Reklama

Z życia diecezji

21 czerwca w Częstochowie spotkali się członkowie Akcji Katolickiej reprezentujący wszystkie diecezje w Polsce, by wziąć udział w VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce. Pielgrzymów na placu przed archikatedrą powitał abp Stanisław Nowak oraz prezydent Częstochowy. Wyrazili oni radość, że to właśnie w duchowej stolicy Polski zbierają się osoby świeckie stowarzyszone w Akcji Katolickiej, by zamanifestować swoją wiarę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szprotawa

Dla Kościoła Powszechnego i Lokalnego

"30 lat jesteś z nami" - taki napis widniał na kartach wielkiej księgi założonej stułą, która stanowiła wymowny element dekoracji kościoła w dniu jubileuszu ks. prałata Mieczysława Ruty - w uroczystość Zesłania Ducha Świętego (8 czerwca). Obchody 30-lecia posługi duszpasterskiej w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny szprotawskiego proboszcza zaszczycił swoją obecnością bp Adam Dyczkowski, świętujący w tym roku 25-lecie sakry biskupiej. Msza św. koncelebrowana, została odprawiona jako podziękowanie Panu Bogu za oba jubileusze. W homilii Biskup mówił o wielkości i trwałości Kościoła Chrystusowego, o roli i działaniu Ducha Świętego. Zwracając się bezpośrednio do zebranych w świątyni parafian, wyraził zadowolenie, wynikające z faktu uczestniczenia w duszpasterskim jubileuszu. Podkreślił ponadto, jak wiele pracy włożył ks. proboszcz M. Ruta, przez 30 lat służąc swoim parafianom, udzielając sakramentów, spowiadając. Zwrócił również uwagę na jego gospodarską dbałość o parafię, zwłaszcza o świątynię parafialną, na zainstalowane w niej pięknych witraży. Na zakończenie poprosił o modlitwę w intencji jubilata.
Parafianie dali wyraz swojej wdzięczności wobec Pasterza diecezji oraz swego Proboszcza. Oni zaś przyjęli życzenia od delegacji przedszkolaków, dzieci pierwszokomunijnych, młodzieży, służby zdrowia, katechetów, nauczycieli, społeczności szprotawskich przedszkoli i szkół, grup działających w parafii (Caritas, Róże Różańcowe, Rodzina Radia Maryja, Redakcja Roztropności), a także od osób prywatnych. Burmistrz Szprotawy Roman Rosół swoje życzenia złożył w imieniu wszystkich szprotawian, a ks. proboszczowi M. Rucie wręczył medal "Za Zasługi dla Gminy Szprotawa".
W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni kapłani, którzy współpracowali z ks. M. Rutą jako wikariusze, wielu z nich stawiało w Szprotawie pierwsze kroki w kapłaństwie (ks. prałat Rafał Zięciak, ks. kan. Ryszard Grabarski, ks. kan. Stanisław Karliński, ks. dziekan Eugeniusz Drzewiecki, ks. Andrzej Skoczylas, ks. Jan Zych, ks. prob. Zygmunt Zimnawoda, ks. Andrzej Jancia, ks. Andrzej Skoblicki, ks. prob. Jan Podedworny, ks. kan. Witold Pietsch, ks. Leszek Świdziniewski, ks. rektor Ryszard Tomczak, ks. dziekan Mirosław Maciejewski, ks. Krzysztof Czekaj, ks. Józef Tomiak, ks. prob. Ryszard Dudek, ks. prob. Ryszard Mulawa).
Ks. Prałat w swoim wystąpieniu dziękował wszystkim za obecność, życzenia, a zwłaszcza wspólną modlitwę. Wyraził wdzięczność Księdzu Biskupowi za pasterską troskę o szprotawską parafię i jej długoletniego proboszcza, parafianom za udzielane przez 30 lat wsparcie i pomoc. Podkreślił, że to właśnie ich hojność (mimo postępującego ubożenia) pozwoliła nie tylko na dbanie o majątek parafii, lecz także na wybudowanie kościoła w Śliwniku i domu katechetycznego w Szprotawie.
Tegoroczna, szczególnie podniosła szprotawska uroczystość Zesłania Ducha Świętego połączona ze świętowaniem kapłańskich jubileuszy nabiera wymiaru symbolicznego. Pokazuje bowiem Kościół powszechny i Kościół lokalny, jego trwanie i rozwój dla dobra pojedynczego człowieka i chwały Boga w Trójcy Świętej Jedynego.

Reklama

Janina Tyszkowska

VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

Rozwój Apostolstwa

Pielgrzymi, w grupach diecezjalnych, wyruszyli procesjonalnie Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. Jako pierwsza grupa szła reprezentacja naszej diecezji. Całość pielgrzymki poprzedzały sztandary Akcji Katolickiej, w tym sztandar Parafialnego Oddziału AK z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze. Pielgrzymi, odmawiając wspólnie Różaniec i śpiewając pieśni religijne, dotarli pod mury Klasztoru Jasnogórskiego, gdzie powitali ich przeor o. Marian Lubelski oraz Jan Stefanek prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.
Mszy św. na Jasnogórskim Szczycie przewodniczył bp Piotr Jarecki. W homilii bp Jarecki podkreślił prawo i obowiązek świeckich w dziale ewangelizacji oraz przedstawił, na czym polega kształt duchowości świeckich. - Macie obowiązek i prawo nieść Ewangelię, świadczyć o jej aktualności dla współczesnego człowieka i zapalać do wiary tych, którzy oddalają się od Boga - cytował słowa Ojca Świętego. Ksiądz Biskup, wskazując zadania, jakie stoją przed stowarzyszeniem we współczesnym świecie i Kościele, zwrócił uwagę, że Akcja ma wejść w świat i przekształcać go od wewnątrz Chrystusową nauką, mądrością i świętością. - Świata nie powinniśmy się bać, ale powinniśmy traktować jako teren, na którym rozwija się nasze apostolstwo i nasze posłannictwo bycia świadkami prawdy - mówił bp Jarecki.
Udział bp. Piotra Jareckiego w pielgrzymce był równocześnie pożegnalnym spotkaniem z członkami Akcji Katolickiej, gdyż Konferencja Episkopatu powołała nowego asystenta krajowego. Został nim bp Mariusz Leszczyński z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Udział członków Akcji Katolickiej z naszej diecezji był w tym roku bardzo liczny, ponieważ obok indywidualnych uczestników przyjechały dwa autokary pielgrzymów z Zielonej Góry: z parafii pw. św. Brata Alberta oraz parafii pw. Miłosierdzia Bożego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Stanisław Rzeźniczak

Wspólnota św. Tymoteusza zaprasza w terminie 15-20 lipca na kurs "Mojżesz", który wskazuje drogę, jak pasterz, lider, animator czy katecheta mają prowadzić osoby powierzone mu przez Boga. Koszt pobytu 150 zł. Oraz na podstawowy kurs ewangelizacyjny "Filip" w dniach 4-7.08. Koszt 5 zł. Kursy odbędą się w Młodzieżowym Centrum Formacji, ul. Kresowa 258, Gubin. Tel. (0-68) 359 49 63.

Wspólnota "Pustynia w mieście" zaprasza w dniach 26-31 lipca na rekolekcje ciszy. Hasłem dni skupienia w duchu karmelitańskim będą słowa z Księgi Ozeasza - "Dlatego chcę ją przynęcić, na pustynię ją wyprowadzić i mówić do jej serca" (Oz 2, 16). Liczba miejsc ograniczona. Rekolekcje odbędą się w domu wspólnoty "Pustynia w mieście". Zgłoszenia: Leszno Dolne 38, 67-321 Leszno Górne. Tel. (0-68) 376 60 71.

Reklama

Na rodzinny wypoczynek z Bogiem w terminie 12-26.07 do Rokitna zaprasza Ruch Domowy Kościół. Czas pobytu na Oazie Rodzin zbliża małżonków i cementuje rodzinę, pozwala odnaleźć Boga w życiu codziennym oraz rozwiązać wiele problemów we wzajemnym porozumiewaniu się. Zgłoszenia i informacje: tel. (0-68) 453-50-35.

Szkoła Języków Obcych eMKa zaprasza na wakacyjne obozy językowe dla młodzieży od 14 lat nad jeziorem Lipie w miejscowości Długie. Terminy: 11-20.07 - obóz j. niemieckiego połączony z warsztatami tanecznymi, 21-30.07 - obóz j. angielskiego, 21-30.07 - obóz j. angielskiego, 1-10.08 - obóz j. angielskiego. W terminie 1-10.08 odbędą się też kolonie dla dzieci we wczesnym stadium nauki j. angielskiego. Informacje i zgłoszenia: biuro KSM ul. Aliny 7, Zielona Góra. Tel. (0-68) 320-72-96.

Cisi Pracownicy Krzyża zapraszają na rekolekcje do Domu "Uzdrowienie Chorych" w Głogowie. Ośrodek jest przystosowany dla potrzeb osób chorych i niepełnosprawnych. Najbliższe terminy: 26.07 - 2.08., 23-30.08, 6-13.09. Informacje i zgłoszenia: Cisi Pracownicy Krzyża, 67-200 Głogów, ul. Ks. Novarese 2, tel. (0-76) 833-32-97.

Jednym zdaniem

12 czerwca Zarząd Zielonogórskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich wybrał ponownie dr Hannę Szumlicz na 4-letnią kadencję prezesa stowarzyszenia. W czasie spotkania ustalono również nowy program działalności na rok 2003/2004.

19 czerwca bp Adam Dyczkowski przewodniczył uroczystej Mszy św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi i procesji Bożego Ciała głównymi ulicami miasta. Przy czwartm ołtarzu ustawionym przy pl. Bohaterów Ksiądz Biskup wygłosił homilię.

21 czerwca grupy Odnowy w Duchu Świętym z całej diecezji pielgrzymowały do Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu.

22 czerwca w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu zostało poświęconych 15 półtorametrowych krzyży pokrytych pomarańczową taśmą fluorescencyjną. Zostaną one postawione przy drogach z Żagania do Nowogrodu Bobrz., do Szprotawy i do Łęknicy oraz na trasie Olszyna-Wrocław.

22 czerwca w Łagowie rozpoczęło się XXXIII Lubuskie Lato Filmowe. Pokazano 70 filmów.

23 czerwca bp Paweł Socha poprowadził w Częstochowie sesję diecezjalnych duszpasterzy Unii Apostolskiej Kleru.

W dniach 23-29 czerwca w Lubsku odbył się XI Międzynarodowy Festiwal Artystyczny Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. W ramach festiwalu dzieci wystąpiły także w Zakładzie Karnym dla kobiet w Krzywańcu i w Domu Pomocy Społecznej w Lubsku.

25 czerwca w Domu "Uzdrowienie Chorych" w Głogowie rozpoczęły się rekolekcje dla wspólnot Ruchu "Wiara i światło" z terenu całego kraju. Z rekolektantami spotkał się bp Edward Dajczak.

27 czerwca rozpoczęły się turnusy oaz letnich zorganizowanych przez Ruch Światło-Życie, które m.in. odbywać się będą w Strzelcach Krajeńskich, Gryżynie, Głogowie, Rokitnie, a także poza granicami diecezji w Tylmanowej, Czeczugach i Szczawnicy.

Zaproszenia

Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. zaprasza na wystawę malarstwa Kajetana Sosnowskiego oraz na wystawę "Portret dziecka w malarstwie polskim XIX i XX wieku". Autorami dziecięcych portretów są m.in. Stanisław Wyspiański, Eugeniusz Zak, Eugeniusz Eibisch, Aleksander Kotsis, Tadeusz Makowski i Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdą niedzielę lipca o godz. 17.00 w ramach Letniej Estrady Muzycznej w Iłowej odbywać się będą koncerty w ogródku przy Domu Kultury.

W dniach 12-13 lipca w Łagowie odbędą się I Łagowskie Spotkania Trzech Kultur. Prezentowana będzie kultura niemiecka, polska i grupy etnicznej Łemków.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

[ TEMATY ]

Matka Boża

świadectwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

To była środa, 15 sierpnia 1951 roku. Wielka uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tam, dziękując za wszystkie łaski, żegnając się z Matką Bożą i własnym życiem, kobieta, nie prosząc o nic, otrzymała uzdrowienie. Do domu wróciła jak nowo narodzona. Gdy zgłosiła się do kliniki, lekarze oniemieli. „Kto cię leczył, gdzie ty byłaś?” „Na Jasnej Górze, u Matki Bożej”. Lekarze do karty leczenia wpisali: „Pacjentka ozdrowiała w niewytłumaczalny sposób”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Uczestniczyć w nim będą naukowcy, ekonomiści, politycy, burmistrzowie, lekarze, przedsiębiorcy, pracownicy, sportowcy i zwykli obywatele z różnych krajów świata. Zasiądą oni przy 12 „stolikach” w Watykanie i emblematycznych miejscach Rzymu. „Chcemy wraz z papieżem powtórzyć: «nie» dla wojny, «tak» dla pokoju, «tak» dla negocjacji i zasady braterstwa” - tłumaczy ks. Francesco Occhetta, sekretarz generalny Fundacji Fratelli tutti, która organizuje to wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję