Reklama

Zdrowie

Nasz zdrowie

Zdążyć przed pyłkami

Już się zaczęło. W kalendarzu pylenia roślin pojawiła się informacja o obecności w powietrzu pyłków olchy. Wkrótce dołączą do nich kolejne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chociaż niebiologom trudno w to uwierzyć, pierwsze pyłki roślin pojawiają się już w styczniu. Uczulenie na pyłki drzew, traw i kwiatów to najczęściej występujące rodzaje alergii. U osób uczulonych mogą się pojawić jeden lub kilka uciążliwych objawów: wodnisty katar, niedrożność nosa i „seryjne” kichanie, suchy, męczący kaszel, który nie jest związany z infekcją, drapanie w gardle, zapalenie spojówek, czyli łzawiące i często opuchnięte, swędzące oczy.

Dzienniczek objawów

Reklama

Objawy trzeba uważnie obserwować, ponieważ mogą być sygnałem alergii, ale mogą również towarzyszyć innej chorobie, np. infekcji wirusowej czy zapaleniu zatok. W przypadku podejrzenia alergicznego tła naszych dolegliwości warto systematycznie notować objawy w zeszycie, zapisując czas ich występowania i nasilenie. Dzienniczek objawów będzie pomocny lekarzowi w diagnozowaniu problemu. Pomocny dla osób uczulonych na pyłki jest kalendarz pylenia roślin. Aktualne wersje są dostępne w internecie, a także w komunikatach pogodowych. Chociaż czas pylenia roślin nieco się różni w poszczególnych rejonach kraju, to dobrze jest pamiętać, że roślinami, których pyłki pojawiają się w powietrzu już w styczniu i lutym, są olcha i leszczyna. Marzec to czas pylenia topoli i wierzby. Z roślin, które pylą w kwietniu, a czasem już w marcu, częstym źródłem alergii jest brzoza. Typowymi alergenami są również pyłki traw (tymotki, rajgrasu), zbóż (często żyta) i chwastów (bylicy, komosy, babki lancetowatej, pokrzywy).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Test prawdę powie

Jednym z powszechnie dostępnych badań, które mogą potwierdzić naszą skłonność do reakcji alergicznych, jest morfologia krwi z tzw. rozmazem. Podwyższony poziom przeciwciał IgE w dużej części przypadków jest potwierdzeniem takiej skłonności.

Dokładniejszej odpowiedzi na temat przyczyn reakcji alergicznej dostarczają specjalistyczne testy, na które kieruje pacjenta lekarz. Są to testy pozwalające na identyfikację tzw. alergenów wziewnych, takich jak pyłki roślin, zarodniki pleśni (Alternaria, Cladosporium), naskórek i sierść zwierząt (kot, świnka morska i in.), roztocza kurzu domowego, a także testy sprawdzające reakcje na alergeny pokarmowe, takie jak mleko, jaja, warzywa.

Jak sobie radzić

Objawy alergii dość mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie. W przypadku alergii sezonowej, takiej jak uczulenie na pyłki roślin, trzeba pamiętać, by stosowanie środków farmakologicznych (doustnych czy donosowych) rozpocząć na mniej więcej 2 tygodnie przed sezonem pylenia. Dlatego ważne są śledzenie informacji o pojawieniu się alergizujących pyłków oraz przeanalizowanie wszystkich możliwości ograniczenia kontaktu z nimi. Trzeba pamiętać, by w okresie pylenia nie suszyć ubrań i nie wietrzyć pościeli na zewnątrz. Mieszkanie można wietrzyć nocą lub wcześnie rano, kiedy stężenie pyłków jest niższe niż w innych porach dnia. W okresie intensywnego pylenia nie powinniśmy otwierać okien podczas jazdy samochodem. Warto też ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu – należy spacerować po deszczu lub wcześnie rano, kiedy rośliny są jeszcze pokryte rosą. Trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne, a po spacerze umyć twarz i zmienić ubranie. Osoby uczulone na pyłki traw nie powinny przebywać w pobliżu świeżo skoszonej trawy. Dym tytoniowy zaostrza reakcję alergiczną na pyłki, dlatego konieczne jest zrezygnowanie z palenia papierosów i unikanie przebywania w zadymionym środowisku.

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej.

2025-02-04 13:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zakończył swój pontyfikat w uroczystość Niedzieli Wielkanocnej

2025-04-21 16:05

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Msza św. na placu św. Piotra w święto Zmartwychwstania Pańskiego jest jedną z najbardziej uroczystych i najważniejszych w roku. Przyciąga tłumy wiernych, również dlatego, że kończy się papieskim błogosławieństwem Urbi et Orbi. W tym roku, ze względu na stan zdrowia Franciszka jego udział w uroczystości stał pod znakiem zapytania, chociaż jego ostatnie „wypady” – na plac św. Piotra, do bazyliki św. Piotra i bazyliki Matki Bożej Większej - wskazywały, że Papież jest w stanie uczestniczyć publicznej uroczystości i udzielić błogosławieństwa.

Jeśli jeśli masz w sercu własne doświadczenie z czasu, kiedy Franciszek kierował Kościołem - zachęcamy do podzielenia się nim w Księdze Kondolencyjnej.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: O godz. 20 obrzęd stwierdzenia śmierci papieża i złożenia ciała do trumny

2025-04-21 13:13

[ TEMATY ]

papież Franciszek

śmierć Franciszka

Grzegorz Gałązka

W poniedziałek o godz. 20 rozpocznie się w Watykanie obrzęd stwierdzenia śmierci papieża Franciszka i złożenia jego ciała do trumny - poinformował w poniedziałek Watykan. Papież zmarł o godz. 7.35 rano.

W wydanym komunikacie Watykan ogłosił, że obrzędowi będzie przewodniczyć Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Joseph Farrell.
CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: zapytajmy siebie co Duch Święty chciał powiedzieć przez Franciszkowy pontyfikat

2025-04-21 22:11

[ TEMATY ]

Franciszek

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra news

- Dziękujemy z całym Kościołem za życie i pontyfikat Ojca Świętego Franciszka. Stajemy tu przed Maryją, bo to jedno z niewielu miejsce w Polsce, które nawiedził osobiście - mówił bp Andrzej Przybylski w szczególną „papieską godzinę”, kiedy na Jasnej Górze od lat o godz. 18.30 sprawowana jest Msza św. w intencji Ojca Świętego.

Paulini od 1958 r. o 18.30 godzinie każdego dnia, stają do ołtarza, aby wiernie wspierać posługę każdego zasiadającego na Stolicy Piotrowej Ojca Świętego. - Dzisiaj ta intencja jest szczególnie wyrazista, rzadko tak się zdarza, że w Kanonie Mszy św. nie wymieniamy papieża, tak będzie od dzisiaj przez najbliższy czas. Ale to jest też czas wielkiego dziękczynienia. Chcę dziękować z całym Kościołem, za życie, za osobę, za pontyfikat Ojca Świętego Franciszka. Staję tu przed Maryją, bo to jedno z niewielu miejsce w Polsce, które nawiedził osobiście papież Franciszek (..) Tutaj wręcz fizycznie upadł przed Wizerunkiem Matki Najświętszej, by całkowicie Jej zawierzyć Kościół na świecie, Kościół w Polsce, naszą też ojczyznę w rocznicę chrztu Polski. Pamiętajmy o nim, zapraszam was do takiej wdzięcznej modlitwy w Roku Jubileuszowym. To papież Franciszek wyznaczył nam temat tego czasu, że nadzieja zawieść nie może, również ta nadzieja na życie wieczne - mówił na rozpoczęcie Mszy św. biskup pomocniczy arch. częstochowskiej Andrzej Przybylski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję