Już od piątku, XIII-wieczny krakowski klasztor, rozbrzmiewa nieustannymi próbami sekcji chóralnej i instrumentalnej warsztatów. Usłyszeć można charakterystyczne tony chorału gregoriańskiego, donośne głosy dyrygentów czy też utwory Adele bądź ścieżkę muzyczną z filmu o Jamesie Bondzie, które są wykorzystywane przy zajęciach rytmicznych.
W programie nie zabrakło także szkoleń z tradycji Kościoła zachodniego i wschodniego oraz zajęć dotyczących muzyki cerkiewnej. Ciekawą propozycją są także wieczorne koncerty i nabożeństwa – przed uczestnikami jeszcze wtorkowy koncert improwizacji chorałowych Katarzyny Stroińskiej-Sierant i Jana Adamczewskiego oraz środowe czuwanie modlitewne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„To są bardzo bogate w treści warsztaty. Każda edycja różni się czymś od poprzedniej. Takie jest nasze założenie, żeby co roku odświeżać koncepcję. To jest wielka przygoda – zarówno dla uczestników, jak i organizatorów” – powiedział Łukasz Serwiński, asystent biura Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, organizatora wydarzenia. Jak dodał głównym celem szkoleń jest wprowadzenie uczestników w spotkanie z Bogiem poprzez dźwięki i odkrywanie piękna liturgii. Zaznaczył, że z roku na rok warsztaty cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Reklama
Szkolenia prowadzą specjaliści, kompozytorzy i muzycy z całej Polski, m.in. Paweł Bębenek, Katarzyna Młynarska, Piotr Pałka, Urszula Rogala, Borys Somerschaf, Jakub Tomalak, Sławomir Witkowski oraz Elżbieta Wtorkowska.
Prowadzone zajęcia zachwalają sami uczestnicy. „Dla mnie tu wszystko jest wyjątkowe. Ze śpiewaniem miałam kontakt, ale nie takim uduchowionym, tak naturalnie łączącym się z nabożeństwami towarzyszącymi szkoleniom” – powiedziała pani Ania z Białegostoku. „Szczególna jest tu modlitwa spontaniczna w czterogłosie – tęsknimy za tym w parafiach, gdyż tam jest to bardzo trudne do zorganizowania” – dodała pani Małgorzata z Warszawy.
Warsztaty Muzyki Niezwykłej potrwają do 20 sierpnia – zakończą się uroczystą Mszą św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Wstęp na wieczorne wydarzenia towarzyszące jest wolny – szczegółowy program można znaleźć na stronie www.liturgia.dominikanie.pl.