Reklama

Niedziela Sandomierska

Podążając za Doktorem Anielskim

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyły się uroczystości poświęcone św. Tomaszowi z Akwinu – jednemu z najwybitniejszych teologów i filozofów chrześcijańskich.

Niedziela sandomierska 7/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Sandomierz

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycja organizowania spotkań naukowych ku czci tego wielkiego myśliciela jest pielęgnowana w sandomierskiej uczelni od wielu lat i stanowi ważne wydarzenie w kalendarzu akademickim oraz duchowym wspólnoty seminarium.

Refleksja nad znaczeniem wiary

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła, której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, kapłani związani z seminarium i kurią oraz księża dziekani. Na Eucharystii obecne były również zgromadzenia zakonne, w tym Matka Generalna Córek św. Franciszka Serafickiego Victoria Kwiatkowska wraz ze współsiostrami, siostry dominikanki oraz licznie zgromadzeni świeccy przyjaciele seminarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii ks. prof. dr hab. Piotr Roszak podkreślił fundamentalną rolę wiary w życiu człowieka. Wskazał, że wiara nie jest tylko obietnicą przyszłości, lecz także zadatkiem życia wiecznego, który już teraz przynosi owoce. Bóg najpierw obdarza człowieka, zachęcając go do życia zgodnego z darem, zamiast oczekiwać spełnienia warunków w zamian za nagrodę. W tym kontekście ks. Roszak przywołał myśl św. Tomasza z Akwinu, który nauczał, że wiara wspiera rozum, kształtuje inteligencję katolicką i daje siłę do pokonywania trudności. Podkreślił, że człowiek powinien panować nad emocjami i pragnieniami, ukierunkowując je ku wartościowym celom. Wiara daje wolność i pozwala żyć w prawdzie, co stanowiło kluczowe przesłanie jego kazania.

– Przypominamy więc ludzi, którzy mają dwa paszporty, którzy nie należą do jednego tylko świata. Wiara to poręka, zadatek tego, co w pełni otrzymamy po przejściu do domu Ojca. Taka jest pedagogia Boga, który najpierw obdarza, zachęcając do życia wedle daru, a nie sprawdza, aby potem czymś nagrodzić. W wiarę wpisana jest nagroda, która przynosi owoce już tutaj. W czasach, gdy na ekranach często prosi się nas o to, aby potwierdzić, że nie jesteśmy robotem, Tomasz z Akwinu pokazuje, jak wiara buduje rozumienie, daje prawdziwą inteligencję i zachęca do jej pielęgnowania, nie poddając się trudnościom – mówił ks. Roszak.

Pielgrzymi charakter życia

Po zakończeniu Mszy św. rozpoczęła się część naukowa spotkania. Rektor seminarium, ks. dr Michał Powęska, otworzył ją krótkim wprowadzeniem, przygotowując zebranych do wysłuchania wykładu ks. prof. dr hab. Piotra Roszaka pt. „Człowiek jako homo peregrinus w myśli św. Tomasza z Akwinu – refleksje z perspektywy camino de Santiago”.

Reklama

W swoim wystąpieniu prelegent odniósł się do pielgrzymiego charakteru ludzkiego życia, co ma szczególne znaczenie w kontekście trwającego roku jubileuszowego, zachęcającego do postawy „pielgrzymów nadziei”. Wykładowca podkreślił, że według św. Tomasza człowiek jest istotą, która nieustannie się staje – przypomina szkic, który wymaga dopracowania poprzez moralne wybory. Moralność to droga prowadząca do celu, a nie – jak często bywa przedstawiana – ciężar, który człowiek musi dźwigać.

– Akwinata widzi człowieka jako byt stający się, niedokończony, przypominający szkic, który musi zostać uwyraźniony poszczególnymi kolorami. Moralność to sposób na takie przebycie drogi, aby zdobyć cel, a nie coś – jak się próbuje przedstawić – uciążliwego. Dlatego przemyślenia Tomasza doskonale pasują do fenomenu camino de Santiago, drogi św. Jakuba prowadzącej do Composteli – wyjaśniał prelegent.

W dalszej części wykładu ks. Roszak przedstawił badania naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Nawarry dotyczące autentyczności relikwii św. Jakuba w Composteli, historii grobu Apostoła oraz wynikającego z tego przesłania teologicznego. Podkreślił, że pielgrzymka to nie tylko fizyczne przemieszczanie się, lecz przede wszystkim droga przebijania się do Jezusa przez rozmaite przeszkody.

Podsumowanie pasterza diecezji

Reklama

Na zakończenie uroczystości głos zabrał bp Krzysztof Nitkiewicz, który podziękował wszystkim za obecność i podkreślił, że przykład św. Tomasza z Akwinu oraz idea pielgrzymowania uczą otwartości i pokory w wierze. – Przykład św. Tomasza z Akwinu, a także idea pielgrzymki, o której mówił ksiądz profesor, pomagają nam uniknąć wizji Kościoła zawężonej do własnych przekonań lub tylko tych, które podzielają nasze poglądy. Kiedy człowiek nie interesuje się tym, co mówi Ojciec Święty czy nawet Konferencja Episkopatu, kiedy nie pogłębia swojej wiedzy, wówczas popada w duchowe oraz intelektualne ubóstwo. Tymczasem trzeba wychodzić poza zaścianki własnej parafii, diecezji czy zgromadzenia zakonnego. Potrzebujemy myślenia w kategoriach Kościoła Powszechnego, bo wtedy będziemy w stanie sentire cum Ecclesia – będziemy czuć z Kościołem i być prawdziwym Kościołem, a nie tylko jego wycinkiem – mówił biskup.

Geniusz myśli chrześcijańskiej

Tradycja organizowania uroczystości ku czci św. Tomasza z Akwinu w sandomierskim seminarium przypomina o ogromnym dziedzictwie tego świętego. Żyjący w latach 1225-74, Akwinata stworzył zwarty system filozofii i teologii, znany jako tomizm, który na wieki ukształtował myśl chrześcijańską. Jego dzieło pozostaje żywe, a organizowane w Sandomierzu spotkania naukowe są tego wyrazem.

Uroczystości ku czci św. Tomasza to nie tylko okazja do refleksji nad jego dorobkiem, ale także do ponownego spojrzenia na znaczenie wiary i intelektu we współczesnym świecie.

2025-02-11 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagroda dla miasta

Niedziela sandomierska 18/2022, str. III

[ TEMATY ]

IPN

Sandomierz

nagroda

Mikołaj Bujak (IPN)

Statuetkę odebrał Dariusz Bożek, prezydent miasta

Statuetkę odebrał Dariusz Bożek, prezydent miasta

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej przyznał nagrodę miastu za opiekę nad miejscami pamięci i propagowanie postaw patriotycznych.

Wyróżnienie dla Tarnobrzega odebrał Dariusz Bożek, prezydent miasta, w trakcie uroczystej gali kończącej VII Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach. – Nagrodę odbieram za całokształt działań mających na celu zachowanie lokalnej pamięci historycznej. Bez tej bowiem, co wielokrotnie powtarzam, trudno budować przyszłość. Nasza troska o pamięć historyczną to zarówno te wspomniane przez Instytut wspólne inicjatywy, remonty pomników, ale to także nasze zabiegi zwieńczone zakupieniem przez miasto, z dużym wsparciem ministerstwa kultury, znakomitej kolekcji dzikowskiej. Tym samym nie dopuściliśmy do rozproszenia po świecie tej cennej spuścizny narodowej. Dziś kolekcja rozsławia Tarnobrzeg, jest jedną z pereł naszego miasta, województwa podkarpackiego, regionu – mówił Dariusz Bożek. Jak podkreślają przedstawiciele IPN, przyznanie nagrody dla władz miasta wynika z dużej wrażliwości samorządu na zachowanie lokalnej pamięci historycznej. Dzięki inicjatywie prezydenta Tarnobrzega, która uzyskała wsparcie IPN, w latach 2020-21 generalnemu remontowi poddany został pomnik oddziału partyzanckiego „Jędrusie” i jego dowódcy Władysława Jasińskiego „Jędrusia”. Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem samorządu i Instytutu był remont pomnika heroicznego obrońcy Tarnobrzega we wrześniu 1939 r. por. Józefa Sarny. Obecnie prowadzone są działania zmierzające do wyremontowania pomnika centralnego na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu. Intencją ustanowienia nagrody jest wyróżnienie i docenienie władz samorządowych, które podejmują działania na rzecz opieki nad miejscami pamięci, promowania historii ze szczególnym uwzględnieniem tożsamości lokalnej oraz propagowania postaw patriotycznych i tradycji narodowych.
CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w Polsce: nawet gdy umiera papież, Kościół nigdy nie pozostaje bez pasterza

2025-04-23 20:33

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Łukasz Krzysztofka

Abp Antonio Guido Filipazzi

Abp Antonio Guido Filipazzi

Nawet gdy umiera papież, Kościół nigdy nie pozostaje bez pasterza; tym, który go prowadzi i chroni jest Jezus Chrystus - powiedział w środę nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Hierarcha poprosił wiernych o modlitwę za duszę Franciszka oraz by Bóg dał Kościołowi jego następcę.

W archikatedrze warszawskiej w środę odbyła się Msza św. w intencji zmarłego w poniedziałek papieża Franciszka. W liturgii, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Polsce oraz władz państwowych w tym m.in. wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy Paweł Kowal, czy szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka.
CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za pontyfikat Franciszka - Papieża Miłosierdzia i głos pokoju z Krakowa dla Świata

2025-04-24 14:06

[ TEMATY ]

miłosierdzie Boże

Symfonia Miłosierdzia

Materiał prasowy

Trwają próby generalne – wielkie wydarzenie już za dwa dni!

Trwają próby generalne – wielkie wydarzenie już za dwa dni! 26 kwietnia 2025 roku Kraków stanie się duchowym centrum świata. W wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, na placu przed Sanktuarium św. Jana Pawła II na tzw. „Białych Morzach”, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie: Symfonia Miłosierdzia – modlitewno-muzyczne spotkanie międzykontynentalne, inspirowane świadectwem Papieża Franciszka i przesłaniem św. Siostry Faustyny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję