Reklama

Niedziela Przemyska

Bóg sobie z tym poradzi

Są ludzie, których się nie zapomina. Są miejsca, które w sposób nierozerwalny kojarzą się nam z konkretną osobą. I wreszcie, w tych miejscach są dzieła rąk, ducha i myśli ludzkiej, które czynią je wyjątkowymi dla naszej tożsamości, ale także, a może przede wszystkim, dla wiary.

Niedziela przemyska 7/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Rzepedź

Archiwum parafii w Rzepedzi

Uroczystości 50. rocznicy święceń kapłańskich ks. Bolesława (19 czerwca 2022 r.)

Uroczystości 50. rocznicy święceń kapłańskich ks. Bolesława (19 czerwca 2022 r.)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czwartek 9 stycznia był dniem, w którym parafia Rzepedź doznała bolesnej straty ważnej osoby, którą był ks. prał. Bolesław Burek. Powiedzieć w tym miejscu, że śp. ks. Bolesław był wieloletnim proboszczem parafii Rzepedź, to tak jakby nic nie powiedzieć, gdyż osoba ks. Burka, każdemu, kto miał okazję go poznać, kojarzy się z dobrocią, pokorą, skromnością, a przede wszystkim pobożnością. Dlatego mimo oczywistego smutku oraz żałoby, my – parafianie ks. Bolesława, nie zadawaliśmy dobremu Bogu pytania, dlaczego zabrał naszego duszpasterza, lecz z głębi serca zapragnęliśmy podziękować za wielki dar jego pięćdziesięcioletniej obecności wśród nas.

Człowiek wiary i modlitwy

Reklama

Ksiądz prał. Bolesław Burek, syn Józefa, urodził się 10 września 1948 r. Pochodził z Łowiska – wsi położonej w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Kamień. Rodzinna miejscowość oraz krewni ks. Bolesława byli stale obecni w jego pamięci oraz wspomnieniach i bardzo często gościli w Rzepedzi. Pierwszym miejscem jego duszpasterskiej posługi była Korczyna k. Krosna, w której spędził trzy lata. Następnie w okresie od 1975 do 1984 r. pełnił służbę w parafii rzymskokatolickiej św. Józefa w Komańczy. Początkowo jako wikary, a następnie po śmierci ks. Stanisława Porębskiego jako proboszcz. Od 1984 r. do 2019 r. był pierwszym proboszczem nowej parafii rzymskokatolickiej św. Maksymiliana Kolbego w Rzepedzi. Ksiądz Bolesław Burek był jednym z tych, którym najbardziej zależało na wybudowaniu kościoła w Rzepedzi, co ostatecznie się udało, mimo licznych trudności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę czy pozyskaniem materiałów budowlanych. Należy zaznaczyć, że wszystkie działania, podejmowane w związku z budową kościoła oraz ustanowieniem nowej parafii, miały miejsce w czasach, w których władza ludowa robiła wszystko, aby zniechęcić i przestraszyć wyznawców Kościoła katolickiego. Można śmiało powiedzieć, że swego rodzaju represje komunistyczne dotknęły także i ks. Bolesława, gdyż zdarzyło się, że był karany mandatami, nie wspominając już o licznych rozmowach i tłumaczeniach w urzędach państwowych. W sytuacjach trudnych ks. Bolesław spokojnie powtarzał: „Bóg sobie z tym poradzi!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziękujemy za wspólne 50 lat

I rzeczywiście, dobry Bóg chciał, aby w Rzepedzi powstała piękna świątynia i liczna parafia. Dzięki ciągłym staraniom ks. Bolesława, który nieustannie motywował parafian do działania i równie nieustannie modlił się o pomyślne zakończenie budowy, wreszcie w Rzepedzi została odprawiona pierwsza Pasterka. Wśród wiernych zapanowała wielka radość. I był to moment, w którym parafianie z Rzepedzi, Szczawnego, Kulasznego Turzańska, Jawornika oraz Wysoczan pod przewodnictwem duchowym ks. Bolesława zaczęli tworzyć historię parafii. Proboszcz troszczył się o sprawy materialne związane z utrzymaniem kościoła parafialnego oraz kościoła filialnego w Kulasznem. W Rzepedzi powstał nowy cmentarz wraz z piękną kaplicą, uporządkowano cmentarz parafialny w Kulasznem, zostały wykonane drogi, parkingi, ogrodzenia, liczne kapliczki. Parafianie widzieli i coraz bardziej doceniali służbę Bogu oraz całkowite oddanie się ks. Bolesława dla spraw parafii.

Miał czas, by wysłuchać i wesprzeć

Reklama

Wszyscy pamiętamy, że większość wygłaszanych przez niego homilii rozpoczynało się słowami: „Najmilsi bracia i siostry!”. Dla każdego z nas znalazł czas, chwilę na rozmowę oraz życzliwy uśmiech, nawet wtedy, gdy zaczęła postępować choroba. A kim dla nas był świętej pamięci pierwszy proboszcz rzepedzkiej parafii? Wszyscy widzieli, jak bardzo ks. Bolesław kochał Boga, jak bardzo czcił Maryję w wizerunku Nieustającej Pomocy w kościele filialnym oraz w wizerunku Matki Bożej Saletyńskiej w kościele parafialnym. Ksiądz Bolesław był bardzo dumny z osoby świętego patrona parafii Rzepedź – o. Maksymiliana Kolbego, którego sam papież św. Jan Paweł II nazwał patronem naszych trudnych czasów.

Ksiądz Bolesław doskonale zdawał sobie sprawę, że historia nie oszczędziła terenów z pogranicza beskidzko-bieszczadzkiego. Tragiczne zakończenie II wojny światowej, masowe wysiedlenia rdzennej ludności w ramach Akcji Wisła, uwięzienie księdza prymasa w Komańczy, konieczność budowania na nowo dobrych relacji między wszystkimi mieszkańcami parafii, przy tym w sposób szczególny z wyznawcami obrządków wschodnich, to wszystko było bardzo trudne, jednak duszpasterz parafii Rzepedź wierzył, że ze wsparciem św. o. Kolbego, jest to możliwe.

W każdej z miejscowości wchodzących w skład parafii Rzepedź znajduje się cerkiew albo cmentarz wyznawców Kościoła greckokatolickiego lub wyznawców cerkwi prawosławnej. Ksiądz Bolesław świetnie współpracował z duszpasterzami bratnich parafii. Uczył nas szacunku dla odmienności religijnej i jeśli ekumenizm miałby twarz, to na naszym terenie byłaby to twarz ks. Burka. Wszystko, co czynił w tym zakresie, było w imię Boga, a więc nie mogło być złe, stąd przyniosło wiele owoców w postaci zabliźnienia ran po ciężkich doświadczeniach czasów II wojny światowej oraz komunizmu.

Ostatni jubileusz ks. Bolesława

W 2022 r., dokładnie 19 czerwca, ksiądz prałat obchodził jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich. W tym dniu był bardzo szczęśliwy i wdzięczny Bogu za dar powołania. Radował się naszą obecnością. Każdemu chciał uścisnąć dłoń i z każdym chciał zamienić chociaż kilka słów. Był bardzo otwarty i pewny siebie. Po tym wydarzeniu przyszedł ciężki okres w życiu ks. Bolesława. Postępująca w sposób gwałtowny choroba stała się przyczyną jego cierpienia. Z ogromnym współczuciem, ale i podziwem patrzyliśmy na naszego proboszcza, który niemal każdego dnia, drobnymi krokami, przy wsparciu życzliwych parafian, przemierzał kościół, aby uczestniczyć w Eucharystii. Do końca swoich dni zaświadczał, że jego miejsce jest przy Stole Pańskim. Tak właśnie, przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny oraz o. Maksymiliana, nasz duszpasterz podążał ku zbawieniu, a za nim my, dziś możemy podkreślić z dumą, wdzięczni parafianie proboszcza Bolesława Burka.

Dla nas, ludzi wiary, wielkim znakiem jest fakt, że dobry Bóg powołał do siebie księdza prałata w czwartek, w dniu, który kojarzy się z ustanowieniem sakramentu kapłaństwa. Ziemska tułaczka ks. Bolesława dobiegła kresu. Dla jego oczu słońce ziemi zgasło. Wierzymy, że w Panu znalazł pokój wieczny i teraz tylko Bóg będzie dla niego niegasnącym światłem. Ksiądz Bolesław Burek w swoim testamencie wyraził wolę, aby jego doczesne szczątki spoczęły na cmentarzu w Rzepedzi. Tak też się stało. Grób księdza prałata jest tam, gdzie za życia było jego serce i umysł. Wśród swoich. A więc z Bogiem księże prałacie. Dziękujemy ci raz jeszcze za wszystko. Spoczywaj w pokoju.

2025-02-11 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bieszczadzki czas wdzięczności

Niedziela przemyska 29/2024, str. III

[ TEMATY ]

Rzepedź

Łukasz Sztolf

Bóg mówi do nas przez ludzi i zdarzenia

Bóg mówi do nas przez ludzi i zdarzenia

„Zawsze dziękujcie” – takie hasło przyświecało uczestnikom rekolekcji tematycznych dla członków Domowego Kościoła.

W tamtym roku, w tej samej formule odbyliśmy rekolekcje pt. „Radość owocowania”. Kiedy zaproponowano mi kolejny turnus, w tej samej formule, znalazłem w liście do Efezjan słowa: „Bądźcie wdzięczni" i wtedy to wszystko się jakoś zgrało, że za owocowanie należy podziękować – mówi ks. prał. Zbigniew Suchy, który był duchowym przewodnikiem w czasie rekolekcji dla trzydziestu trzech małżeństw, w tym dwunastu z archidiecezji przemyskiej. Rekolekcje odbywały się w dniach 21-26 czerwca w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi.
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: tak lekceważącego stosunku do Kościoła nie spotkałem w żadnym cywilizowanym kraju

2025-04-20 22:11

[ TEMATY ]

katecheza

Abp Adrian Galbas

religia w szkołach

Episkopat News

Ubolewam nad klimatem dyskusji o religii w szkole; tak lekceważącego stosunku do Kościoła nie spotkałem w żadnym cywilizowanym kraju - powiedział PAP metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Dodał, że lekceważeni czują się nie tylko biskupi, ale też nauczyciele religii, rodzice i uczniowie.

Zapytany, czy widzi jeszcze szansę na porozumienie pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski a Ministerstwem Edukacji Narodowej w kwestii organizacji lekcji religii w szkole abp. Galbas podkreślił, że chrześcijanin zawsze ma nadzieję.
CZYTAJ DALEJ

Koloseum i Wieża Eiffla wygaszają oświetlenie na znak żałoby po papieżu Franciszku

2025-04-22 15:56

[ TEMATY ]

żałoba

śmierć Franciszka

koloseum

Wieża Eiffla

Agata Kowalska

Koloseum, Rzym

Koloseum, Rzym

Rzymskie Koloseum, jeden z najsłynniejszych symboli Wiecznego Miasta, dziś wieczorem pogrążone zostanie w ciemności. Włoskie Ministerstwo Kultury poinformowało, że oświetlenie starożytnego amfiteatru zostanie wyłączone wieczorem na znak żałoby po śmierci papieża Franciszka. Jest to symboliczny hołd oddany osobowości papieża i jego niestrudzonemu zaangażowaniu na rzecz pokoju, dialogu i godności człowieka.

Na wiadomość o śmierci Franciszka już w poniedziałek Wielkanocny zostały opuszczone do połowy masztu flagi przed siedzibą prezydenta Włoch i innymi gmachami państwowymi w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję