Kolejna, już 42. Piesza Pielgrzymka Tarnowska odbyła się pod hasłem „Żyję w Kościele”. Na Jasną Górę każdego roku zmierza najwięcej młodych ludzi. Na szlak wybrały się rodziny z dziećmi, szli seniorzy.
Uczestnicy
Jak przyznają pielgrzymi, przyciąga ich wyjątkowy klimat sprzyjający modlitwie, poznawaniu nowych ludzi. Sylwia z grupy nr 4 mówi: – To są wyjątkowe rekolekcje, okazja, żeby głębiej spojrzeć w siebie. W ciągu roku jest dużo obowiązków i człowiekowi brakuje na to czasu. Podczas drogi służę w grupie muzycznej. Rozśpiewana grupa to podstawa, wtedy słychać, że wspólnota żyje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Donata także śpiewa i gra na pielgrzymce. Mimo młodego wieku jest doświadczoną pątniczką. – Mam 21 lat i szłam po raz 16. Wcześnie zaczęłam. W świat pielgrzymki wprowadziła mnie mama. Gdy miałam kilka lat, to jechałam w wózku. Bakcyl połknięty i nie wyobrażam sobie życia bez pielgrzymki. To główny cel w roku. Nawet jeśli są wakacje i dokądś się wyjeżdża, to i tak serce ciągnie do Częstochowy – mówi.
Błogosławieństwo
Reklama
Biskup tarnowski Andrzej Jeż w dniu wyjścia pielgrzymki zachęcał w homilii, aby rodzice błogosławili swe dzieci, kreśląc im krzyżyk na czole. – Błogosławić oznacza życzyć i upraszać dobra pochodzącego od Boga. Błogosławienie to postawa Boga, który obdarza życiem i strzeże je. Wierzący rodzice powinni przy różnych okazjach, a nawet codziennie, udzielać swoim dzieciom rodzicielskiego błogosławieństwa: przed wyjściem z domu, przed pójściem spać, w dzień urodzin, imienin, przed pójściem do spowiedzi i na Mszę św., przed różnymi ważnymi wydarzeniami w życiu. Udzielając błogosławieństwa, możemy to czynić np. słowami: „Błogosławię cię, synu/córko, w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen”.
Ksiądz biskup przypomniał też, że wyrazem błogosławieństwa jest również pozdrawianie się po chrześcijańsku. Jak powiedział, powiedzenie: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” upowszechniło się na przełomie XIV i XV wieku. Jest to najprostsza formuła uwielbienia Syna Bożego – Jezusa Chrystusa. Zaapelował jednak, by nie upraszczać tych słów. – Niekiedy skraca się bowiem to piękne pozdrowienie i zamiast: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”, mówi się jedynie: „Pochwalony”. Unikajmy takich skrótów, trzeba wypowiedzieć, Kogo chwalimy – podkreślił bp Jeż.
Wzór
Rekolekcjonistą tegorocznej PPT był ks. Tomasz Atłas – kapłan diecezji tarnowskiej, pielgrzym, który był misjonarzem, dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, a także pracował w watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Kapłan tak podsumował rekolekcje w drodze: – W czasie tegorocznych rekolekcji pielgrzymkowych zastanawialiśmy się, jak możemy być Kościołem piękniejszym, autentycznym, całkowicie oddanym Jezusowi. Maryja jest wzorem dla Kościoła, bo przez całe swe życie czyniła to, czego Pan oczekuje od nas. Przez swoje fiat z ufnością przyjęła Jezusa. Nie zatrzymała Go jednak tylko dla siebie. Zaniosła Go do Elżbiety, a potem służyła jej, wstawiała się za nowożeńcami i choć była Matką Syna Bożego, w Nazarecie żyła pokornie, cicho i z prostotą. Na Kalwarii była przy Synu i nie przestała ufać Bogu. A potem z Apostołami przyzywała Ducha Świętego. Maryja jest nie tylko czułą Matką, ale i najwspanialszym wzorem.