Reklama

Niedziela w Warszawie

Życie, które się nie kończy

O tym, jak możemy pomagać duszom w czyśćcu, istocie uroczystości Wszystkich Świętych i wirtualnym spacerze po Starych Powązkach, z ks. Jackiem Laskowskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 44/2024, str. I

[ TEMATY ]

Warszawa

Archiwum ks. JL

Ks. kan.Jacek Laskowski

Ks. kan.Jacek Laskowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Krzysztofka: W listopadowe dni licznie odwiedzamy groby naszych bliskich. Dziesiątki tysięcy mieszkańców stolicy przychodzą m.in. na 232-letni panteon historii Warszawy i Polski, jakim są Stare Powązki. W jaki sposób jest konserwowana i pielęgnowana ta zabytkowa nekropolia?

Ks. Jacek Laskowski: Prowadzone są prace renowacyjne, restauratorskie i konserwatorskie na nagrobkach i pomnikach, często z wykorzystaniem tradycyjnych technik oraz materiałów. Współpracujemy z wieloma instytucjami, fundacjami, firmami państwowymi i prywatnymi, by nekropolia ta pozostała miejscem żywej pamięci i dziedzictwa. Wspomnę zwłaszcza Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, który dokładnie od 50 lat troszczy się o przywracanie świetności zabytkowym nagrobkom.

Reklama

Archidiecezja Warszawska przed trzema laty powołała do istnienia Fundację Stare Powązki. Oprócz projektów konserwatorskich prowadzi ona również projekty edukacyjne. Obecnie trwa realizacja wirtualnego spaceru po Starych Powązkach. Co będzie końcowym efektem projektu?

Umieszczenie w Internecie wizualizacji najcenniejszych rzeźb i nagrobków cmentarza. Właśnie dobiegają końca prace pierwszego etapu skanowania w technologii 3D głównych alejek Starych Powązek. Skanowanie 3D umożliwia przeniesienie do świata wirtualnego i oglądanie obiektów z bliska z dużą precyzją, z każdej strony i bez względu na pogodę. Niezwykła realizacja, która od wielu tygodni trwa na obszarze najstarszej części nekropolii, polega na umożliwieniu odbiorcom na całym świecie zwiedzania najcenniejszego obszaru historycznego bez wychodzenia z domu. Skanowane są obiekty zabytkowe, całe alejki, także zieleń, a niekiedy wiewiórki, które są stałym elementem krajobrazu Starych Powązek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wirtualny spacer po zabytkowej nekropolii będzie doskonałym narzędziem przy realizacji zajęć z zakresu historii sztuki i konserwacji, a także narzędziem edukacyjnym dla osób z dysfunkcjami wzroku lub z problemami z poruszaniem się.

Oczywiście. Idea wirtualnego spaceru po Starych Powązkach jest odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnego świata cyfrowego i jest też alternatywą dla prezentacji dziedzictwa historycznego. Digitalizacja daje możliwość prowadzenia badań i analiz obiektów historycznych przez szerokie grono zainteresowanych. Liczymy, że wirtualny spacer dostępny dla nieograniczonej liczby odbiorców, przyczyni się również do upowszechniania wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym. A dla turystów odwiedzających Polskę i Warszawę to będzie zachęta do poznania naszego dziedzictwa narodowego.

Reklama

Jakie prace konserwatorskie są obecnie wykonywane na Starych Powązkach?

Kontynuowana jest odbudowa zabytkowego ogrodzenia, którą ponad dekadę temu rozpoczął mój poprzednik ks. prał. Marek Gałęziewski. By zadbać o układ kwater, ułatwić poruszanie się osobom odwiedzającym naszą nekropolię, przywracamy wygląd i funkcjonalność oraz odnawiamy alejki cmentarne. Tylko w tym roku położyliśmy 500 metrów bieżących granitowych nawierzchni. Powiększyliśmy monitoring o Aleję Zasłużonych, Katakumby i okoliczne alejki. Docelowo chcemy objąć nim wszystkie bramy cmentarza.

Co jeszcze robicie?

Na bieżąco jest przeprowadzana inwentaryzacja drzew, których na terenie cmentarza jest ok. 25 tys. Są one zielonymi płucami Warszawy, a na pewno tej części miasta. Troska o Powązki to kolejne latarnie, ujęcia wody, odrestaurowane pomniki. Czas i wysiłek włożyliśmy też w największy pomnik na Starych Powązkach, jakim jest kościół św. Karola Boromeusza. Podjęliśmy się m.in. malowania wnętrza kościoła, by swoją unikatową architekturą, bielą i czystością cieszył oko, ale nade wszystko był godnym miejscem spotkania Boga i człowieka.

1 listopada 2023 r. na Powązkach został poświęcony Grób Dzieci Utraconych, przedstawiający anioła pochylonego nad kołyską. Czy dużo osób modli się w tym miejscu?

Tak, od dnia, kiedy został poświęcony, miejsce spoczynku znalazło w nim szesnaścioro dzieci, a wiem, że dla wielu kobiet, które utraciły dziecko jest symbolicznym miejscem ich pochówku. Warto pamiętać o tym miejscu szczególnie wtedy, gdy ktoś z naszych bliskich czy znajomych znajdzie w tej bolesnej sytuacji.

Reklama

Jaka jest istota uroczystości Wszystkich Świętych?

Uczczenie tych, którzy osiągnęli już pełnię zbawienia i są w niebie. To święto przypomina, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Wskazuje na zjednoczenie całego Kościoła: pielgrzymującego na ziemi, oczyszczającego się w czyśćcu i triumfującego w niebie. To dzień radości i nadziei, że i my kiedyś dołączymy do tego grona. Oby to święto było kiedyś i naszym świętem.

Czym różni się ono od Dnia Zadusznego?

Dzień Zaduszny, 2 listopada, to czas modlitwy za wszystkich wiernych zmarłych, którzy wciąż oczyszczają się w czyśćcu. To wyraz naszej miłości i solidarności z nimi, by pomóc im w drodze do nieba. A warto się za nich modlić, gdyż sami nie mogąc się wstawiać za siebie, są wielkimi orędownikami u Boga w naszych sprawach. Zachęcam więc wszystkich w tym listopadowym czasie do modlitwy wypominkowej za tych, co byli i są nieustannie bliscy naszemu sercu.

Co jest najlepszą pomocą dla dusz cierpiących w czyśćcu?

Modlitwa, zwłaszcza ofiarowanie za nich Mszy św. Kościół naucza, że dusze w czyśćcu nie mogą już same za siebie się modlić, więc potrzebują naszej pomocy. Św. Monika powiedziała: „Złóżcie moje ciało tam, gdzie uznacie za stosowne, ale proszę zawsze pamiętajcie o mnie przy ołtarzu”. Oprócz modlitwy ważne są także uczynki miłosierdzia, posty oraz jałmużna ofiarowane w intencji zmarłych, by skrócić ich czas oczyszczenia i pomóc im szybciej osiągnąć pełnię radości w niebie. W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, czyli do 8 listopada, codziennie możemy zyskać odpust zupełny za naszych zmarłych, odwiedzając cmentarz, będąc w stanie łaski uświęcającej, modląc się w intencjach papieża i przyjmując Komunię św.

Jak można wspomóc ratowanie zabytkowych nagrobków?

Poprzez wpłaty na konto Fundacji, które znaleźć można na stronie https://fundacja.stare-powazki.pl/wesprzyj-fundacje/, bądź za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

2024-10-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Matka” wszystkich pielgrzymek – 304. WPP jest już na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Warszawa

Bożena Sztajner/Niedziela

304. Warszawska Pielgrzymka Piesza dotarła już na Jasną Górę. Prowadzona przez paulinów jest najbardziej znaną i jedną z najstarszych pielgrzymek w kraju. Przyszło w niej 5,6 tys. osób. To matka wielu kompanii diecezjalnych, dzięki której zwłaszcza w czasach komunistycznych ruch pątniczy przetrwał. Rozważając słowa „Rodzina ikoną Boga” pątnicy modlili się w tym roku szczególnie za rodziny.

Tegoroczna pielgrzymka warszawska ofiarowana była przede wszystkim w intencji rodzin przed zbliżającym się październikowym synodem biskupów o rodzinie. – To odpowiedź na wydarzenia w Kościele i prośby Ojca Świętego – powiedział o. Marek Tomczyk, kierownik WPP. Dodał, że podczas rekolekcji „pragnęliśmy zwrócić naszą uwagę na zagadnienie dotyczące rodziny, bowiem rodzina jest ikoną Boga w Trójcy przez umiejętność rodzenia życia i wzajemnego oddawania, ofiarowania się sobie. Święty Jan Paweł II przypominał, że przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę – podkreślił paulin.
CZYTAJ DALEJ

Sakrament Bierzmowania w więzieniu. Bardzo uroczyście

2025-02-19 23:55

ks. Łukasz Romańczuk

Jestem z was dumny, i wierzę, że wasze życie może się zmienić, może już się zmieniło, ale pozostają konsekwencje czynów. To odpowiedzialność, za to zostało popełnione. Dla Boga każdy jest Jego dzieckiem i ma wartość, a w czasie jubileuszu doświadczamy miłosierdzia Bożego, dlatego ta kaplica w tym szczególnym czasie jest miejscem jubileuszowym - mówił bp Jacek Kiciński, podczas Mszy św. z udzieleniem sakramentu Bierzmowania, który przyjęło 16 więźniów Zakładu Karnego w Wołowie.

Mowa oczywiście o kaplicy św. Maksymiliana Marii Kolbego, która należy do kaplic jubileuszowych na Wielkim Szlaku Diecezjalnym. Nie jest tak łatwo tam wejść, gdyż znajduje się ona prawie w centrum wołowskiego więzienia. To właśnie tam swoją posługę, jako kapelana pełni ks. Stanisław Małysa, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Wołowie. Zna on więźniów po imieniu, jest dla nich jak ojciec, niesie im Chrystusa, sprawuje sakramenty, głosi słowo Boże i są tego efekty. W przygotowaniu do sakramentu Bierzmowania oraz w ewangelizacji więźniów pomaga Koinonia Jan Chrzciciel. W zakładzie karnym odbywa się także kurs Alpha, prowadzony przez wspólnotę Hallelu Jah.
CZYTAJ DALEJ

Zniszczył przydrożny krzyż, bo był "zdenerwowany"

2025-02-20 18:29

[ TEMATY ]

krzyż

dewastacja

pixabay.com

Policjanci z Posterunku w Jastkowie zatrzymali 48-latka, który odpowie za obrazę uczuć religijnych i zniszczenie przydrożnego krzyża. Mężczyzna miał go złamać i rzucić pod nadjeżdżający pojazd. Mieszkaniec powiatu lubelskiego usłyszał zarzuty. Policjantom tłumaczył, że był zdenerwowany. Grozi mu do 2 lat więzienia - informuje KMP Lublin.

W poniedziałek rano policjanci z Posterunku w Jastkowie zostali powiadomieni o akcie wandalizmu w miejscowości Jakubowice Konińskie. Mundurowi na miejscu zastali zgłaszającego. Z relacji świadka wynikało, iż sprawca złamał przydrożny krzyż, a następnie rzucić go pod nadjeżdżający pojazd. Mężczyzna dodatkowo miał poprzewracać i stłuc stojące przy nim znicze.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję