Nuncjatura Apostolska w Polsce 25 września przekazała komunikat informujący o tym, że papież Franciszek mianował biskupami pomocniczymi archidiecezji łódzkiej o. Piotra Kleszcza, dotychczasowego proboszcza parafii Matki Bożej Anielskiej w Łodzi oraz ks. Zbigniewa Wołkowicza, dotychczasowego moderatora roku propedeutycznego w łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym. Ingres biskupów odbędzie się 19 października o godz. 11 w łódzkiej katedrze.
Wielka radość
– Nie spodziewałem się, że doczekam momentu, kiedy osoba pochodząca z parafii, w której posługuję, zostanie biskupem. To dla nas wielka radość! W drodze na katechezę spotkałem jednego z braci biskupa nominata Zbigniewa i on też był bardzo pozytywnie zaskoczony. Wszyscy jesteśmy dumni, że spośród naszej wspólnoty parafialnej wybrano biskupa pomocniczego dla naszej archidiecezji. Oczywiście obejmujemy go naszą modlitwą i już cieszymy się, że razem przeżyjemy jego prymicję w tutejszej parafii – powiedział ks. Tomasz Estkowski, proboszcz w parafii św. Floriana w Domaniewie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Biskup nominat Zbigniew to pobożny, oddany klerykom ksiądz. Doświadczyłem od niego wiele dobra. Gdy miałem jakiś problem, czy chciałem po prostu porozmawiać, służył mi swoim doświadczeniem i radami, a jak trzeba było, upomniał po ojcowsku. Towarzyszył nam także w zwykłych sprawach: przy oglądaniu filmu, środowej grze w piłkę nożną czy piątkowych pracach ogrodowych przy parafii w Kolumnie. Ojciec biskup nominat, potocznie mówiąc, to człowiek do tańca i do różańca. Mam nadzieję, że po święceniach biskupich dalej będziemy mówić do niego tak, jak mieliśmy w zwyczaju – Ojcze – powiedział kl. Jakub Chęciński.
– To pewnego rodzaju potwierdzenie, że w archidiecezji łódzkiej działa Duch Święty. Biskup nominat Zbigniew nigdy nie okazywał wprost tego pragnienia. Jest człowiekiem otwartym, z którym można szczerze porozmawiać, a ponadto ma duże doświadczenie duchowe. Cieszę się, że został biskupem, bo to człowiek wiarygodny, pełen zaufania, życzliwy i skromny – takiego go poznałem w czasach seminaryjnych – podkreślił ks. Paweł Pęczek, proboszcz parafii Najświętszego Sakramentu w Łodzi.
Boży człowiek
– Poczułam wielką dumę i radość, a z drugiej strony pewnego rodzaju smutek, że będzie go w naszej parafii mniej niż dotychczas. Współpracujemy od 18 lat. Od samego początku jestem zachwycona profesjonalizmem o. Kleszcza i jego formą ewangelizacji przez muzykę, śpiew, prostotę. Niektórzy płakali ze smutku, bo nie wiedzą, co będzie dalej. A inni z radości, że z tego miejsca wybrano biskupa pomocniczego. Było wiele radości i wzruszeń. Ojciec Piotr chce dalej prowadzić chór, bo jest to jego oczko w głowie, dzieło ewangelizacji – powiedziała Anna Sierdzan, zaangażowana w chór dziecięcy „Mały chór wielkich serc”.
Reklama
– Ojciec Piotr jest bratem mniejszym o wielkim sercu. Byliśmy razem w klasztorze ponad 17 lat i od tamtego momentu znam go jako Bożego człowieka, patrzącego oczami wiary. Po ogłoszeniu nominacji wielu ludzi związanych z franciszkanami przeżyło wielką radość i dumę, ale też zmartwiło się tym, kto będzie proboszczem parafii i prowadzącym chór. To pokazuje, jak dobrym i zaangażowanym jest pasterzem oraz jak dużym szacunkiem i zaufaniem darzą go ludzie – powiedział o. Grzegorz Piórkowski, franciszkanin, gwardian Klasztoru Ojców Franciszkanów w Łodzi.
Być blisko ludzi i ich problemów
– Jest w moim sercu obawa, czy dam radę, natomiast zawsze powtarzam, że jeśli Pan Bóg daje zadania, to daje też łaski, aby sobie z nimi poradzić. Każdą osobę, która mi gratuluję, proszę o modlitwę, bo wiem, że bez Boga nic nie można osiągnąć. Nie chcę się zmieniać, to znaczy, nie chcę tracić tego prostego, franciszkańskiego kontaktu z ludźmi. Umówiłem się z moimi przyjaciółmi, współbraćmi, że jeśli zauważą coś niepokojącego we mnie, to żeby mi natychmiast dali znać, bo chcę być pasterzem, który, jak mówi papież Franciszek, pachnie owcami, czyli mówić językiem komunikatywnym, być blisko problemów i zmierzać się z nimi, nie uciekać – powiedział o. Piotr Kleszcz.
O. Piotr Tomasz Kleszcz urodził się w 1967 r. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Łodzi. W 1991 r. złożył profesję wieczystą. W 1992 r. przyjął sakrament święceń w stopniu diakonatu, a w 1993 r. w stopniu prezbiteratu. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów w Łodzi Łagiewnikach. Pełnił obowiązki katechety, duszpasterza, wikariusza, a także prowadził rekolekcje. Ojciec Piotr Kleszcz prowadzi kanał „Zielone Pastwisko” z rozważaniami. W 1997 r. założył zespół dziecięcy „Mały Chór Wielkich Serc”. Od 2016 r. jest gwardianem klasztoru w Łodzi przy ul. Krasickiego. W 2016 r. został proboszczem parafii Matki Bożej Anielskiej w Łodzi. Odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę „Srebrnym Krzyżem Zasługi” w 2022 r. Podczas święceń biskupich przyjmie zawołanie Pax et Bonum (łac. „Pokój i Dobro”).
Ks. Zbigniew Wołkowicz urodził się w 1970 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 8 czerwca 1996 r. w Łodzi. W latach 1989-96 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, uzyskując tytuł magistra teologii ogólnej. Studiował również na Wydziale Teologicznym w Instytucie Teologii Duchowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kształcił się w Szkole Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Krakowie i Szkole dla Spowiedników w Krakowie/Skomielnej Czarnej. Ukończył kurs dla wychowawców seminaryjnych w Vallombrosa (FI) i kurs doktorancki w Istituto Universitario Sophia we Włoszech. Był ojcem duchownym i wykładowcą teologii duchowości w WSD w Łodzi. Pełnił posługę formacyjną w instytucjach centralnych ruchu Focolari we Włoszech. Był ojcem duchownym Ogólnopolskiego Seminarium Duchownego dla Starszych Kandydatów do Święceń w Łodzi i wykładowcą teologii duchowości. Od 2021 r. pełnił funkcję moderatora roku propedeutycznego w łódzkim seminarium, a także wykładowcy teologii duchowości. Podczas święceń biskupich przyjmie zawołanie Pro amicis suis (łac. „Za przyjaciół swoich”).