Parafia Matki Bożej Różańcowej w Lublinie przeżywała doroczne uroczystości odpustowe, połączone z jubileuszem intronizacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Latyczowskiej. Liturgii przewodniczył abp Stanisław Budzik.
– Maryja jest obecna w naszym życiu i codziennych troskach; jest razem z nami na Eucharystii i w modlitwie, zwłaszcza różańcowej. Wspiera i oręduje za nami przed Bogiem. Dzień odpustu jest sposobnością do podziękowania za Jej dobroć i pomoc. Chcemy dziękować także za wielki dar, obraz Matki Bożej Latyczowskiej, który po burzliwej wędrówce na przestrzeni ponad 4 wieków od 10 lat jest wśród nas. Dzięki temu ta świątynia stała się miejscem pielgrzymek i spotkań dla wielu wspólnot – powiedział proboszcz ks. Marek Warchoł.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Zwracając się do wiernych, abp Stanisław Budzik podkreślił, że „Różaniec to piękna i głęboka modlitwa, która zawiera w sobie najważniejsze i najpiękniejsze teksty modlitwy Kościoła”. Jak wyjaśniał, „już samo odmówienie wspaniałych modlitw, tak głęboko zakorzenionych w Piśmie Świętym, jest rzeczą wielką i zbawienną”. – Różaniec to nie tylko modlitwa ludzkich warg, to kontemplacja tajemnic naszego zbawienia, jakie dokonały się w Jezusie Chrystusie, to streszczenie całej Ewangelii – powiedział. – Razem z Maryją wspominamy wydarzenia z przeszłości, które ciągle są aktualne i które dotyczą naszego życia; razem z Maryją upodabniamy się do Chrystusa i jak Ona chcemy głosić Dobrą Nowinę całemu światu – podkreślił ksiądz arcybiskup. W sposób szczególny wezwał do wspólnej modlitwy różańcowej w rodzinach i prosił o tę modlitwę w intencji rodzin i młodego pokolenia. – Bierzmy do ręki różaniec, słodki łańcuch, który łączy człowieka i Boga, niebo i ziemię. Ta potężna broń przeciw wszelkim niebezpieczeństwom zagrażającym rodzinie niech prowadzi nas przez tajemnice radości i cierpienia do blasku chwały i światła zmartwychwstania – powiedział.
Nawiązując do 10. rocznicy intronizacji obrazu Matki Bożej Latyczowskiej, abp Stanisław Budzik wyraził nadzieję, że w Lublinie zakończyła się wędrówka wizerunku Maryi. – Jak przed wiekami Maryja wspomagała misję ewangelizacyjną Dominikanów na Rusi, tak i dziś wskazuje na Jezusa i przypomina o potrzebie głoszenia Ewangelii całemu światu, zapraszania wszystkich do wspólnoty Kościoła – powiedział pasterz. Przywołując najważniejsze wydarzenia z minionej dekady, jak rekoronacja wizerunku czy ustanowienie sanktuarium i afiliowanie go do rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore, podkreślił, że najcenniejszym, co można ofiarować Maryi, są serca pełne miłości i wdzięczności.
Na zakończenie liturgii metropolita poświęcił kopię obrazu Matki Bożej Latyczowskiej, która może nawiedzać parafie naszej archidiecezji. – Przez 10 lat zgromadziliśmy wiele świadectw o znakach, jakie dokonują się dzięki modlitwie za wstawiennictwem Maryi. Chcemy z cudownym wizerunkiem Patronki Nowej Ewangelizacji wyruszyć do innych parafii, by mówić o Matce Bożej Latyczowskiej i zachęcać do ufności Maryi, która niesie pocieszenie i zawsze prowadzi do Jezusa – powiedział kustosz ks. Marek Warchoł.