Reklama

Prymas Tysiąclecia na Zamojszczyźnie (VI)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 1-2 lipca 1947 r. staraniem ks. prob. Ludwika Liwerskiego odbył się w Krasnobrodzie pierwszy w diecezji lubelskiej Kongres Kółek Żywego Różańca. W uroczystościach, które miały miejsce przed cudownym obrazem Matki Bożej Krasnobrodzkiej, wziął udział ks. bp Stefan Wyszyński. On także dokonał otwarcia Kongresu. W księdze wizytacji czytamy: "Pierwszemu Kongresowi Kółek Różańcowych w diecezji lubelskiej z serca błogosławimy, życząc, aby piękny przykład Krasnobrodu pociągnął do czci Matki Bożej całą diecezję. Modlitwom się polecam".

Na Kongres przybyły liczne rzesze pielgrzymów, kierowane wiarą i miłością serc dla Niebieskiej Matki, a liczba ich dochodziła do 40 tys. Głównie przybywały pielgrzymki z dekanatów wschodnich diecezji lubelskiej: zamojskiego, tomaszowskiego, tyszowieckiego, hrubieszowskiego, biłgorajskiego, szczebrzeszyńskiego i tarnogrodzkiego. Pojedyncze grupy pielgrzymów przybyły z Kraśnika i Łopiennika. Udział swój zgłosili także w Kongresie zelatorowie i zelatorki Kółek Żywego Różańca z parafii: Zamość, Frampol, Górecko, Dub, Szczebrzeszyn, Kosobudy, Łabunie, Suchowola, Józefów, Tarnawatka, Uchanie, Trzeszczany, Hrubieszów, Zawalów, Skierbieszów, Łaziska, Tyszowce, Horyszów Polski, Grabowiec, Radecznica, Gdeszyn, Majdan Sopocki, Podhorce, Sitaniec, Zwierzyniec, Wielącza, Łukowa, Terespol, Aleksandrów, Dzierążnia, Łosiniec i Turkowiece.

Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem i cudownym obrazem Matki Bożej Krasnobrodzkiej miało miejsce otwarcie głównych uroczystości kongresowych. Ks. bp Stefan Wyszyński zaintonował Veni Creator oraz wygłosił kazanie inauguracyjne na temat: Módlcie się, ... bo modlitwa kształtuje losy świata. Najświętszy Sakrament oraz cudowny Obraz pozostały w kaplicy przez 15 godzin dla uczczenia wspólnej adoracji 15 tajemnic różańcowych. Wierni śpiewali cały czas różaniec, a po każdym dziesiątku odmawiana była modlitwa do Matki Bożej z Fatimy i głoszone kazania. W nocy odprawiane były Msze św. i głoszone kazania. Przez dwa dni około 35 kapłanów z małą przerwą nocną pełniło posługę w konfesjonałach. W tym dniu kazania głosili: o. Anioł Głowacki, dyrektor Krajowy III Zakonu Ojców Bernardynów; ks. dr Wacław Staniszewski, dziekan chełmski Edward Kołsztun.

Punktem kulminacyjnym była uroczysta Suma oraz procesja różańcowa do kaplic. Na Sumie Ksiądz Biskup wygłosił homilię na temat: Kościół katolicki zbożnie urobił serca polskie i tego odmienić i zmienić nikt nie zdoła. Imponującą i majestatyczną była procesja różańcowa do pięciu kaplic, koroną których jest kaplica objawienia Matki Bożej nad wodą. Cudowny Obraz niosło czterech kapłanów ubranych w biało-złociste ornaty. Ksiądz Biskup kroczył na przedzie w cieniu baldachimu niosąc Jezusa w złocistej monstrancji. Tuż za nim szedł lud rozmodlony, rozśpiewany i radosny łaską Bożą i potęgą wiary świętej. Przy każdej kaplicy śpiewano fragmenty Ewangelii związane treścią z tajemnicami różańcowymi. Po powrocie na cmentarz kościelny uwieńczeniem uroczystości były przyrzeczenia złożone przez wszystkich uczestników Kongresu:

"Po latach strasznej wojny, latach krwią, pożogą i zniszczeń znacznych, czciciela Maryi zebrani na Kongresie Różańcowym, u stóp cudownej Matki Bożej Krasnobrodzkiej, Królowej ziemi zamojskiej, hrubieszowskiej, tomaszowskiej i biłgorajskiej, składają wyrazy gorącej wdzięczności Bogu i Jego Synowi i Najświętszej Matce za opiekę i ocalenie, prosząc Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Krasnobrodzkiej - o dalszą opiekę nad sobą i swoimi rodzinami i nad całym narodem polskim oraz przyrzekają:

1. Każdy Polak i każda Polka odmawia codziennie swój Różaniec

2. Wszyscy noszą zawsze przy sobie różaniec i uczą odmawiać różaniec dzieci i młodzież.

3. Wszyscy starać się będą należeć do Stowarzyszenia Żywego Różańca - szkoły umiłowania modlitwy różańcowej.

4. Matki wprowadzą w rodzinach swoich zwyczaj staropolski wspólnego odmawiania Różańca św., zaczynając na razie od odmawiania jednego dziesiątka.

A tak związani różańcowym łańcuchem żywej miłości Maryi Najświętszej, królowej Polski, stać będą zawsze wierni przy wierze katolickiej, którą w sobie i w społeczeństwie polskim utrzymywać będą. Przyrzeczenia swoje zobowiązują się odnowić i wzbogacić nowymi rezolucjami w roku następnym - w roku 300-letniej rocznicy odnalezienia obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej".

Pierwszy Kongres w Krasnobrodzie miał zapoczątkować, w myśl słów Księdza Biskupa, szereg Kongresów różańcowych w różnych miejscowościach naszej diecezji, aby przez to przyczynić się do zrealizowania ostatniego hasła Najdostojniejszego Episkopatu Polski: "Każdy Polak i każda Polka odmawia codziennie swój Różaniec!". Kongres Krasnorodzki przyczynił się do podniesienia życia Maryjnego w Kółkach Żywego Różańca. Wzbudził zrozumienie, że w myśl wskazań Matki Najświętszej z Fatimy - pokuta i modlitwa różańcowa przyspieszą skołatanej ludzkości upragniony i długotrwały pokój.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra na południową modlitwę papież powiedział: "Proszę, módlmy się dalej za umęczoną Ukrainę; bardzo cierpi, a także za Palestynę i Izrael".

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję