Wolontariat hospicyjny ma na to kilka sposobów. Są one wprowadzane w życie szczególnie w ostatnich dniach Adwentu. 12 grudnia uczniowie V LO im. ks. P. Ściegiennego w Kielcach dali koncert kolędowy z elementami jasełek w ramach cyklicznego wydarzenia „Podniebne cuda”. I nie był to koncert jedyny.
Ludzie listy piszą
Reklama
Odbywały się spotkania wigilijne dla personelu i wolontariuszy, opłatkiem podzielono się także z pacjentami, a równolegle trwała akcja „Idą święta, więc piszę…”. – Zachęcaliśmy uczniów do napisania listów do naszych pacjentów, co wcale nie jest łatwe – mówi „Niedzieli” Dominika Borkowska, koordynatorka wolontariatu hospicyjnego. – Po pierwsze, sztuka pisania listów zupełnie zanikła, po drugie niełatwo pisze się do osoby nieznajomej i w dodatku ciężko chorej. Jak znaleźć odpowiednie słowa? – zastanawia się. Niemniej jednak, autorzy listów stają na wysokości zadania i jest ich coraz więcej (np. w 2023 r. dziesięciokrotnie więcej niż w 2022 r.). 19 grudnia akcja była na finiszu. Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach dali wówczas świąteczny koncert dla środowiska hospicjum, a potem wolontariusze wspólnie z pacjentami otwierali listy i odczytywali słowa skierowane do chorych. Niektóre z listów mają ciekawe dialogowane lub poetyckie formy. Ze świątecznymi listami wolontariusze idą także do leżących pacjentów, aby wspólnie odczytać je przy ich łóżkach, co trwa kilka dni, zazwyczaj do samych świąt. Jeden z wolontariuszy z okazji Bożego Narodzenia pisze specjalnie wiersze dla pacjentów. Mają one charakter spersonalizowany (powstają po wcześniejszych rozmowach, z których wynika, jakie pacjent ma świąteczne wspomnienia, gdzie chodził na Pasterkę, jakie potrawy lubił itp.). Szkoły Podstawowe w Jarząbkach i Gnojnie zadeklarowały się z przygotowaniem upominków świątecznych w formie skarpet.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Te przedświąteczne przygotowania dotyczą także niedawno uruchomionego Hospicjum dla Dzieci.
Potrzeby rosną
Warto dodać, że ponad 20 800 zł. zebrali wolontariusze Caritas Diecezji Kieleckiej podczas listopadowych kwest, które odbyły się głównie na cmentarzu komunalnym na Cedzynie, w okresie Wszystkich Świętych, celem wsparcia podopiecznych hospicjów. Kwesty odbywały się także w szkołach i parafiach. Zebrane do puszek datki przeznaczone zostały na bieżące potrzeby pacjentów hospicyjnych.
– Udana akcja „Światełko dla hospicjum” pomaga w pokrywaniu kosztów utrzymania hospicjum, w tym np. zakupu leków, artykułów higienicznych i opatrunkowych, które są bardzo wysokie ze względu na sprawowanie opieki nad dorosłymi i dziećmi, co wymaga odrębnego personelu, sal, sprzętu itp. – podkreśla D. Borkowska. Zapewnienie właściwej opieki na obu oddziałach jest dużym wyzwaniem organizacyjnym i finansowym, ale jest też społecznie bardzo potrzebne.
Reklama
Zwiększone koszty wynikają z prowadzenia od kilku miesięcy hospicyjnego oddziału dla dzieci i to wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Liczy się każda złotówka, ponieważ Hospicjum Caritas Kieleckiej im. św. Matki Teresy z Kalkuty nie pobiera od pacjenta ani jego rodziny żadnych opłat. Koszty pobytu pacjentów są zazwyczaj regulowane z dwóch źródeł. Opłaty podstawowe zapewnia kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, natomiast to, czego ta umowa nie obejmuje jest pokrywane dzięki wsparciu darczyńców i sponsorów.
Hospicjum Caritas Diecezji Kieleckiej na kieleckim osiedlu Czarnów można wspomóc, wpłacając datki poprzez portal hospicjowo.caritas.pl.
Rozrastają się Pola Nadziei
Uwrażliwiania na potrzeby hospicjum nigdy dość. Do szerokiego grona szkół zaangażowanych w kampanię Pola Nadziei dołączyła ostatnio SP im. Jana Pawła II w Kluczewsku, wraz z parafią. Nawiązano współpracę z Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty. Z uczniami spotkała się m.in. zastępczyni kierownika hospicjum, s. Paula Skwarek wraz z pielęgniarką. Dyrektor szkoły Irena Orzechowska powiedziała do uczniów: – Pomaganie jest piękne, dodaje sił zarówno tym, którzy pomagają, jak i tym, którym się pomaga. Realizując cele programu, pragniemy pamiętać o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy i opieki w najtrudniejszym okresie swojego życia.
Jesienią cebulki żonkili, poświęcone przez ks. proboszcza Wiesława Chęcinę, zostały zasadzone na „Różanej Rabacie Jana Pawła II”, przed wejściem głównym do szkoły, przed kościołem i budynkiem urzędu gminy.