SZCZYTNO
Brutalne pobicie księdza
W parafii św. Brata Alberta w Szczytnie 3 listopada, po Mszy św. wieczornej, na plebanii został brutalnie pobity 72-letni ks. Lech Lachowicz. Atakującym był 27-latek. Zadał on kapłanowi kilka uderzeń toporkiem w głowę, czym spowodował m.in. złamanie kości czaszki i obrzęk tkanki mózgowej. Napastnik został spłoszony przez gospodynię, dzięki czemu duchowny przeżył napaść. W ciężkim stanie został zabrany do szpitala, gdzie walczy o życie. W pewnym momencie w internecie pojawiły się fałszywe informacje o śmierci księdza, co szybko zdementowała kuria warmińsko-mazurska. Na razie nie są znane motywy pobicia. Sprawcę ujęto wkrótce po zdarzeniu. W oczekiwaniu na ustalenia prokuratury, można jednak stwierdzić, że na pewno nie bez wpływu na ten i inne przypadki agresji wobec księży katolickich w Polsce jest wytwarzana, często celowo, w mediach głównego nurtu, w tym w mediach społecznościowych, atmosfera wrogości wobec duchownych i Kościoła.
WYBÓR
Nowy kardynał
Don Mimmo, jak go nazywają, a formalnie abp Domenico Battaglia z Neapolu (na zdjęciu) dołączył do grona tych, którzy otrzymają biret kardynalski 7 grudnia. Urodzony w Kalabrii, stojący na czele archidiecezji neapolitańskiej od 2020 r. arcybiskup znany jest ze swojego społecznego zaangażowania na rzecz osób słabych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Liczba nowych kardynałów powraca tym samym do dwudziestu jeden po rezygnacji indonezyjskiego biskupa Syukura. Don Mimmo cieszy się wielkim szacunkiem wśród wiernych i duchowieństwa, szczególnie z racji zaangażowania na rzecz osób z uzależnieniami, wśród których pracował kilkanaście lat. Choć Neapol jest tradycyjną stolicą kardynalską, to na decyzji Franciszka zaważyła wyjątkowa wrażliwość abp. Battaglii na słabych i wykluczonych.
TVP 2
Program wart uwagi
Pojawił się nowy program katolicki pt. Rodzina (nie od) święta. W TVP 2 prowadzą go trzy popularne w mediach społecznościowych pary: Monika i Marcin Gomułkowie, Maja i Krzysztof Sowińscy oraz Iga i Konrad Grzybowscy. TVP reklamuje go jako program „przygotowany w nowoczesnej i lekkiej formie, który ma wspierać małżonków w często trudnym i zagmatwanym życiu, w wychowywaniu dzieci i budowaniu zdrowych relacji zarówno w małżeństwie, jak i w rodzinie”. Prowadzący znani są w mediach z promowania życia w zgodzie z wiarą i wartościami katolickimi. Państwo Gomułkowie mają na Instagramie niemal 100 tys. obserwujących, Sowińscy tworzą podcasty Na werandzie i Sowinsky, z kolei Iga i Konrad Grzybowscy realizują projekt „Ster na Miłość”. /a.k.
USA
Jak głosowali katolicy?
Reklama
Donald Trump został 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. O jego przewadze świadczy choćby to, jak głosowali wyborcy wyznania katolickiego. Według sondaży exit poll opublikowanych przez The Washington Post, Associated Press i NBC News, w tej grupie Trump zwyciężył wyraźnie. Z badań wynika, że zdobył głosy katolików w całych Stanach Zjednoczonych z 15-punktową przewagą – 56% do 41%. Pokazuje to znacznie większe zwycięstwo Trumpa w elektoracie katolickim niż w 2020 r., kiedy to, według exit poll, Trump miał zaledwie 5-punktową przewagę nad prezydentem Joe Bidenem – 52% do 47%. Sondaż The Washington Post wykazał również, że 69% wyborców, którzy uważają, iż aborcja powinna być legalna we wszystkich przypadkach lub w większości przypadków, głosowało na Harris, ale Trumpowi udało się zdobyć 28% głosów wyborców, którzy byli tego zdania. Trump zdobył również poparcie 90% wyborców, którzy uważają, że aborcja powinna być nielegalna we wszystkich przypadkach lub w większości przypadków, a Harris osiągnęła w tej grupie poparcie zaledwie 9% wyborców. Co pokazały wybory w najpotężniejszym państwie świata? Są one przede wszystkim czerwoną kartką dla nachalnie narzucanego porządku lewicowo-liberalnego, co także widać w państwach starej Europy. Ludzie coraz częściej mówią „dość” motywowanym ideologicznie pomysłom, które godzą w rodzinę, osobiste wolności, a także w ekonomię.
INICJATYWA
Prezent na urodziny JPII
Reklama
105 Mszy św. w intencji obrony życia na 105. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II – to inicjatywa Rycerzy Kolumba, którzy zapraszają wszystkich do zamawiania Mszy św. na 18 maja 2025 r. Jak dotąd zamówiono już trzydzieści Mszy św. w tym terminie. Jedna Eucharystia zostanie odprawiona w Boliwii przez tamtejszego misjonarza. – Wiemy, że św. Jan Paweł II jako dziecko w łonie matki również był zagrożony – jego matka dostała propozycję aborcji. Na pewno temat obrony życia był dla niego bardzo ważny. Teraz, gdy jest już w niebie, może nas w tym wspierać – mówi Rafał Szczypta, rycerz Kolumba, dyrektor ds. Rodziny i Obrony Życia w ramach tej organizacji w Polsce. – Zachęcamy rycerzy Kolumba, ale nie tylko ich, do włączenia się w tę inicjatywę. Zapraszamy wszystkich, by w swoich parafiach na 18 maja 2025 r., gdy przypada 105. rocznica urodzin św. Jana Pawła II, zamawiali Msze św. w intencji obrony życia w Polsce od poczęcia do naturalnej śmierci – apeluje Rafał Szczypta. Dodaje, że warto to zrobić już teraz, gdyż później terminy na ten dzień mogą być już zajęte. Podkreśla, że Msza św. nie musi być zamówiona na 18 maja. – Jeśli to będzie kilka dni, a nawet tydzień wcześniej lub później, nie szkodzi – zaznacza. W Polsce walka o życie się nie skończyła. Obóz lewicowo-liberalny mimo niedawnego odrzucenia projektu ustawy depenalizującego aborcję, nadal próbuje wprowadzić ją na siłę, wbrew parlamentarnej praktyce, która stanowi, że nie wraca się do odrzuconych projektów legislacyjnych.
KATECHEZA
Spotkanie ws. nauczania religii
Podkomisja ds. religii w szkole powołana przez Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski spotkała się po raz pierwszy 7 listopada w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej. „Przedmiotem spotkania – czytamy w krótkim komunikacie wydanym po obradach – były proponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany w organizacji lekcji religii w szkołach i przedszkolach. Strona rządowa przedstawiła sugestie konkretnych rozwiązań, strona kościelna zgłosiła do nich swoje uwagi”. O wiele bardziej interesujący jest ostatni akapit: „W czasie dyskusji z udziałem ekspertów z obydwu stron podjęto merytoryczny dialog i poszukiwano takich rozwiązań, które byłyby możliwe do zaakceptowania przez obydwie strony. Wobec deklarowanej przez obydwie strony woli osiągnięcia porozumienia, w punktach, w których pojawiły się wątpliwości, zdecydowano o kolejnym spotkaniu i poszukiwaniu rozwiązania najlepszego z punktu widzenia kształcenia dzieci i młodzieży, a także organizacji pracy szkoły. Obydwie strony zadeklarowały wolę kontynuacji rozmów oraz wolę porozumienia”. Ton tego fragmentu jest zdecydowanie różny od tonu komunikatów z poprzednich spotkań przedstawicielstw obydwu stron, który był bardziej konfrontacyjny. O ile strona kościelna zawsze podkreślała wolę porozumienia i dialogu, o tyle ze strony rządowej słyszeliśmy twarde stanowisko, że żadnego dialogu nie będzie. Teraz widać, przynajmniej w komunikacie, dostrzegalną zmianę. Miejmy nadzieję, że szczerą.
WYBORY
Zbliżają i oddalają
Nowemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych życzymy wiele mądrości, ponieważ jest to podstawowa cnota rządzących – powiedział kard. Pietro Parolin (na zdjęciu), komentując wyniki wyborów w USA. Zaznaczył, że Donald Trump powinien się starać być prezydentem całego kraju i przezwyciężyć polaryzację, która jest dziś bardzo wyraźna. Wyraził nadzieję, że prezydentura Trumpa przyczyni się do odprężenia i pokoju na świecie. Watykański sekretarz stanu podkreślił, że wybór Trumpa na prezydenta nie będzie miał wpływu na relację między Stolicą Apostolską i Stanami Zjednoczonymi. Zauważył jednak, że w programie nowego prezydenta są różne elementy. „Niektóre zbliżają nas do siebie, inne oddalają” – stwierdził. Łączy przede wszystkim sprawa ochrony życia, dzieli – zapatrywanie na kwestię migracji. Słowa watykańskiego sekretarza stanu są bardzo wyważone, jak na standardy watykańskiej dyplomacji przystało i do czego przyzwyczaiła już świat.