Ordynariusz diecezji bydgoskiej poświęcił w bydgoskim kościele Świętej Trójcy kilkaset figurek Dzieciątka Jezus, które znalazły się w domowych szopkach. Pomysł zrodził się na kanwie inicjatywy organizowanej przez Centrum Oratoriów Rzymskich.
Błogosławieństwo „Bambinelli” zostało zapoczątkowane przez papieża Pawła VI i odbywa się w każdą trzecią niedzielę Adwentu na placu św. Piotra w Rzymie. – Dzieci od Niedzieli Radości zaczynają przygotowywać domowe żłóbki. Każdego dnia dostawiają kolejne figurki, by w wieczór Bożego Narodzenia znalazła się w nim ta najważniejsza, czyli Jezus – zaznaczył ks. Michał Borowski, duszpasterz dzieci i moderator Eucharystycznego Ruchu Młodych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kapłan poinformował, że pomysł ten będzie odtąd praktykowany w diecezji bydgoskiej z kilku powodów. – Podczas jarmarku, który się zakończył, pośród licznych dekoracji świątecznych, ozdób i ustrojonych choinek nigdzie nie było widać figurki Jezusa. Chcemy się temu przeciwstawić. Otrzymamy takie figurki, więc trzeba będzie zmontować żłóbek. Tak, byśmy mogli ugościć Nowonarodzonego w swoich rodzinach – wyjaśnił ks. Borowski.
Reklama
Przed ołtarzem znalazły się również większe figury: Józefa oraz Maryi, a na miejscu dla Jezusa – logo Eucharystycznego Ruchu Młodych. – To organizacja głównie dla dzieci, która ma nauczyć tego, że Pan Jezus jest obecny przede wszystkim w Eucharystii – powiedział ks. Michał. Wymienił filary, na których członkowie ruchu młodych powinni budować codzienność. – Żyj Mszą św., czytaj Ewangelię, kochaj bliźnich i bądź trzynastym Apostołem. Zachęcam was do podjęcia tej drogi – zaznaczył.
W kościele Świętej Trójcy były obecne dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych, który działa przy sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy. Ruch ma swoje korzenie w Apostolstwie Modlitwy. Powstał 3 grudnia 1844 r. we Francji. Pierwsze dzieci przystąpiły do tego ruchu w 1865 r., wśród nich była św. Teresa z Lisieux. W Polsce pierwsze koło Krucjaty Eucharystycznej powstało w Pniewach k. Poznania w 1925 r. wśród chłopców z Kolegium Piusa X, szkoły prowadzonej przez siostry urszulanki.
Obecnie Eucharystyczny Ruch Młodych działa w 59 krajach na całym świecie i skupia ok. 1.6 mln dzieci i młodzieży. Jego zadaniem na kolejne lata w diecezji bydgoskiej jest tworzenie wśród dzieci pierwszokomunijnych grup parafialnych Eucharystycznego Ruchu Młodych, aby pogłębiali swoją przyjaźń z Jezusem Eucharystycznym, karmili się Jego Ciałem i Słowem, i żyli miłością do Boga i bliźnich.
Oprac. za: diecezja.bydgoszcz.pl