Maria Fortuna-Sudor: Czy śpiewanie o Nowonarodzonym i dla Nowonarodzonego może się znudzić?
Joanna Staszak: Myślę, że nie. To jest odkrywanie Bożego Narodzenia wciąż na nowo. Kolejne pokolenia czynią to od ponad 2000 lat! Za każdym razem w naszych rodzinach, parafiach, mniejszych i większych społecznościach jest inny czas, są inne doświadczenia, inne radości, ale i smutki. Za każdym razem przeżywamy tajemnicę Bożego Narodzenia na nowo, inaczej. A śpiewanie o tym wydarzeniu, wyrażanie swych emocji w pięknych kolędach i pastorałkach, to chyba najpiękniejsze, co człowiek może zrobić.
Górale słyną z kolędowania. Co sprawia, że ta twórczość jest na Podhalu tak żywa?
Mają z tym związek nasze góralskie serca. Tę miłość, przyjaźń ludzi twardych jak skały, pośród których się rodzimy i żyjemy, ludzi wrażliwych, miłujących wolność, okazujemy śpiewając i grając Jezusowi przy żłobku. Górale starają się być blisko Boga. Ta wiara jest tu bardzo żywa. My się jej nie wstydzimy. Toteż z wielką radością śpiewamy o Bożym narodzeniu, kolędujemy w domach, rodzinach, w parafiach. U nas, na Podhalu wciąż powstają nowe pastorałki; teksty, muzyka. A górale – kolędnicy grają i śpiewają dla Jezusa, a jak trzeba to i zatańczą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zauważyłam, że w ramach tegorocznego festiwalu wystąpi także chór amerykańskich studentów…
Do udziału w festiwalu zapraszamy, obok naszych podhalańskich artystów muzyków wykonujących najczęściej pastorałki góralskie, także uznanych solistów i zespoły z różnych stron Polski. Pamiętam też np. grupę z Gruzji. Oni zaprezentowali nie tylko kolędy, ale także charakterystyczne dla ich kraju pieśni adwentowe. W tym roku w sobotę 11 stycznia w kościele św. Krzyża wystąpi chór Davidson College z USA, który jest na europejskim tournee. Chórzyści postanowili też zaśpiewać w Zakopanem. Chcą poznać to miejsce, naszą kulturę, tradycję i jednocześnie ubogacić festiwal swym śpiewem. Natomiast miłośników góralskich kolęd i pastorałek zapraszam na koncert Płomień w kolędowej pieśni w wykonaniu fantastycznego zespołu Jedla. Zaśpiewają i zagrają w sobotę 25 stycznia w sanktuarium Najświętszej Rodziny. Koncert jest połączony z premierą ich świątecznej płyty.
Dlaczego warto skorzystać z propozycji i wybrać się na proponowane koncerty?
Okres Bożego Narodzenia to czas, w którym rodzi się miłość. I podczas tych koncertów można tego doświadczyć. To chwile wyciszenia, odkrycia w sobie najgłębszych, najbardziej wartościowych pokładów dobra skrywanych w sercach. Uczestniczący w koncertach kolędowych wychodzą z nich z radością, życzliwością, które są przenoszone do ich środowisk, do spotykanych ludzi. Na pewno warto przyjść, posłuchać i przenieść się do świata, gdzie króluje dobro, miłość, pokój i nadzieja. To nie będzie stracony czas!