Dzień, w którym wspominaliśmy 46. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na biskupa Rzymu, był historyczny dla Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Strugach. Tego dnia placówce zostało nadane imię patrona – św. Jana Pawła II oraz sztandar.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Łaszewie pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Podczas Liturgii biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej wprowadził do świątyni relikwie św. Jana Pawła II i przekazał je proboszczowi – ks. Grzegorzowi Kośnemu. Biskup poświęcił także sztandar szkoły i dokonał aktu zawierzenia jej wstawiennictwu papieża Polaka. Hierarcha poświęcił również odnowioną XVI-wieczną chrzcielnicę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kontakt z Bogiem
– Dzisiaj parafia i szkoła dostają nauczyciela, który w imieniu Jezusa chce przekazać wam sztukę życia według Bożych przykazań, życia szczęśliwego i spełnionego. Przyjmijcie imię św. Jana Pawła II i sztandar z jego wizerunkiem nie tylko jako coś zewnętrznego, ale po to, żeby tak przeżyć życie, by się zbawić – apelował do uczniów biskup.
Reklama
Wskazując, że papież Polak był wybitnym aktorem, utalentowanym filozofem i naukowcem, świetnym organizatorem, kapitalnym duszpasterzem oraz uduchowionym i rozmodlonym człowiekiem, hierarcha przypomniał, że pewien młody chłopak zapytał kiedyś Ojca Świętego, skąd on to wszystko ma. Papież uśmiechnął się i odpowiedział: codziennie jestem w kontakcie z Bogiem. To mi daje siłę i mądrość. W tym kontekście bp Przybylski apelował do młodych o częste uczestnictwo we Mszy św. i przyjmowanie Komunii św. oraz o regularną modlitwę.
Po homilii Maria Chodkiewicz odczytała uchwałę, na mocy której szkole w Strugach zostało nadane imię św. Jana Pawła II.
Druga część uroczystości miała miejsce w siedzibie szkoły, w nowej części budynku, którą poświęcił bp Przybylski.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego prezes Chodkiewicz odsłoniła obraz św. Jana Pawła II. Następnie przedstawiciele rady rodziców wręczyli sztandar Piotrowi Makosowi, dyrektorowi szkoły, a ten przekazał go pocztowi sztandarowemu.
Po prezentacji sztandaru delegacje poszczególnych klas złożyły ślubowanie.
Warto mieć marzenia
Reklama
„Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń” – Piotr Makos rozpoczął swoje przemówienie od przytoczenia słów Eleanor Roosevelt, b. pierwszej damy Stanów Zjednoczonych. Dyrektor cieszył się z tego, że ziściły się marzenia o rozbudowie szkoły. Wyraził również radość z faktu, że rodzice uczniów wybrali na jej patrona św. Jana Pawła II, który jest przykładem dla wszystkich pokoleń. Włodarz placówki przypomniał, że starania o nadanie szkole tego imienia rozpoczęła śp. Katarzyna Bryczek, poprzednia dyrektor. Piotr Makos wspominał, że dyrektorem został z dnia na dzień. Miał tylko czasowo przejąć obowiązki, ponieważ p. Katarzyna obiecała, że wróci na swoje stanowisko. – Bóg chciał jednak inaczej. Dzisiaj p. Kasia na pewno pomaga mi w prowadzeniu szkoły tam, z góry, a ja staram się nie zawieść jej – podsumował.
Perełka
Maciej Bryś, starosta powiatu wieluńskiego, podkreślił, że wybór takiego patrona to zaszczyt, ale i wielkie zobowiązanie. Życzył, by święty Jan Paweł II był dla całej społeczności szkolnej najwyższym autorytetem, nauczycielem i wychowawcą.
– Przez 15 lat mogliśmy obserwować, jak ta szkoła rozkwita. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że stała się ona perełką nie tylko w naszej gminie, ale w całym regionie – przyznał Leszek Gierczyk, wójt gminy Wierzchlas. Życzył uczniom, aby wychodząc ze szkoły, wynieśli wspaniałe wartości, które przekazywał ich patron. – Sama wiedza nie wystarczy. Potrzebne są wartości, na których zbudowane jest wszystko, co dobre w naszej Ojczyźnie – zaznaczył wójt.
Leszek Gierczyk, wraz z radą gminy Wierzchlas, zostali uhonorowani najwyższym laurem SPSK – Złotą Tarczą. Odznaczenie zostało przyznane „za widzenie roli szkoły integracyjnej w małych środowiskach wiejskich, za widzenie roli samorządu jako służby na rzecz dobra wspólnego, a w szczególności za wsparcie potrzeb i troskę o rozwój szkoły”.
Sens powołania
Reklama
W swoim przemówieniu Maria Chodkiewicz zacytowała słowa, które Jan Paweł II skierował do nauczycieli w Łowiczu w 1999 r.: „Młodzi was potrzebują. Oni poszukują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia. Oczekują odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca, a nade wszystko domagają się od was przykładu życia. Trzeba, abyście byli dla nich przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami i sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie”. – Te słowa wyrażają najgłębszy sens powołania nauczycieli i wychowawców, sens działania szkoły katolickiej – podkreśliła prezes SPSK.
Zauważyła, że niezapomniana, młoda dyrektor – śp. Katarzyna Bryczek, która przybyła do Strug z Podhala ze swoim doświadczeniem placówki integracyjnej, nadała kierunek działań szkoły w myśl zasady: najważniejszym człowiekiem jest ten, który właśnie stoi przy nas, a najważniejszym dziełem jest miłość. Prezes SPSK dodała, że „z miłości do dzieci z niepełnosprawnościami zainicjowała w szkole piękne, prawdziwe dzieło integracji”.
– Niech więc szkoła im. św. Jana Pawła II w Strugach wychowuje kolejne pokolenia Polaków według wskazań patrona i za jego orędownictwem niech uzdalnia do życia w prawdzie i w umiłowaniu dobra. Niech wiedza opromieniona światłem wiary staje się prawdziwą mądrością dla wychowanków tej szkoły – życzyła Maria Chodkiewicz.
Dobra przyszłość
Okolicznościowy list skierował do społeczności szkolnej poseł Marcin Przydacz. Odczytała go Agnieszka Jagieła. „Wierzę, że duch Jana Pawła II będzie ożywiał waszą edukacyjną misję, a także wpływał na kształtowanie charakteru młodych ludzi, którzy staną się przyszłością naszej Ojczyzny” – napisał polityk.
List posła Pawła Rychlika odczytał Michał Mesjasz. „Jestem świadkiem państwa wytężonej pracy na rzecz rozwoju szkoły podstawowej w Strugach, która przyniosła piękne owoce, służące rozwojowi i edukacji młodego pokolenia”– przyznał parlamentarzysta.
Reklama
– Dzisiaj ze spokojem patrzę na przyszłość tej szkoły, jest w dobrych rękach (...) Pracują tu z oddaniem ludzie z pasją i misją, nauczyciele, którzy wiedzą, jak ważna jest edukacja, wychowanie i wiara. Wiedzą, co to empatia i zasada: „Miej serce i patrzaj w serce” – powiedziała Leokadia Nosal, b. nauczycielka i wieloletnia przyjaciółka szkoły.
Życzenia i gratulacje złożyli również obecni na uroczystości dyrektorzy szkół SPSK z całej Polski.
Na zakończenie uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny.