Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Służyć Bogu Miłosierdzia

Mija już dziesięć lat od chwili gdy biskupem pomocniczym naszej archidiecezji został ks. prof. Henryk Wejman, wówczas dziekan Wydziału Teologicznego US. Poprosiliśmy Księdza Biskupa o refleksję na temat minionej już dekady.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 51‑52/2024, str. IV

[ TEMATY ]

bp Henryk Wejman

Archiwum kurii

Bp Henryk Wejman z abp. Celestino Migliore – głównym konsekratorem

Bp Henryk Wejman z abp. Celestino Migliore – głównym konsekratorem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Robert Gołębiowski: Powróćmy do chwili ogłoszenia decyzji Ojca Świętego o mianowaniu nowym biskupem pomocniczym. Jakie dominowały wówczas odczucia w sercu Księdza Biskupa?

Bp Henryk Wejman: Pierwszym odczuciem było wyróżnienie i dostrzeżenie mojej osoby przez Ojca Świętego. Doprowadziło to we mnie do zastanowienia się i postawienia pytania: czym tak zasłużyłem, by otrzymać taką godność? Z drugiej strony towarzyszyła również taka ludzka obawa o to, jak będzie wykonywana ta funkcja i zadanie, przy dzisiejszym podejściu niektórych wiernych i społeczeństwa do posługi biskupa. Bardzo mocno jednak przebijała nadzieja mówiąca o tym, że skoro Pan Jezus powołuje, to także będzie dawał łaski, aby to zadanie wykonać na miarę moich możliwości. Z tym wiąże się także odpowiedzialność, gdyż funkcja biskupa pomocniczego niesie ze sobą nieco większy wymiar troski duszpasterskiej.

Reklama

Hasło posługi biskupiej brzmi: „Servire Deo Misericordiae” – Służyć Bogu Miłosierdzia. Przypomnijmy jego wymowę.

Hasło biskupie obrałem z tytułu mojej pracy naukowej. Zajmowałem się właśnie miłosierdziem. Wcześniej napisałem wiele książek i artykułów poświęconych miłosierdziu Bożemu. Drugim powodem było zainteresowanie misją i posłannictwem św. s. Faustyny. Napisałem książkę habilitacyjną na podstawie porównania nauczania św. Jana Pawła II z nauczaniem św. s. Faustyny Kowalskiej zawartym w Dzienniczku. Po napisaniu doktoratu skoncentrowałem się w dalszej pracy naukowej właśnie nad tym wymiarem ich nauczania o miłosierdziu. Wszystko to wpłynęło na wybór takiego hasła biskupiego. Nauczanie tej dwójki świętych, jak i bł. ks. Michała Sopoćki łączy się także, chociażby z częstymi wizytami w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu, prowadzeniem rekolekcji dla Sióstr Jezusa Miłosiernego i to stanowiło ogromną motywację zawartą w haśle biskupim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym kontekście hasła pragnę spytać o to, który z wielu wątków miłosierdzia ma ważne odniesienie dla naszej archidiecezji, a w tym dla posługi Księdza Biskupa?

Najważniejszy wymiar dotyczy tego, że Bóg kieruje swoją łaskawość do każdego z nas. W kontekście archidiecezji odczytuje to w taki sposób, że skoro bł. ks. Michał Sopoćko potwierdził istnienie kościoła w Myśliborzu z witrażem ukazującym róże, to oznacza, że św. s. Faustyna miała wizje zarówno świątyni, jak i zgromadzenia. Na tej podstawie powstało tutaj sanktuarium i powinniśmy zawsze dziękować Bogu za tę łaskę, za opiekę Opatrzności i ciągle ufali Bogu w naszych działaniach. Pojęcie zaś miłosierdzia jest bardzo pojemne, gdyż z jednej strony jest to łaskawość Boga okazana człowiekowi zarówno w akcie stworzenia, jak i odkupienia przez Chrystusa, ale z drugiej strony jest to dynamiczna odpowiedź człowieka na to udzielanie się Boga, która powinna się wyrażać w zaufaniu jemu i później przekładać się w przebaczeniu każdemu, kto zawinił, ale i także w okazywaniu pomocy w konkretnych czynach. Treść tego pojęcia św. s. Faustyna zawarła w tych trzech ważnych słowach: „modlitwa, słowo i czyn”.

Reklama

Dziesięć lat to już spory odcinek czasu posługi w naszej archidiecezji. Czym się odznacza codzienność biskupa pomocniczego?

Jest to przede wszystkim wypełnianie zadań związanych z samą posługą biskupią w diecezji. Wyraża się to u mnie w codzienności najpierw byciem w urzędzie kurii i przyjmowaniem interesantów. Następnie ważną część zajmuje prowadzenie wykładów na Wydziale Teologicznym na pełnym etacie profesora, czyli w całości 180 godzin. Należy tutaj dodać, że obowiązkiem profesora jest publikowanie artykułów i książek. Z tym wiąże się również uczestnictwo w sympozjach czy konferencjach naukowych, choć z racji biskupstwa jest tego nieco mniej. Duża część posługi biskupiej, o czym wiedzą diecezjanie to odwiedziny parafii z różnorodnych okazji. Są to przede wszystkim wizytacje (np. w ostatnim roku było ich 73), bierzmowania (było ich 91), odpusty, jubileusze, wprowadzanie relikwii czy wiele innych uroczystości. W te zajęcia wchodzi także prowadzenie seminarzystów w ich formacji intelektualno-duchowej. Oczywiście uczestniczę w posiedzeniach Konferencji Episkopatu Polski, a w jej ramach jestem członkiem Rady Naukowej, a także delegatem dla egzorcystów w całej Polsce. Spotkania egzorcystów mamy w różnych miejscach Polski dwa razy w roku i są one przeważnie czterodniowe, co siłą rzeczy absorbuje nieco czasu.

Jubileusz sakry przypada w roku 900-lecia Misji św. Ottona. Jak ważne obecnie jest dzieło tego Misjonarza Pomorza?

Z racji 900-lecia misji ewangelizacyjnej napisałem artykuł o duchowości św. Ottona i w nim uwydatniłem cechy życia duchowego Patrona Pomorza, które są aktualne w dzisiejszej rzeczywistości dla zarówno duchownych, jak i świeckich. Pierwsza cecha to umiłowanie Chrystusa do końca, bezgraniczne, a przy tym posłuszeństwo Bogu w wymiarze Kościoła. Dostrzec to można m.in. w tym, że przybył do nas z pierwszą misją ewangelizacyjną w 1124 r., mając już 64 lata. Prosił go o to książę Bolesław Krzywousty, ale należy dostrzec, że przybył w posłuszeństwie Bogu i zarazem Kościołowi. Cechy jego życia mają także i dzisiaj swoje uzasadnienie i jeśli wierni chcą wzrastać w duchowości i rozwijać się wewnętrznie to powinni tak, jak św. Otton kierować się miłością do Chrystusa i Jego Kościoła okazując posłuszeństwo.

Drugą istotną cechą, która przebijała się w życiu św. Ottona to pobożność. Był człowiekiem modlitwy i życia sakramentalnego, a przede wszystkim Eucharystii. Te cechy jak widzimy, mimo, że upłynęło 900 lat, są ważne także w dzisiejszej rzeczywistości. Wierni i kapłani, jeśli chcą wzrastać duchowo, to powinni umiłować Eucharystię, modlitwę, sakramenty a w tym sakrament pokuty i pojednania, przez co łączymy się bardziej z Chrystusem.

Reklama

Trzecią natomiast cechą, która była widoczna i na którą wskazują jego biografowie, to wrażliwość na drugiego człowieka w potrzebie. Potrafił nie tylko w Bambergu, ale i u nas, nie tylko fundować klasztory czy kościoły, ale dbał o wyposażanie ludności, chociażby m.in. w podstawowy sprzęt rolniczy, aby mogli uprawiać ziemię. W naszych czasach ta cecha ma fundamentalne znaczenie, gdyż jeśli chcemy być w łączności z Chrystusem, to należy być otwartym na drugiego człowieka.

Jak z perspektywy Biskupa wygląda stan duchowy naszej archidiecezji i jaką szansą jest zbliżający się Rok Święty?

Stan duchowy naszej archidiecezji jest złożony. Jest wiele osób wierzących, praktykujących, bliskich Chrystusowi i Kościołowi, ale także spotyka się osoby, które są dalej od wiary i wspólnoty Kościoła. Natomiast to, co jest bardzo budujące, co zauważyłem w czasie dotychczasowej posługi biskupiej, to odradzające się różne grupy duszpasterskie, wspólnoty modlitewne, które prowadzą bardzo intensywne życie duchowe, sakramentalne, a także społeczne. Dostrzegam również duże zaangażowanie kapłanów w przygotowanie dzieci do I Komunii św. oraz bierzmowania, kiedy widzę ich ogromne skupienie na samym akcie sakramentalnym.

Trzeba się cieszyć z tych, którzy są, gdyż statystyki pokazują poziom zaangażowania wiernych naszej archidiecezji, chociażby w uczęszczaniu na niedzielną Eucharystię. Należy docenić ich świadectwo wiary i przynależności do Kościoła.

Rok Jubileuszowy zapowiedziany przez papieża Franciszka jest doskonałą okazją, abyśmy ożywili swoją wiarę, więź z Kościołem i jeszcze bardziej czuli jedność jako wspólnota diecezjalna. Przy okazji pozdrawiam wszystkich Czytelników Niedzieli, dziękuję za dotychczasową modlitwę i z pokorą proszę o dalsze wsparcie mojej posługi w naszej archidiecezji.

Bóg zapłać Biskupowi Henrykowi Wejmanowi za naszą rozmowę, za całą dekadę apostolskiej pracy nad Odrą i Bałtykiem i życzymy w imieniu Czytelników i Redakcji wielu łask Bożych, asystencji Ducha Świętego, opieki Matki Kościoła – Patronki diecezji oraz św. Ottona z Bambergu!

2024-12-17 12:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzież, misje, rodzina, świeccy - priorytety bp. pomocniczego w Szczecinie ks. prof. Wejmana

[ TEMATY ]

bp Henryk Wejman

Ks. Robert Gołębiowski

Ks. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman

Ks. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman

Młodzież, misje, rodzina i stowarzyszenia kościelne to punkty, które wymagają wielkiego wysiłku duszpasterskiego i te działania będą bliskie nowemu biskupowi pomocniczemu archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ks. prof. Henrykowi Wejmanowi. Dotychczasowy dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, decyzją papieża Franciszka, został wybrany nowym biskupem pomocniczym.

W szczecińskiej katedrze dokument odczytał metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Stało się to podczas Mszy św. w 825. rocznicę kanonizacji Ottona z Bambergu, patrona archidiecezji i apostoła Pomorza.
CZYTAJ DALEJ

Żyliśmy w epoce Jana Pawła II

2025-04-03 07:51

Katarzyna Artymiak

Dziękuję Bogu, że udało mi się przyjechać do Bazyliki św. Piotra 2 kwietnia, w 20. rocznicę odejścia do domu Ojca św. Jana Pawła II, największego z rodu Polaków – powiedział abp Stanisław Budzik.

Święty Jan Paweł II był papieżem mojego kapłańskiego życia; przeżyłem jego wybór po pierwszym roku kapłaństwa. To było fantastyczne zaskoczenie, że Bóg nas tak obdarował! Może czasami mieliśmy obawy, jak sobie poradzi Polak na tym miejscu, gdzie od paru wieków byli tylko Włosi. Modliliśmy się w jego intencji. Myślę, że nie przewidywaliśmy, że to będzie tak wspaniały pontyfikat, którym papież zachwycił cały świat. Pamiętamy jego słowa na inauguracji: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. A potem on sam te drzwi Chrystusowi otwierał; był dla nas przykładem. Zmienił historię Polski i Europy, a przez 104 podróże apostolskie całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Piękna i odpowiedzialna posługa

2025-04-03 23:32

s. Iwona Józefiak

Pielgrzymka szafarzy do Dębowca

Pielgrzymka szafarzy do Dębowca

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., po której konferencję o roli Maryi w duchowości mężczyzny wygłosił ks. Marcin Sitek MS, superior Bazyliki w Dębowcu. Po wspólnym spotkaniu przy stole szafarze zwiedzili Sanktuarium pod przewodnictwem s. Iwony Józefiak oraz mieli czas na osobistą modlitwę i refleksję.

Szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej można spotkać w kilkudziesięciu parafiach naszej diecezji, a ich posługa koncentruje się przede wszystkim wokół zanoszenia Jezusa w Eucharystii osobom chorym, które nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Mszy św. Dni skupienia, rekolekcje i pielgrzymki szafarzy bardzo pomagają w budowaniu prawdziwie głębokiej relacji z Jezusem, koniecznej do spełniania tej ważnej, pięknej i odpowiedzialnej posługi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję