Przy odrobinie wprawy możesz go wykonać samodzielnie. Dzięki kolorowym skrawkom papieru i innym ozdobom, zapiskom i komentarzom, które przykleja się jako tło lub dodatek do zdjęć, stworzysz coś niepowtarzalnego. Po taki album chętnie sięgną twoje dzieci lub wnuki.
Scrapbooking nie jest żadną nowością – jego początki sięgają nawet XV wieku! Podobnie jak dzisiaj – wielu ludzi zawsze chciało zachować ważne dla siebie pamiątki. To mogły być listy miłosne, kartki z pozdrowieniami, wiersze, rysunki, czasem przepisy kulinarne albo cytaty. Wklejano je do albumów lub ksiąg pamiątkowych, które dodatkowo ozdabiano. Z biegiem czasu zaczęto kolekcjonować wycinki z gazet, później fotografie. W sprzedaży pojawiły się specjalne albumy z kieszeniami do przechowywania zdjęć, rubrykami tematycznymi itd. Moda na scrapbooking malała, później znów się rozpowszechniała. Dzisiaj twórcy korzystają z tych technik do wykonywania nie tylko albumów, ale też kartek okolicznościowych, notesów, pudełek i wielu innych przedmiotów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Obecnie scrapbookingowy biznes ma się tak dobrze, że w sklepach papierniczych znajdziemy szeroki wybór materiałów, które zaspokoją nawet najbardziej wymagające gusta. Ale jeśli dopiero zaczynasz tę przygodę, pamiętaj, że w wersji podstawowej wystarczą ci kolorowe papiery, nożyczki i klej. Oraz wyobraźnia. Możesz też wykorzystać stare pocztówki czy gazety. Jeśli odkryjesz, że to jest twoja pasja, stopniowo poszerzaj swoje zbiory o ozdobne dziurkacze, stemple, koraliki, cyrkonie, guziki, wstążki, naklejki, koronki i skrawki materiałów lub gotowe elementy, takie jak kwiaty z papieru bądź z foamiranu – nie jest to jednak konieczne, bo jeśli potrafisz, część tych ozdób możesz wykonać samodzielnie.
Jeśli rękodzieło nie jest twoim źródłem dochodu, kupowanie coraz to nowych elementów ozdobnych może poważnie nadszarpnąć twój budżet, zwłaszcza że takich rzeczy raczej nie kupisz pojedynczo. Dobrym rozwiązaniem jest pudełko, do którego będziesz wkładać drobiazgi, które trafią do ciebie z różnych źródeł – np. wstążki z bukietu, kawałek papieru, w który zapakowano prezent, albo ładną pocztówkę z wakacji czy guzik znaleziony na dnie szuflady.
Czy wiesz, że...
...najbardziej znanymi wielbicielami scrapbookingu byli pisarz Mark Twain i prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Jefferson? Ten drugi tworzył albumy z wycinkami prasowymi z czasów swojej prezydentury. Dzisiaj najwięcej miłośników scrapbookingu mieszka właśnie w USA.