W sieci znajdziecie wiele propozycji szopek bożonarodzeniowych. Oczywiście, można kupić „gotowca”, ale nic tak nie daje satysfakcji, jak rzeczy wykonane własnymi rękoma. Dziś zachęcamy, by wspólnie przygotować miejsce upamiętniające przyjście na świat Syna Bożego. Od czego zacząć?
• Internet to miejsce, gdzie nie tylko „od ręki” możemy coś kupić albo zamówić – tutaj także możemy się po prostu zainspirować. Trzeba mieć przed oczyma wizję naszej szopki!
Pomóż w rozwoju naszego portalu
• Kolejny krok to materiały. Ważne, z czego chcemy wykonać naszą szopkę. Niektóre rodzaje szopek są naprawdę pracochłonne – wymagają większej ilości czasu i nieco większych umiejętności manualnych. Jeśli chcemy miło spędzić czas w gronie rodziny i zaangażować każdego, warto wybrać projekt szopki, której poziom trudności nie będzie zbyt zaawansowany.
• Bożonarodzeniową szopkę z powodzeniem można wykonać z kartonu. Na początek warto przede wszystkim nadać mu formę... szopki.
• Jeśli macie już szopkę, warto ją odpowiednio przystroić. Przydadzą się tu wszelkiego rodzaju przybory, takie jak: kredki, flamastry, farby, wycinanki i bibuły – słowem, co kto lubi! Taki też charakter nadajcie waszej szopce. Jeśli macie sianko, to możecie nim ją wyścielić. Jeśli nie, to możecie użyć wycinanki, bibuły albo wykorzystać np. sznurek jutowy.
Reklama
• Używając większego formatu tektury, zróbcie „tło” dla szopki. Niech znajdą się na nim gwiaździste niebo, księżyc i gwiazda betlejemska. W ten sposób szopka stanie się swego rodzaju sceną, na której rozmieścicie wszystkie niezbędne rekwizyty i postacie, by przedstawić cud, który dokonał się ponad 2 tys. lat temu!
• Dach szopki można przystroić żółtą bibułą, pociętą w paseczki przypominające słomę. Wokół szopki można wykleić plasteliną elementy zieleni, z wycinanek wyciąć krzewy, z papieru zrobić kamienie, animować piasek.
• Na pewno dzieci mają w swoich zabawkach plastikowe zwierzątka. Je też można umieścić w szopce. Jeśli ich nie macie, można je wykonać z innych elementów.
• Centralnym punktem szopki niech będzie żłóbek! A w nim, oczywiście, Dziecię Jezus. Nie może zabraknąć Maryi i Józefa. Obowiązkowo powinni się pojawić pastuszkowie. Postaci można wykonać z plasteliny. Można je też wydrukować, wyciąć i nakleić np. na tekturę z wygiętą „stópką”, by je postawić. Można je też namalować farbami, kredkami bądź pisakami. To wy decydujecie! Liczy się inwencja twórcza! Najważniejsze, że razem spędzacie czas i tworzycie tę niezwykłą atmosferę! Gdy w wigilijny wieczór popatrzycie na swoją szopkę, stojącą pod choinką lub w innym widocznym miejscu w domu, umocnicie rodzinną atmosferę i podkreślicie radosny wymiar tych świąt! Powodzenia!