W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Sosnowca przeszły barwne korowody podążające za betlejemską gwiazdą. Diecezjalny Orszak Trzech Króli rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie, której przewodniczył bp Artur Ważny. Pasterz Kościoła sosnowieckiego przypomniał, że uczeni w Piśmie, faryzeusze, kapłani oraz Herod dobrze wiedzieli, gdzie narodzi się Zbawiciel. – Czyli można mieć wiedzę i głębokie przekonania. Można być nawet wierzącym w Boga, ale nic z tym nie zrobić. Można w ogóle nie wyruszyć na spotkanie z Bogiem. Czasem nam się wydaje, że już Boga znamy. Tymczasem on jest niepojęty, jest tajemnicą i ciągle pragnie, żebyśmy go szukali – powiedział hierarcha. Nadmienił, że każdy może mieć bolesne i trudne sprawy z przeszłości, do których nie chce wracać. – Tak jak oni przyszli z zamierzchłej przeszłości, tak i ja mogę przyjść z moją historią i z ciemnymi nierozwiązanymi sprawami, z którymi nie wiem co zrobić. I może warto właśnie dzisiaj z tym przyjść do Jezusa – zaznaczył bp Artur Ważny.
Kulminacyjnym punktem orszaku było spotkane modlitewno-artystyczne na placu Papieskim w Sosnowcu, ale zanim do tego doszło, barwne korowody wyruszyły z czterech kościołów parafialnych – Chrystusa Króla, św. Jacka, Najświętszej Maryi Panny Różańcowej i św. Floriana. Najliczniejsza był grupa z parafii św. Floriana. Spotkanie na placu poprowadzili, już kolejny rok z rzędu, Adam i Katarzyna Kiełtyka. Tegoroczny Orszak Trzech Króli nawiązał tematycznie do dwóch wielkich rocznic, które będziemy obchodzić. Pierwsza z nich to Rok Jubileuszowy ogłoszony przez Papieża Franciszka z okazji 2025-lecia narodzin Chrystusa. Druga rocznica, to 1000-lecie koronacji pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego.
Najistotniejszym punktem Orszaku był oczywiście pokłon Trzech Królów, który przypomina nam prawdę o tym, że Mędrcy uznali Chrystusa za swego Króla i Pana. Hasłem tegorocznego Orszaku były słowa „Kłaniajcie się królowie!” stanowiące fragment pastorałki, która po raz pierwszy ukazała się w śpiewniku Ottona Mieczysława Żukowskiego pt. Śpiewajmy Panu w 1931 r. we Lwowie. Na zakończenie spotkania tradycyjnie jego uczestnicy odtańczyli poloneza. Organizatorami Orszaku Trzech Króli były wspomniane cztery sosnowieckie parafie, Rycerze Kolumba i Urząd Miasta w Sosnowcu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu