. Słowo Boże, będące fundamentem naszej wiary, wymaga zrozumienia i przemyślenia. Jak zauważyła Kazimiera Wójcik, katechetka z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Biłgoraju, przygotowanie do konkursu to obok nauki także osobista refleksja nad tym, co oznacza wiara w Pana Jezusa w dzisiejszym świecie. – Wiedza biblijna, którą młodzież zdobywa, staje się nie tylko narzędziem do rozwiązywania testów, ale także źródłem inspiracji i siły w życiu codziennym – zaznaczyła.

Katecheza w szkołach

Reklama

Nie można jednak mówić o edukacji religijnej bez podkreślenia roli katechezy w polskich szkołach. W obliczu coraz częstszych prób ograniczenia liczby lekcji religii, warto zadać sobie pytanie: co by się stało, gdyby młodzież pozbawiona była możliwości poznawania podstawowych prawd wiary? Katecheza jest miejscem, gdzie młodzi ludzie uczą się nie tylko o Bogu, ale także o moralności, wartościach, które kształtują ich charakter i postawy w życiu. Dzięki lekcjom religii uczniowie mają okazję zgłębiać nie tylko historię Kościoła, ale także uczyć się, jak zastosować biblijne przesłanie w codziennym życiu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nie zmniejszać liczby lekcji religii. Zmiany, które zmierzają w tym kierunku, mogą doprowadzić do osłabienia fundamentów, na których opiera się nasza społeczeństwo. – Poprzez lekcje religii i przygotowania do tego konkursu lepiej poznajemy Kościół, Słowo Boże i pogłębiamy swoją więź z Chrystusem. To dla nas bardzo ważne – zaznaczały Lena Ćwikła i Karolina Kominek z Babic. Z kolei Martyna Śmiałko z Różańca Drugiego wspomniała, jak ważne dla niej jest zdobywanie wiedzy na temat Kościoła i Pisma Świętego. Jej przygotowania do konkursu były doskonałym sposobem na rozwijanie osobistej relacji z Bogiem.

W obliczu zmieniającego się świata, w którym wartości chrześcijańskie są często kwestionowane, nie możemy pozwolić sobie na zmniejszenie ilości lekcji religii w szkołach. Religia to nie tylko kolejny przedmiot w planie lekcji, to także klucz do zrozumienia samego siebie i swojego miejsca w świecie. To narzędzie, które pomaga młodym ludziom odnaleźć sens życia, zrozumieć swoje emocje, relacje z innymi oraz zbudować trwałe fundamenty, na których będą mogli opierać swoje przyszłe decyzje. Kiedy młodzież ma możliwość uczestniczenia w zajęciach z religii, to nie tylko przyswaja wiedzę, ale także ma szansę na refleksję nad własnym życiem, nad tym, co dla nich ważne, jakie wartości chcą nieść w świat. W dobie kryzysu moralnego i wartości, lekcje religii stają się przestrzenią, w której młodzi ludzie mogą odnaleźć prawdziwe wzorce osobowe, takie jak święci, którzy pokazują, jak żyć w zgodzie z wiarą.

Przyszłość Kościoła

Reklama

Wszystko to prowadzi nas do kluczowego pytania: jaka będzie przyszłość Kościoła w Polsce? Czy młode pokolenie będzie w stanie podtrzymać tradycje i wartości, które są dla nas ważne? Odpowiedź na to pytanie leży w edukacji religijnej, która nie tylko dostarcza wiedzy, ale także kształtuje postawy i wartości. Młodzież, która uczestniczy w takich konkursach, zyskuje nie tylko wiedzę, ale także umiejętność krytycznego myślenia, analizy tekstów biblijnych oraz refleksji nad moralnością i etyką. Te umiejętności są nieocenione w dzisiejszym świecie, gdzie młodzi ludzie często muszą stawić czoła różnorodnym wyzwaniom.

Wspierajmy edukację

Podsumowując, wartość poznawania historii Kościoła i Pisma Świętego jest nie do przecenienia. Wspieranie katechezy w polskich szkołach oraz organizowanie konkursów, które angażują młodzież w zgłębianie wiedzy religijnej, to kroki w stronę lepszej przyszłości. Nie możemy pozwolić, aby ograniczenia w edukacji religijnej stały się normą. Nasze społeczeństwo potrzebuje młodych ludzi, którzy będą potrafili odnaleźć sens w wierze i stać się świadkami Bożej miłości w świecie. Wspierajmy edukację religijną, aby młodzież mogła odnaleźć swoją drogę w wierze i życiu.

Konkurs jest organizowany przez Lubelskiego Kuratora Oświaty i Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Etap diecezjalny, a zarazem finał Konkursu odbędzie się 7 maja 2025r. o godz. 10:00 w Zamościu. Dla wszystkich finalistów i laureatów zostaną przygotowane dyplomy i upominki książkowe oraz nagrody rzeczowe.

2025-02-25 12:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Finał Ogólnopolskiego Konkursu 'Jasnogórska Królowa Polski'

[ TEMATY ]

konkurs

Piotr Drzewiecki

Finał Ogólnopolskiego Konkursu 'Jasnogórska Królowa Polski' w 300. rocznicę koronacji Jej Cudownego Wizerunku odbył się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi, na Jasnej Górze.

Konkurs, organizowany Radę Szkół Katolickich i Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze, skierowany był do uczniów klas VII szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Konkurs na etapie szkolnym miał charakter indywidualny, a na etapie ogólnopolskim zespołowy – każdy zespół liczył trzy osoby.
CZYTAJ DALEJ

Karol Nawrocki weźmie udział w XVIII Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców na Jasną Górę

2026-01-08 20:01

[ TEMATY ]

kibice

Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę

Karol Porwich/Niedziela

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Pielgrzymka Kibiców odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 10 stycznia. Tegoroczne wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem „Ciebie Boga Wysławiajmy”. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki weźmie udział w XVIII Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców.

Na program pielgrzymki złoży się Msza św. o godz.12.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem ks. Jarosława Wąsowicza. Podczas Eucharystii planowane jest poświęcenie zgromadzonych przez kibiców z całej polski barw klubowych. O godz. 14:00 w Sali o. Kordeckiego zaplanowano emisję filmu Mariusza Pilisa „Bunt Stadionów”. Planowane jest również wystąpienie Prezydenta RP.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: podano datę kolejnego konsystorza kardynałów

2026-01-08 22:04

[ TEMATY ]

Watykan

konsystorz

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Leon XIV zwoła drugi konsystorz kardynałów pod koniec czerwca 2026 r. - powiedział dziennikarzom dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni. Sprecyzował również, że papież Leon wyraził chęć organizowania corocznego nadzwyczajnego konsystorza kardynałów trwającego trzy-cztery dni.

Po zakończeniu dzisiejszych wystąpień Ojciec Święty zabrał głos. Podziękował kardynałom za ich obecność i udział, za wsparcie, a w szczególności starszym kardynałom „za wysiłek, jaki włożyli, aby przybyć”. „Wasze świadectwo jest naprawdę cenne” - powiedział do nich. Zwracając się natomiast do kardynałów, którzy nie mogli przybyć zapewnił: „Jesteśmy z wami i czujemy waszą bliskość”. Leon XIV ogłosił, że obrady konsystorza „będą kontynuowane zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas spotkań kardynałów przed i po konklawe, a metodologia została wybrana tak, aby pomóc im się spotkać i lepiej poznać”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję