Z okazji złotego jubileuszu 28 września oazowicze zaprosili do wspólnego dziękczynienia bp. Marka Mendyka, związanego ze wspólnotą, także jako byłego wikariusza dzierżoniowskiej parafii. Wydarzenie zgromadziło osoby, które na przestrzeni lat tworzyły tę wspólnotę oraz tych, którzy nadal aktywnie w niej uczestniczą, kultywując wartości, jakie pozostawił założyciel ruchu ks. Franciszek Blachnicki.
Powrót do korzeni
Za dar charyzmatycznego kapłana dziękowała jeszcze przed Mszą świętą Beata Socha, przypominając innych księży z początków wspólnoty. – Dziękujemy za posługę w naszej wspólnocie parafialnej ks. Marka Adaszka, który, gdy poznał charyzmat Oazy, dostrzegł w nim wielki potencjał odnowy parafii i 50 lat temu założył pierwsze grupy formacyjne. Dziękuję za otwartość serca ówczesnego proboszcza ks. prał. Sylwestra Irli. Za wszystkich moderatorów, których Bóg postawił na czele wspólnoty w ciągu wielu lat jej istnienia – powiedziała przedstawicielka wspólnoty, dziękując za zawarte przyjaźnie i dobre relacje, zachęcając również do modlitwy za zmarłych członków oazowego ruchu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Do jubileuszu Ruchu Światło-Życie nawiązał także w czasie Mszy świętej pasterz diecezji. – Zawsze do Dzierżoniowa jechało się z mocniej niż zwykle bijącym sercem, ale tak jak ono bije dzisiaj, to nigdy wcześniej tak nie było. To wielka radość spotkać was uśmiechniętych, ale i kolejne pokolenia, które po was przychodzą, chociaż młodość jak zorza poranna szybko przemija – podkreślił biskup, nawiązując do słów z Księgi Koheleta. – To, co dokonało się tutaj przez ostatnie 50 lat, to nie tylko zmiana w życiu poszczególnych osób, ale prawdziwa duchowa odnowa całej naszej wspólnoty – podkreślił bp Mendyk. – Ja nie wiem, jak wyglądałoby moje kapłaństwo, gdyby nie wasza, nasza wspólnota. Za to bardzo dziękuję. Myślę, że wielu kapłanów, którzy dzisiaj tu są i razem z nami się modlą, jest potwierdzeniem tego, że tu dokonywało się coś szczególnie ważnego dla każdego życia – dodał pasterz diecezji, zachęcając do dalszej formacji i angażowania się w życie Kościoła.
Czas wspomnień
Po Liturgii wszyscy udali się na agapę, gdzie nie zabrakło ciepłych rozmów, wspomnień i radosnej atmosfery. Wspólnota cieszyła się z obecności zarówno starszych członków ruchu, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, jak i nowego pokolenia oazowiczów, które z dumą kontynuuje tradycję.
Wydarzenie zakończyło się Apelem Jasnogórskim, który był symbolicznym aktem zawierzenia wspólnoty Matce Bożej. To właśnie w jej opiekę oazowicze od lat powierzają swoje troski i nadzieje. Obchody jubileuszu były świadectwem jedności i duchowego wzrostu wspólnoty, która z nadzieją patrzy w przyszłość.