Miejscem modlitwy i konferencji naukowej pod hasłem: „Kochać Kościół, kochać Polskę” była parafia Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach. Uczestników, którzy najpierw zgromadzili się w kościele parafialnym, powitał proboszcz ks. dr Mariusz Szymański.
Prosić Jezusa
Mszy św. przewodniczył ks. prof. Jan Klinkowski, asystent diecezjalny AK. W homilii nawiązał do liturgii słowa, w której przypomniano wydarzenie z udziałem Bartymeusza, któremu Jezus przywrócił wzrok (Mk 10, 46b-52).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Bartymeusz był człowiekiem, który potrzebował wsparcia, miłosierdzia, bo w tamtych czasach, jako niewidomy, znalazł się na marginesie życia społecznego. Dlatego słysząc o Jezusie, zwraca się do Niego o pomoc i ją uzyskuje. Tym samym uczy nas, że my także winniśmy zwracać się o pomoc do Jezusa – mówił kaznodzieja.
Podziękowania
Msza św. była okazją do złożenia przez przedstawicieli Akcji Katolickiej podziękowań księżom, związanych z tym środowiskiem przez długie lata: ks. prał. Marianowi Kopce, który przed laty był proboszczem tej parafii, a potem kustoszem w Krzeszowie oraz ks. dr. Jarosławowi Święcickiemu, dziekanowi polkowickiemu. Podziękowania ks. prał. Kopce przekazali także przedstawiciele górniczej „Solidarności”.
Sesja
Reklama
Po Mszy św. miała miało miejsce najpierw spotkanie przy stole, a następnie sesja naukowa, na którą przybył bp Andrzej Siemieniewski. Zwrócił uwagę na powtarzający się w temacie wyraz: „kochać”, wynikający ze słowa miłość. – Ważnym jest, by to słowo-klucz poznać, zachwycić się nim i starać się o dobro – mówił bp Andrzej, zachęcając do owocnych obrad.
Słowo powitania wygłosił także Jan Zimroz, prezes zarządu. – Od lat nam, Polakom, październik kojarzy się z osobą Jana Pawła II, wielkiego, świętego papieża, który odcisnął trwałą pieczęć na historii naszego narodu i Kościoła powszechnego. Przeszedł przez świat, zostawiając wszędzie trwałe ślady swojej obecności, ukazując zawsze znaczenie pojęć: wolność, solidarność, prawda, sprawiedliwość, miłość, tych najważniejszych przestrzeni, w których kształtuje się człowiek ze swoją godnością i wartością daną mu przez Stwórcę.
Już 23. raz jako uczestnicy corocznych Sesji Papieskich, chcemy stanąć wobec potęgi myśli i słowa św. Jana Pawła II, by wraz z całą Polską, świętującą Dzień Papieski, oddać hołd naszemu wielkiemu świętemu rodakowi – mówił prezes AK.
Całości tej części spotkania dopełniły: wykład pt. „45 lat po 1979 r. Sprzeciw i solidarność czy konformizm i uległość ” ks. prof. dr. hab. Pawła Bortkiewicza oraz panel dyskusyjny prowadzony przez dr. Lecha Stefana, z udziałem Tomasza Białaszczyka, publicysty i Stanisława Bogaczewicza, z wrocławskiego oddziału IPN.
Więcej na: www.ak.legnica.pl.