Historia bowiem, będąc świadkiem czasu, jest nauczycielką życia i zwiastunką przyszłości, a społeczeństwo bez dziejów, bez odnowy umysłów i serc, bez wiary w sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, bez troski o dobro wspólne, staje się społeczeństwem bez przyszłości.
Długa lista działań
Kończący się rok 2024 jest rokiem 30-lecia istnienia i ciągłej działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Kamieńska (SPMK). Zasadniczym celem działalności SPMK, w ramach upowszechniania wiedzy o Kamieńsku, jest podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W swojej 30-letniej działalności stowarzyszenie wydawało w latach 1995 – 2012 miesięcznik Echo Kamieńska, którego motto zostało zaczerpnięte z Pieśni XIX mistrza z Czarnolasu: „Służymy uczciwej sprawie, a jako kto może, ku powszechnemu dobru niechaj dopomoże”.
Od 2000 r. stowarzyszenie organizuje konkurs „Historia Kamieńska”. Eliminacje do niego odbywają się w szkołach, a przeprowadzają je w formie testu nauczyciele historii. W finale dwunastu uczniów odpowiada na wylosowane przez siebie pytania. Do tej pory odbyły się 23 konkursy, z dwuletnią przerwą wynikającą z pandemii COVID-19.
Reklama
Na marmurowych tablicach pamięci stowarzyszenie utrwala ważne wydarzenia oraz zasłużone dla Kamieńska osoby, które przed laty nie szczędziły sił w budowaniu swojego miasteczka oraz broniły swojej Ojczyzny w zawieruchach wojennych.
Dziełem SPMK są tablice upamiętniające m.in.:
• Antoniego Maszewskiego – lekkoatletę i olimpijczyka, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r. oraz walk o Tobruk i Monte Cassino, który zginął w bitwie o Ankonę we Włoszech w 1944 r.;
• Kazimierza Tazbira – wychowawcę, patriotę, społecznika i kronikarza Kamieńska;
• Mieczysława Kotarbińskiego – doktora medycyny, harcmistrza, żołnierza września 1939 r., więźnia Gross-Rosen;
• o. Kosmę Lenczowskiego – pierwszego kapelana Józefa Piłsudskiego i kapelana Domu Ozdrowieńców w Kamieńsku;
• założycieli straży pożarnej w Kamieńsku: Antoniego Jurkowskiego, Jana Marianowskiego, Mikołaja Secomskiego i Antoniego Śliwińskiego;
• Stanisława Ciesiołkiewicza – nauczyciela, żołnierza ZWZ-AK, więźnia Auschwitz i Mauthausen-Gusen;
• ks. Michała Fiszera, który za głoszenie patriotycznych kazań, zachęcanie włościan do powstania i przeciwstawianie się wprowadzaniu języka rosyjskiego do nabożeństw został aresztowany i zesłany do guberni permskiej na Uralu w Rosji.
Mocna patronka
18 października 2000 r., podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Watykanie, delegacja SPMK wręczyła Janowi Pawłowi II obraz przedstawiający pomnik Tadeusza Kościuszki na tle kościoła parafialnego Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku, namalowany przez Józefa Kościańskiego.
Reklama
SPMK na swoją patronkę wybrało Czcigodną Sługę Bożą Wandę Malczewską, która gorąco kochała Ojczyznę, modliła się za nią, żyła cierpieniem narodu, pomagała powstańcom w czasie powstania styczniowego oraz modliła się za poległych w obronie wiary i Ojczyzny.
Całość działalności SPMK zamykają odczyty, prezentacje multimedialne, wystawy fotograficzne oraz pomoc uczniom i studentom w pozyskiwaniu materiałów historycznych o Kamieńsku.
W 2014 r. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nadała SPMK Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.