W publikacji znajdziemy informacje o 126 duchownych, których Pan Bóg powołał do wieczności od początku istnienia naszej diecezji do kwietnia bieżącego roku. Każdy z biogramów zawiera datę i miejsce urodzenia, parafię rodzinną, wykształcenie, datę święceń kapłańskich i miejsca pełnienia kolejnych posług wikariuszowskich i proboszczowskich, a także tytuły kościelne, datę przejścia na emeryturę, miejsce spędzenia ostatnich lat życia oraz datę śmierci i miejsce pochówku. To bezcenna skarbnica zebranych informacji, które dotąd funkcjonowały jedynie w rozproszonych wydawnictwach.
Zachowanie pamięci
W książce znaleźć możemy nie tylko prezbiterów, ale także śp. diakona Mateusza Błauta oraz biskupów – pierwszego ordynariusza diecezji sosnowieckiej Adama Śmigielskiego SDB i Tadeusza Pieronka, biskupa pomocniczego w latach 1992-98.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Poza księżmi inkardynowanymi do Kościoła sosnowieckiego zamieszczono także sylwetki trzech księży z innych diecezji, którzy przez swoją posługę w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie odcisnęli się na formacji wielu pokoleń kapłanów: Rafała Buchingera, Stanisława Grzybka i Tadeusza Matrasa.
Reklama
– Głównym powodem, dla którego zdecydowałem się ją napisać, była chęć zachowania pamięci o zmarłych księżach naszej diecezji. Kiedy powstawała diecezja sosnowiecka, byłem jeszcze dzieckiem i sam nie pamiętam wielu z tych pierwszych kapłanów, którzy kształtowali naszą wspólnotę. Tym bardziej czuję, że należy ocalić ich wspomnienie, aby ci, którzy nie mieli okazji ich poznać, mogli docenić ich wkład w życie diecezji. Pamięć o zmarłych to nie tylko wyraz szacunku, ale także istotny element budowania naszej tożsamości – dzięki niej możemy lepiej zrozumieć nasze korzenie i kontynuować dziedzictwo tych, którzy nas wyprzedzili – mówi ks. Marcin Słodczyk, autor książki.
Wezwanie do modlitwy
W słowie wstępnym do publikacji bp Artur Ważny napisał, że „życie każdego chrześcijanina można porównać do wędrówki drogami miłości i miłosierdzia, grzechu i przebaczenia, radości i smutku, które przemierza wraz z Bogiem” i podkreślił, że publikacja jest „okazją do refleksji nad tajemnicą ludzkiego powołania i służby. Pomaga spojrzeć na życie kapłanów w myśl wezwania autora Listu do Hebrajczyków: «Pamiętając o swych przełożonych, którzy głosili nam słowo Boże, rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę» (por. Hbr 13, 7). Stanowi również wezwanie do modlitwy za zmarłych pasterzy, która przecież należy do podstawowych uczynków miłosierdzia”.
Bezpłatnie do pobrania
Drukowane egzemplarze publikacji kapłani otrzymali podczas tegorocznej sierpniowej pielgrzymki duchownych do sanktuarium św. Jana Vianneya w Czeladzi. W wersji elektronicznej (format PDF) książkę można pobrać bezpłatnie ze strony Repozytorium Instytucjonalnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wystarczy w przeglądarkę internetową wpisać link – https://hdl.handle.net/20.500.12153/7992 a następnie kliknąć w odnośnik po lewej stronie (Pliki) zapisując dokument.
W nadchodzącym czasie listopadowej modlitwy za zmarłych książka będzie znakomitą lekturą i pozwoli przywołać oraz omodlić księży, którym tak wiele zawdzięczamy – szafarzy sakramentów, budowniczych świątyń, katechetów i świadków chrześcijańskiego życia.