To święto wpisało się na stałe w kalendarz pszczelarskich uroczystości rocznych. Jesteśmy wdzięczni naszemu kapelanowi ks. Wiesławowi Kamińskiemu, że organizuje to wydarzenie, które ma duży wpływ na to, jak ludzie postrzegają produkty pszczele – powiedziała Joanna Sadowska, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi.
Modlitwa i tradycja
W tegorocznym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łęczyckiej oraz Rejonowych Kół Pszczelarzy z Pabianic, Tuszyna, Skierniewic, Andrespola, Białej Rawskiej, Brzezin, Żelechlinka, Aleksandrowa Łódzkiego, Koluszek, a także koła nr 1 i nr 2 z Łodzi. – Przygotowania obejmują liturgię Mszy św., która jest najważniejsza dla pszczelarzy, a także wyznaczenie miejsc na kiermasze, zbudowanie sceny dla artystów oraz ugotowanie posiłku dla wszystkich gości – podkreślił ks. Damian Czerwiński, wikariusz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii i duszpasterz Pszczelarzy Archidiecezji Łódzkiej, dziękując Bogu za miniony rok pszczelarski i wsparcie za przyczyną patrona św. Ambrożego. Po Mszy św. jury w składzie: Joanna Sadowska, s. Leonarda i s. Marietta wyróżniło pucharami najpiękniejsze kosze z darami. – Przy wyborze brałyśmy pod uwagę elementy pszczelarskie i wygląd estetyczny – zaznaczyła s. Leonarda. Pierwsze miejsce przyznano RKP z Białej Rawskiej, drugie RKP z Brzezin, a trzecie RKP nr 1 z Łodzi. – Dary w koszu były od naszych członków koła, których obecnie jest pięćdziesięciu. Łącznie mamy ok. 1100 rodzin pszczelich. Łączymy naszą pasję z działaniem na rzecz społeczeństwa, bo pszczoły dają korzyści pszczelarzom, ale też innym ludziom. Moje zainteresowanie pszczołami przeszło rodzinnie. Mój pradziadek i dziadek byli pszczelarzami, ja zaczynałem od dwóch rodzin, a w tej chwili mam już pięćdziesiąt – powiedział Michał Zdulski, prezes RKP z Białej Rawskiej.
Aspekt naukowy
Chętni mogli wziąć udział w wykładzie prof. dr hab. Marii Borawskiej z Zakładu Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pt. „Produkty pszczele i wybrane zioła w hamowaniu wzrostu komórek glejaka mózgu”. Mariusz Chachuła z Państwowego Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli wygłosił wykład pt. „Wykorzystanie miodów odmianowych i innych produktów pszczelich w gospodarstwie domowym”. W przygotowanie święta w parafii włączyli się również Rycerze Kolumba. Na placu przy kościele można było zakupić miody i produkty pszczele, była też możliwość obejrzenia ula, a dzieci chętnie przebierały się w strój pszczelarza. Święto urozmaiciły występy kapeli Tolka Gałązki, połączonych zespołów ludowych Leśnianek, Bukowianek i Stefanowa oraz DJ’a Vokal Dominik.