W ramach tygodnia ekumenicznego odbędą się: 17 stycznia o godz. 18.30 – panel ekumeniczny nt. „Jedność w różnorodności wyznań” (Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Częstochowie); 21 stycznia o godz. 18 – celebracja Słowa Bożego (sala parafialna przy kościele ewangelicko-augsburskim w Częstochowie); 24 stycznia o godz. 17 – Nieszpory ekumeniczne (kościół starokatolicki mariawitów w Gniazdowie); 27 stycznia o godz. 18 – Msza św. o jedność chrześcijan (kościół rektoracki Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie).
Różnorodność wyznań
Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej skierowana jest głównie do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która jest częścią międzynarodowego ruchu ekumenicznego. W Częstochowie znajduje się parafia prawosławna ze świątynią Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, której proboszczem od 2021 r. jest ks. Marcin Bielawski. Poza tym są również: ewangelicko-augsburska parafia Wniebowstąpienia Pańskiego, której proboszczem od 2011 r. jest ks. Adam Glajcar, krajowy ewangelicki kapelan strażaków, oraz parafia polskokatolicka Matki Bożej Królowej Apostołów, z duszpasterzem ks. Szczepanem Rycharskim. W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się starokatolicka parafia mariawitów, istniejąca od 1906 r., w Kleszczowie natomiast mieści się parafia ewangelicko-reformowana, której proboszczem jest ks. Krzysztof Michałek-Góral.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
To nie kurtuazja
Reklama
Ksiądz Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela oraz kierownik Referatu Dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie podkreśla, że w tygodniu ekumenicznym nie chodzi o gest kurtuazji. – Spotykamy się razem, aby wypełnić pragnienie Chrystusa o jedności chrześcijan. Przypominamy temu światu, że pomimo podziałów jesteśmy w stanie wznieść się ponad podziały i spotykać się na modlitwie – zaznacza ks. Grabowski. – Ekumenizm to nie jest jakaś dyplomacja czy forma polityki Kościoła. Ekumenizm to konieczność – dodaje.
Z dziejów częstochowskiego ekumenizmu
Referat ds. Ekumenizmu (obecnie Referat Dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi) w archidiecezji częstochowskiej został powołany w 1968 r. Jednym z pierwszych referentów był ks. inf. Ireneusz Skubiś, późniejszy redaktor naczelny Niedzieli i moderator Ruchu Europa Christi. W kolejnych latach referentami ds. ekumenizmu byli ks. prof. Franciszek Dylus i ks. dr Sławomir Zieliński.
Zadaniem Referatu było i jest organizowanie oraz wspieranie w archidiecezji spotkań modlitewnych na rzecz jedności chrześcijan oraz czuwanie nad tym, aby postawy ekumeniczne wpływały na działania archidiecezji.
Warto podkreślić, że Częstochowa ma dłuższe tradycje modlitwy ekumenicznej. Już 9 stycznia 1945 r. w Częstochowie, z inicjatywy ks. Leopolda Wojaka, proboszcza parafii ewangelickiej, spotkali się w mieście przedstawiciele różnych wyznań w Polsce, którzy zastanawiali się, jak udzielać pomocy duszpasterskiej osobom osieroconym i mocno doświadczonym działaniami II wojny światowej. A 20 stycznia 1945 r. w częstochowskiej świątyni ewangelickiej zorganizowano modlitewne spotkanie ekumeniczne.