W parafii już 112 osób – kobiety i mężczyźni zapisani w Księdze Żywego Różańca – codziennie otacza modlitwą intencje papieża, Kościoła, parafii i rodzin. Ostatnie lata przyniosły w parafii ożywienie tej modlitwy.
Modlitwa umocnienia
W październiku 2022 r. Zbigniew wstąpił do Męskiego Różańca (w parafii istnieje od października 2021 r.), którego patronem jest bł. kard. Stefan Wyszyński, 2 grudnia 2023 r. został wybrany na zelatora parafialnego. Wszystko zaczęło się w Medjugorie. Jako pielgrzym wraz z żoną, wśród tysięcy innych rozmodlonych, prawdziwie zaczął modlić się Różańcem. Ujęła go ta modlitwa i subtelne znaki – jak znalezione przez żonę fragmenty Różańca na górze objawień – Podbrdo oraz na górze Kriżevac, które potraktował jako zaproszenie Maryi do tej modlitwy. Dziś codzienny Różaniec jest dla niego modlitwą umocnienia, a owoce dostrzega najbliższe otoczenie, zwłaszcza jak przyznaje – żona.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Forma świadectwa
Reklama
On i należący do Męskiego Różańca w parafii mężczyźni doświadczają wielu łask. Codzienna modlitwa dziesiątkiem Różańca jest podstawą, ale mężczyźni w ciągu roku uczestniczą w formacji, która pogłębia ich życie modlitwą i aktywizuje ich w parafii. Są to comiesięczne spotkania formacyjne w salce parafialnej. Zbigniew Chutnik, jako człowiek od lat prowadzący własną małą firmę, odpowiedzialnie podchodzi do swojej funkcji zelatora. Prowadzi spotkania formacyjne, rozsyła intencje, informuje, zachęca, współorganizuje różne wyjazdy z udziałem Męskiego Żywego Różańca. – Jesteśmy widoczni na różnych uroczystościach parafialnych i diecezjalnych. Wyróżniają nas szarfy z wizerunkiem Matki Bożej z Medjugorie i emblematy. Myślę, że nasza obecność z tymi szarfami to forma świadectwa, by inni widzieli, że ten czy inny mężczyzna jest zaangażowany w Żywy Różaniec. Przykłady pociągają – tłumaczy. Jako zelator przygotowuje rozważania do modlitwy, którą prowadzą mężczyźni podczas nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W kwietniu delegacja z zelatorem parafialnym uczestniczyła w Krajowym Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca na Jasnej Górze, w czerwcu – w XII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Róż Żywego Różańca na Jasną Górę. W ostatnim czasie – w VIII Męskim Oblężeniu Jasnej Góry i spotkaniu w rodzimej parafii z Judem Antoine’m, świeckim misjonarzem pochodzącym z Malezji.
Modlitwa daje owoce
Mężczyźni z parafii potwierdzili zobowiązania modlitewne 3 lutego, gdy w kościele otrzymali legitymacje MŻR.
Męskie świadectwo wiary i modlitwy wspólnotowej daje owoce i mobilizuje innych parafian do Żywego Różańca. – Przede wszystkim coraz więcej parafian przyłączyło się do modlitwy – podkreśla Zbigniew Chutnik. 1 maja powstała druga żeńska róża Żywego Różańca, której patronką jest św. Rozalia. 4 maja podczas uroczystej Mszy św., sprawowanej przez ks. Łukasza Zygmunta moderatora diecezjalnego ŻR, członkinie drugiej Róży Żeńskiego Żywego Różańca złożyły przyrzeczenie. Kolejne dwie żeńskie róże pod patronatem św. Maksymiliana Kolbego i św. Rity powstały 1 czerwca. Panie także mają specjalne szarfy (z wizerunkiem Matki Bożej z Medjugorie), które wyróżniają je na uroczystościach i prowadzą Różaniec podczas nabożeństwa fatimskiego oraz ostatnio ustanowionego w parafii Nabożeństwa Medjugorskiego. Wszyscy należący do Żywego Różańca uczestniczyli w poświęceniu i wprowadzeniu do kościoła parafialnego figury Matki Bożej, którą ks. proboszcz Andrzej Drapała przywiózł wraz ze Zbigniewem Chutnikiem i członkami Męskiego Różańca z pielgrzymki do Medjugorie. – Było to moje ciche pragnienie, aby figurka była w naszym kościele – wyznał.
Zbigniew Chutnik troszczy się o parafialne róże. Wsłuchując się w prośbę Matki Bożej o modlitwę różańcową, zachęca innych do włączenia się w Żywy Różaniec. W najbliższym czasie zostanie przyjęta do Żywego Różańca istniejąca już od dłuższego czasu w parafii Róża modląca się za dzieci i młodzież.