To pragnienie wypowiedział w słowach swojego zawołania: „Porzuciłem wszystko (...), byle Chrystusa pozyskać” (por. Flp 3, 8). Przed rokiem, podczas uroczystości pogrzebowych ks. Skubisia, tak wielu ludzi Kościoła, kultury i życia społecznego wspominało go jako człowieka, który miał dwie miłości: Kościół i ojczyznę. Sam ksiądz infułat, odbierając nagrodę „Żeby Polska była Polską”, przyznawaną przez Towarzystwo Patriotyczne Jana Pietrzaka, powiedział: „To są dwie miłości mojego życia: Kościół i ojczyzna. Mamy tak wspaniałych bohaterów i świętych, wspaniałą kulturę opartą na wartościach chrześcijańskich, tak niezwykłą historię, nad którą pochylał się św. Jan Paweł II, że nie można – w mrocznym niekiedy dziś czasie – tego nie przypominać, na tym się nie opierać. Zawsze więc miałem na uwadze w moich felietonach i różnych wypowiedziach to, co nasz naród buduje, co prawdziwie go umacnia i co dodaje mu skrzydeł”.
Metropolita częstochowski abp Wacław Depo wspominał ks. Skubisia jako „niezłomnego strażnika prawdy i świadka tej prawdy, która jest uosobiona w Jezusie Chrystusie”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Wieloletni redaktor naczelny Niedzieli zapisał się w historii Kościoła w Polsce jako kapłan zasłużony dla rozwoju katolickich mediów, oddany dziełom ewangelizacji i pracy na rzecz promocji narodowej kultury i wartości chrześcijańskich. Warto przypomnieć słowa ks. dr. Franciszka Dylusa, kolegi rocznikowego ks. Skubisia, który podkreślił, że „hasłem i programem życia ks. Skubisia stała się wierność w działaniu i posłudze duszpasterskiej w konfrontacji ze złymi czasami stalinowskimi, która nieraz kosztowała bardzo dużo, niekiedy graniczyła z niezwykłym wysiłkiem, by nie powiedzieć – z heroizmem. Zawsze w tej wierności przekraczał utarte formy i zwyczaje, dając więcej. W swojej redaktorskiej pracy chciał słowem drukowanym przeorać świadomość społeczną w naszej ojczyźnie, świadomość czytelników, wierzących, która niedomagała i ciągle niedomaga pod względem duszpasterskim i religijnym”.
Ksiądz Skubiś przeprowadził Niedzielę przez pierwsze najtrudniejsze lata jej odrodzenia, uczynił tygodnik nowoczesnym medium katolickim, multimedialną instytucją. Stał się autorem jej spektakularnego sukcesu.
Wielką miłością ks. Skubisia byli również studenci. Był duszpasterzem akademickim w Częstochowie. Prowadzony przez niego Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Piwnica” był prawdziwą enklawą wolności i kuźnią dusz, charakterów i umysłów młodych ludzi. W trudnych czasach komunistycznych stworzył studentom i inteligencji Częstochowy możliwość zetknięcia się z ludźmi działającymi w politycznej opozycji, z przedstawicielami wielkiego intelektualnego świata.
Pod koniec życia całkowicie poświęcił się dziełu przywracania Europie Chrystusa i wartości chrześcijańskich. Dlatego m.in. w 2016 r. w redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela w Częstochowie powołał do istnienia Ruch „Europa Christi”, który w kolejnych latach organizował międzynarodowe kongresy „Europa Christi” oraz spotkania w Polsce i poza jej granicami. Pokazuje to dobitnie dalekowzroczność i zmysł organizacyjny ks. Skubisia. Był jednak nie tylko dobrym menedżerem, ale też naszym mentorem, a dla wielu przyjacielem.