Reklama

Aspekty

Parafia według nowego pomysłu

– Jednym z istotnych elementów programu „Boża Renowacja” jest rozeznanie, do czego wzywa nas Pan Bóg w konkretnym miejscu. Ważna jest pomoc osób świeckich, którzy uczestniczą w tym rozeznawaniu – mówi ks. dr Paweł Łobaczewski.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 49/2024, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Archiwum parafii

Młodzi z ks. dr. Pawłem Łobaczewskim na Placu św. Piotra w Rzymie

Młodzi z ks. dr. Pawłem Łobaczewskim na Placu św. Piotra w Rzymie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem innowacyjnego programu, którego autorem jest ks. James Mallon, jest przełączenie parafii z trybu podtrzymania w tryb rozwoju. Kiedy w 2005 r. ks. Mallon został proboszczem parafii św. Benedykta w Halifax w Kanadzie, zaczął zapraszać parafian na kurs Alpha. Widząc efekty, zrozumiał, że może to być początek drogi całościowego procesu wychowywania w wierze, a jednocześnie metoda formacji nowych liderów w lokalnych wspólnotach. Stało się to przyczynkiem do założenia projektu „Boża Renowacja”, który obecnie ma zasięg globalny. W naszej diecezji tym programem zainteresowali się dwaj proboszczowie: ks. kan. dr Paweł Łobaczewski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze oraz ks. kan. dr Dariusz Orłowski, proboszcz parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku. Od kilku miesięcy uczestniczą w kursach, podczas których poznają zasady „Bożej Renowacji”. Mają nadzieję wcielić ten program w życie parafii.

Trzy klucze

Reklama

– Program „Boża Renowacja”, który jest zaszczepiony już w kilkunastu krajach na świecie, opiera się na 3 podstawowych kluczach: ewangelizacji, działaniu Ducha Świętego i dobrych praktykach zarządzania parafią – wyjaśnia ks. Paweł Łobaczewski. – Ważne jest odpowiednie dostosowanie sposobu działania, tak, aby parafie przełączyć z trybu podtrzymywania status quo w tryb rozwoju, oparty na kulturze gościnności – dodaje. Pierwszeństwo ewangelizacji oznacza, że parafie istnieją po to, aby głosić Dobrą Nowinę. W wizji programu transformacja wspólnot dokonuje się przez modlitwę. To nie ludzie są czynnikami sprawczymi przemiany, ale Duch Święty. Dobre zarządzenie parafią opiera się o wydatną pomoc osób świeckich i korzystanie ze znanych obecnie najlepszych praktyk zarządzania. Przemiana kultury parafii nie jest bowiem wyłącznym zadaniem proboszcza, ale każdego wiernego. – Ze sposobem działania parafii jest podobnie jak ze wspólnotą całego Kościoła: „wiara umacnia się, gdy jest przekazywana”. Do odnowy zaangażowania misyjnego wzywali ostatni papieże. Przypomniał o tym też św. Jan Paweł II w encyklice Redemptoris Missio czy Papież Franciszek w adhortacji Evangelii Gaudium – podkreśla. Ks. Paweł Łobaczewski i ks. Dariusz Orłowski są na etapie początkowym. Od ponad pół roku zapoznają się z zasadami innowacyjnego programu: – Mamy kontakt z grupą ludzi z Alpha Polska¸ organizacją, która współpracuje ściśle z projektem „Bożej Renowacji”. To program stricte katolicki, oparty o doświadczenie ruchów charyzmatycznych w Kościele – wyjaśnia ks. Paweł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gościnna parafia?

Wdrażanie programu w życie parafii to dłuższy proces, wymagający odpowiedniego czasu. Nie da się od razu zmienić mentalności i spowodować, aby zasady „Bożej Renowacji” zadziałały natychmiast. Ważna jest współpraca parafian, w wyniku której można odnowić oblicze lokalnej wspólnoty: – Jednym z celów jest zmiana kultury funkcjonowania parafii. Chodzi o to, aby parafia stała się bardziej zapraszająca, bardziej otwarta: nie tylko w wyniku działania proboszcza, ale przez to, że wszyscy parafianie dbają o dobrą atmosferę i starają się zapraszać również tych, którzy oddalili się od Kościoła. To przekłada się na bardziej konkretne zadania – mówi ks. Dariusz Orłowski. Celem jest odnowa parafii, tak, by stała się przestrzenią, w której nowe osoby spotykają Boga i w konsekwencji chcą dzielić się wiarą. To umacnia całą wspólnotę.

Przygotowanie to proces

Reklama

Obecnie program ma już zasięg globalny, a grupa Alpha Polska pracuje nad jego adaptacją w polskich warunkach. Umiejętności budowania dobrej wizji parafii i zarządzania nią zdobywa się na specjalnym kursie składającym się z 6 spotkań online. Taki kurs przygotowujący do wprowadzenia programu „Bożej Renowacji” w parafii ukończył ks. Paweł Łobaczewski. Jest jednym z pierwszych księży z Polski, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu: – Kurs był prowadzony przez certyfikowane osoby, które są zaangażowane w projekt na całym świecie. Prowadzący był ze Szkocji, a w przyswojeniu treści pomagał nam tłumacz. Mogliśmy zapoznać się z różnymi praktycznymi kwestiami związanymi np. z tworzeniem wizji parafii i jej kultury oraz z otwieraniem jej na nową ewangelizację w kontekście parafialnym – wyjaśnia ks. Łobaczewski. – Chodzi o to, aby rozeznać, które praktyki w parafii nadają się do dalszego rozwijania, a które już się przeżyły, a także rozpoznać, co wypadałoby wprowadzić, aby dokonywał się rozwój wspólnoty parafialnej. W efekcie następuje przełączenie z trybu podtrzymania na tryb rozwoju – wyjaśnia ks. Dariusz Orłowski. – Chodzi o rozeznanie charyzmatów, do czego jest wezwana przez Pana Boga dana parafia. Chociaż posiada ona struktury administracyjne, to jednocześnie jest wspólnotą ludzi, która jest wzywana przez Ducha Świętego do konkretnych działań – podkreśla.

Jesteśmy w drodze

W Polsce program jest dopiero na etapie wprowadzania: – W stadium zaawansowania są niektóre parafie we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, w Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie. Organizacja „Bożej Renowacji” dba o to, aby podtrzymywać więź pomiędzy tymi parafiami. Co pewien czas są organizowane różne wydarzenia, również online. W czerwcu 2024 r. w Harrogate w Wielkiej Brytanii odbył się szczyt parafii katolickich, w którym uczestniczyli przedstawiciele 270 parafii z całego świata. Polskę reprezentował kard. Grzegorz Ryś – mówi ks. Łobaczewski. Główny pomysłodawca, ks. James Mallon, jest kapłanem archidiecezji Halifax-Yarmouth we wschodniej Kanadzie. – Pracuje z dość dużą grupą ludzi. W tej chwili można powiedzieć, że „Boża Renowacja” jest organizacją, która zatrudnia konkretny personel na poziomie globalnym, a jednocześnie opiera się na działaniu bardzo wielu wolontariuszy w różnych częściach – uściśla ks. Paweł. W parafii, która działa według tego programu, mogą istnieć różne grupy i wspólnoty, na przykład Ruch Światło-Życie, Apostolstwo Dobrej Śmierci czy Odnowa w Duchu Świętym. – Jest to kwestią rozeznania. To, że początki programu są związane w pewien sposób z ruchem charyzmatycznym, nie oznacza, że jest to jedyny profil parafii. Istotą jest wieloaspektowa, szeroka otwartość na działanie Ducha Świętego – mówi ks. Łobaczewski.

Czy to skomplikowane?

Sam program odnowy parafii w duchu „Bożej Renowacji” nie jest skomplikowany: – Projekt, który jest na etapie tworzenia w Polsce, nie musi być dokładnym kopiowaniem wszystkich doświadczeń z oryginalnego globalnego programu – wyjaśnia ks. Orłowski. – Pozwala się na różne adaptacje lokalne, dopasowane do miejscowych zwyczajów i lokalnego sposobu funkcjonowania Kościoła – dodaje. Projekt wnosi dużo dobra i nowe spojrzenie, nie tylko na Kościół, ale również na życie: – Widać, że parafie wprowadzające program, zaczynają się rozwijać. Słyszałem z relacji niektórych osób przy okazji uczestnictwa w różnych wydarzeniach online, że dzięki projektowi w ludziach przełącza się sposób postrzegania. Zamiast patrzeć, ile osób od nas odejdzie, zaczynamy myśleć, kto nowy jeszcze do nas przyjdzie. Ta pozytywna optyka budzi nadzieję – zauważa ks. Paweł. Błędem jest myślenie, że kiedy mówi się o wizji czy strategii w parafii, to jest to tylko przekładanie podejścia biznesowego na działanie Kościoła. – Program daje cenne narzędzia, które pomagają uporządkować i ustrukturyzować doświadczenie działania Ducha Świętego, by jak najlepiej wykorzystywać otrzymaną łaskę – podkreśla kapłan. Natura Kościoła jest bosko-ludzka, a my ludzkimi narzędziami odczytujemy Boże działanie.

2024-12-03 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas zielonogórsko-gorzowska solidarna z Ukrainą

Nasza diecezjalna Caritas od wielu lat prowadzi Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, wspieramy między innymi mieszkańców Ukrainy. Doniesienia o eskalacji napięcia na Ukrainie niosą konieczność naszej natychmiastowej reakcji.

Na dzień dzisiejszy przygotowaliśmy 50 miejsc noclegowych dla osób uciekających przed wojną. Zapewnimy im całodobowe wyżywienie, odzież oraz środki czystości.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie prezesa TK w sprawie zawieszenia prok. Ostrowskiego

Zawieszenie prok. Michała Ostrowskiego ma charakter bezprawny i stanowi potwierdzenie przeprowadzania w Polsce zamachu stanu - przekazał prezes TK Bogdan Święczkowski. Odniósł się w ten sposób do wtorkowej decyzji Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, który zarzuca Ostrowskiemu, że prowadził śledztwo wbrew przepisom.

Bogdan Święczkowski opublikował swoje oświadczenie na stronie Trybunału Konstytucyjnego, którego jest prezesem. Podkreślił, że informację o zawieszeniu zastępcy Prokuratora Generalnego prok. Michała Ostrowskiego przyjął "z niedowierzaniem i oburzeniem".
CZYTAJ DALEJ

Francuzi wracają do Biblii, gwałtowny wzrost sprzedaży

2025-02-12 07:45

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Francja

Karol Porwich/Niedziela

We Francji gwałtownie wzrasta sprzedaż Pisma Świętego. Kupują je zazwyczaj ludzie młodzi i konwertyci. W paryskiej księgarni La Procure sprzedaż Biblii wzrosła w ubiegłym roku o ponad 20 proc. Wydawnictwo Mame, specjalizujące się w literaturze religijnej, w ciągu trzech lat odnotowało wzrost o 46 proc., z 52 tys. egzemplarzy Biblii w roku 2022 do 76 tys. w roku 2024.Podobną tendencję odnotowano też pod koniec ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych. W grudniu dziennik The Wall Street Journal informował, że w ubiegłym roku sprzedaż Biblii w USA wzrosła o 22 proc.

We Francji zjawisko to opisuje tygodnik Famille Chrétienne. Jak mówi Thibaude Dubois, szef Stowarzyszenia Księgarni Religijnych, jest to tendencja powszechna. W ciągu ostatnich kilku lat sektor ten wzrósł o ok. 40 proc. – mówi Dubois, który sam jest kierownikiem księgarni Siloë w Angers i Nantes.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję