To druga edycja tego wydarzenia. – W tym roku przygotowany został wymiar warsztatowy i skupiamy się na komunikacji, bo z tym mamy spory problem. Często jesteśmy przyzwyczajeni do działań autorytatywnych. Natomiast słyszymy o różnych kryzysach we wspólnotach i między członkami różnych grup, także młodzieżowych. Często te konflikty są spowodowane błędną komunikacją. Głównym celem naszego wydarzenia jest nauczenie się komunikacji z młodymi i ich rodzicami, jak rozmawiać, i co zrobić, aby te relacje poprawić, bo gdy będziemy wysłuchani po obu stronach to przyniesie to większe owoce – mówi ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny Duszpasterz Młodzieży, dodając: – Do Kokotka przyjechało 65 osób. Wśród nich byli dekanalni duszpasterze młodzieży, siostry zakonne, katecheci, osoby świeckie pracujące z młodzieżą i chcące taką pracę rozpocząć.
Reklama
Na wydarzenie przyjechali kapłani z różnych stron diecezji. Wśród nich ks. Krzysztof Kula, wikariusz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Lutyni. – Zapisałem się na to wydarzenie, aby podnieść swoje kompetencje w komunikacji z młodzieżą. Po pierwszych chwilach pobytu tutaj, mogę śmiało powiedzieć, że są tu ludzie bardzo kompetentni, mówi ks. Kula, dodając: – Mimo, że czuję się jeszcze młodym człowiekiem, to jednak nie jest mi tak łatwo zrozumieć wszystkie problemy, z którymi borykają się młodzi ludzie i w tym przypadku ważna jest odpowiednia komunikacja.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na „Projekcie Młodzież” byli obecni także klerycy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Wśród nich kl. Hubert Grdeń z roku II. – Seminarium jest czasem nabierania doświadczenia, zdobywania wiedzy i to później na pewno pomoże w posłudze kapłańskiej. Jestem po etapie propedeutycznym i tam mieliśmy już warsztaty z komunikacji, w wymiarze 3 godz. tygodniowo, dlatego tutaj mam okazję odświeżyć te treści i je uzupełnić.
W ubiegłym roku na „Projekcie Młodzież” byli Joanna Gawlik-Kottas oraz Norbert Kottas, małżeństwo z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siechnicach. – Ubiegłoroczne laboratorium ewangelizacyjne bardzo nam się podobało, było bardzo wartościowe. W tym roku temat jest inny, dlatego postanowiliśmy tu przyjechać, zwłaszcza, że prowadzimy grupę młodzieży w naszej parafii, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania. Z Siechnic jest także Yanna Kostur. – W tym roku otworzyliśmy wspólnotę młodzieży i zostałam prowadzącą, dlatego chciałam się dowiedzieć o kompetencjach. Poza tym odpowiadam za grupkę młodzieży do bierzmowania i chciałam dowiedzieć się, jak rozmawiać z młodzieżą w takim wieku.