Błogosławiony ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. Faustyny, Apostoł Bożego Miłosierdzia, dla Myśliborza jest postacią wyjątkową. To on ujawnił wizję św. Faustyny, dotyczącą tego miasteczka, a konkretnie kolebki założonego przez siebie Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego (Dz. 536, 570). Było to podstawą, aby w 1993 r. (po beatyfikacji s. Faustyny) kościół Świętego Krzyża i klasztor ZSJM w Myśliborzu otrzymały tytuł sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Obrazek z dedykacją
Oficjalne ogłoszenie bł. ks. Michała Sopoćki patronem Myśliborza w lutym br. potwierdziło i umocniło duchową więź zarówno bł. ks. Michała, jak i św. Faustyny z tym miejscem. Choć miasto może mieć tylko jednego patrona, to trudno jest rozdzielić tych dwoje Apostołów Bożego Miłosierdzia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W dniach poprzedzających Dzień Patrona zorganizowano w mieście liczne wydarzenia. Między innymi w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego można było zobaczyć przedmioty osobistego użytku należące do bł. ks. Michała. Wystawa została wypożyczona z Archidiecezjalnego Muzeum w Białymstoku. Wśród eksponatów był m.in. obrazek, z dedykacją św. Faustyny dla ks. Michała z okazji jego imienin, z datą 29.09.1935 r. Wśród atrakcji towarzyszących – m.in. na stadionie myśliborskim odbył się „bieg w okularach ks. Michała” (wszyscy uczestnicy otrzymali replikę oryginalnych okularów). Została także zainaugurowana QR-kodowa gra miejska „Śladami ks. Michała”, prowadząca po miejscach związanych z osobą błogosławionego. Oprócz informacji, mieli do wypełnienia zadanie. Oczywiście na uczestników czekały nagrody, które otrzymali w sam Dzień Patrona. Na cześć bł. ks. Michała zaśpiewały m.in. Promyki Jezusa Miłosiernego nie tylko z Myśliborza, ale także ze Szczecina, Gorzowa Wlkp., Stargardu i Kurowa, a także dzieci rozwijające swoje zainteresowania muzyczne w myśliborskim MOK. Gościnnie z koncertem wystąpił Krzysztof Antkowiak.
Duchowe przeżycie
Oprócz zabawy przygotowywaliśmy się do Dnia Patrona przede wszystkim duchowo. W obu kościołach Myśliborza była odprawiana 9-dniowa nowenna do bł. ks. Michała Sopoćki. W sanktuarium Miłosierdzia Bożego było zorganizowane „Jerycho koronkowe”, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu przez całą dobę. Każdą godzinę adoracji wierni rozpoczynali Koronką do Miłosierdzia Bożego.
Kulminacyjnym momentem obchodów była Msza św., która była odprawiona w kolegiacie św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu, a wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych. W grupach pielgrzymkowych ze swoimi duszpasterzami przybyli przedstawiciele parafii z dekanatu myśliborskiego. Dla podkreślenia jedności, przynieśli ze sobą relikwie bł. ks. Michała Sopoćki ze swoich parafialnych kościołów. Po Mszy św. relikwie bł. ks. Michała Sopoćki zostały procesyjnie przeniesione na Rynek, gdzie kustosz sanktuarium, ks. kan. Janusz Zachęcki w obecności dziekana dekanatu myśliborskiego ks. kan. Jerzego Tobiasza i kapłanów z dekanatu, lokalnych władz państwowych i licznie zebranych myśliborzan odczytał akt zawierzenia miasta opiece bł. ks. Michała Sopoćki.
Zachwycającym znakiem Bożej obecności była tęcza na niebie, symbol przymierza Pana Boga z ludźmi i to w Godzinie Miłosierdzia, podczas Koronki do Miłosierdzia Bożego za mieszkańców Myśliborza. Ufamy, że bł. ks. Michał czuwa nad nami w niebie, nie tylko w dni świąteczne, jemu poświęcone. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu czeka na pielgrzymów cały rok. Otwórzmy serca na Boże Miłosierdzie.