Reklama

Niedziela Podlaska

Dziękujemy za wiarę i życie

„Jestem święta Anna, idę oddać cześć Trójcy Świętej” – powiedziała matka Maryi podczas objawienia w Prostyni.

Niedziela podlaska 32/2024, str. IV-V

[ TEMATY ]

Prostyń

Andrzej Koroś

Błogosławieństwo koroną św. Anny

Błogosławieństwo koroną św. Anny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Te słowa już od ponad pięciuset lat nieustannie wiodą rzesze wiernych do prostyńskiego sanktuarium, aby tu pokłonić się Bogu w Trójcy Jedynemu i przez wstawiennictwo św. Anny prosić o potrzebne łaski. Święta Anna – żona Joachima, matka Maryi, babcia Jezusa jest patronką małżeństw i rodzin.

Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

Reklama

28 lipca w odpust św. Anny w sanktuarium w Prostyni miała miejsce XV Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Jej organizatorem był Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej i parafia Trójcy Przenajświętszej w Prostyni. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Ze św. Anną i bł. rodziną Ulmów dziękujemy Trójcy Świętej za wiarę i życie”. Uroczystości odpustowe rozpoczęły się Mszą św. o godz. 8. Kazanie do licznie zebranych wiernych wygłosił ks. kan. dr Piotr Arbaszewski – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, proboszcz parafii Zembrów. Mówił o niebezpieczeństwach współczesnego świata czyhających na małżeństwa i rodziny. Podkreślił znaczenie potomstwa dla rodziny i całej społeczności. Odniósł się też do bardzo niskiej dzietności w Polsce. Nawiązał również do bł. rodziny Ulmów, która była otwarta na życie. O godz. 10.30 przed Tronem Łaski, przed figurą św. Anny i przed obrazem bł. rodziny Ulmów i ich relikwiami, odmówiony został różaniec o miłość i wierność małżeńską. O godz. 11 ks. Piotr Arbaszewski wygłosił konferencję „Otwartość na Boga, otwartość na dzieci i otwartość na bliźniego drogą świętości bł. rodziny Ulmów”. O godz. 11.45 odmówiono Koronkę ku czci świętej Anny. Następnie głos zabrał ks. kan. Józef Poskrobko, proboszcz parafii Prostyń, dziekan łochowski, który powitał wszystkich przybyłych do prostyńskiego sanktuarium, przede wszystkim Piotra Sawczuka – biskupa drohiczyńskiego, księży diecezji drohiczyńskiej i parafii sąsiednich diecezji oraz pieszych pielgrzymów. Przed Tron Łaski i tron św. Anny przyszły trzy pielgrzymki: z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Małkini, z parafii w Kosowie Lackim i najliczniejsza Pielgrzymka Nadbużańska z Rytel Olechnych. Jej przewodnikiem był ks. Sylwester Grzeszczuk, wikariusz parafii Ceranów. Uczestniczyli w niej mieszkańcy Rytel: Olechnych, Wszołek, Suchych, Święckich oraz Bojar, Ceranowa i Treblinki. Proboszcz przywitał również pielgrzymów indywidualnych z różnych stron parafii, diecezji i kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczysta Msza św.

Reklama

Najważniejszym punktem Diecezjalnej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin była uroczysta Msza św. odpustowa o godz. 12, której przewodniczy bp Piotr Sawczuk. On też skierował do zebranych słowa homilii. Rozważania rozpoczął od rodziny, która jest drogą do świętości, do nieba. A każdy dzień jest inny, niepowtarzalny. Przybywamy przed Tron Łaski, aby złożyć swoje trudy i rozterki. Przynosimy prośby o roztropność dla małżonków i rodzin, o dobre przygotowanie się do małżeństwa dla młodych ludzi, o otwartość na życie. Dzieci są błogosławieństwem. Współczesny świat stoi na głowie, a Bóg pomaga postawić go na nogi. Dzisiaj młodzi ludzie dążą do własnej wygody, są egoistyczni, skupiają się na sobie, nie chcą brać na siebie obowiązków. Odrzucają ład ustanowiony przez Boga. A przecież tylko On daje gwarancję dobra i szczęścia. Biskup nawiązał też do czytań liturgicznych. Pierwsze dotyczyło króla Dawida i domu, jaki zbuduje mu Bóg. Nie odwrotnie. Bóg chce zamieszkać z człowiekiem na zawsze. Dom zbuduje wszystkim ludziom, aby wspólnie cieszyć się pokojem. Pasterz Diecezji Drohiczyńskiej zwrócił również uwagę, że rządzący powinni sprawować władzę zgodnie z Bożymi przykazaniami. Drugie czytanie mówiło o zaufaniu Abrahama i Sary do Boga. Są wzorem silnej wiary, która przetrwa wszelkie trudy. Otrzymali oni od Boga dar potomstwa, „licznego jak gwiazdy na niebie”. Podobnie było też z Anną i Joachimem. Po wielu latach małżeństwa, ich wierność została nagrodzona: urodziła im się córka Maryja, z której później narodził się Jezus, nasz Zbawiciel. Bóg ma plan wobec wszystkich ludzi. Dobra ziemskie nie są najważniejsze, tylko Bóg daje pewność życia wiecznego. Dalsze rozważania dotyczyły tajemnicy życia i przestrzegania przykazania „Nie zabijaj!”. Dziecko nienarodzone, nie płód, jest darem od Boga, który trzeba przyjąć. Okres prenatalny jest bardzo ważny dla kształtującego się człowieka. Ulmowie to wzór rodziny otwartej na życie. Mimo terroru pomagali Żydom bezinteresownie, ich intencja była czysta: chcieli ratować bliźnich. Niech św. Anna i bł. rodzina Ulmów umocni naszą wiarę, udzieli siły do niesienia pomocy słabszym, pomnoży miłość Boga i bliźnich, abyśmy mężnie dawali świadectwo naszej wiary.

Odnowienie ślubów małżeńskich

Podczas Eucharystii, po odśpiewaniu Hymnu do Ducha Świętego, nastąpiło odnowienie ślubów małżeńskich. Małżonkowie obecni w bazylice z radością utwierdzili się w swoich uczuciach. Wszyscy modlili się także o dalsze łaski oraz umocnienie wiary i miłości małżonków i ich dzieci. Na zakończenie uroczystej Eucharystii odmówiony został Akt Zawierzenia się św. Annie. Później bp Sawczuk udzielił błogosławieństwa Koroną św. Anny. Po nim nastąpił tradycyjny obrzęd koronacji, tzn. dotkniecie głowy srebrną koroną, w której znajdują się resztki wianków przekazanych przez św. Annę Małgorzacie Błażejowej w 1510 r. Koronacji dostąpili wszyscy chętni pielgrzymi, parafianie i goście. Wiele osób adorowało ołtarz z Tronem Łaski i figurą św. Anny. Proboszcz prostyński ks. kan. Józef Poskrobko podziękował wszystkim za przybycie do sanktuarium: bp. Piotrowi Sawczukowi, ks. kan. Piotrowi Arbaszewskiemu, księżom z sąsiednich parafii, ks. kan. Krzysztofowi Maksimiukowi – seniorowi i ks. Krzysztofowi Nagórnemu – wikariuszowi za pomoc w organizacji odpustu oraz licznie przybyłym wiernym.

Po Eucharystii pielgrzymi udali się na plac przy plebanii, gdzie parafianie prostyńscy przygotowali uroczystą agapę. Były ciepłe kiełbaski, chleb ze smalcem i ogórkiem, ciasta, kawa i herbata. Wszyscy najedli się do syta, ciesząc się miłą atmosferą.

Modlitwa o dar potomstwa

O godz. 15 w bazylice odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia. Ostatnim nabożeństwem Diecezjalnej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin była Droga Krzyżowa o dar potomstwa. Przewodniczył jej ks. kan. Piotr Arbaszewski. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe odbyła się ona wewnątrz bazyliki. Rozważania poszczególnych stacji nawiązywały do męczeńskiej śmierci bł. rodziny Ulmów. Były także związane z problemami współczesnych rodzin.

W tegorocznej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin do Prostyni wzięło udział bardzo dużo pielgrzymów, wielu z nich odwiedziło sanktuarium po raz pierwszy. Każdy z nich z wiarą powtórzył słowa św. Anny: „Idę oddać cześć Trójcy Świętej”.

2024-08-07 08:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zło dobrem zwyciężaj!

Niedziela podlaska 44/2024, str. V

[ TEMATY ]

Prostyń

Andrzej Koroś

Wierni prostyńskiej parafii

Wierni prostyńskiej parafii

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, polski duchowny, tercjarz franciszkański, kapelan warszawskiej „Solidarności”, obrońca praw człowieka w PRL, katecheta, męczennik, błogosławiony to postać wyjątkowa we współczesnej historii.

Od najmłodszych lat inspirowała go osoba Maksymiliana Kolbe, franciszkanina, który oddał swoje życie za współwięźnia w obozie koncentracyjnym. Będąc już kapłanem ks. Jerzy poświęcił się przede wszystkim pracy duszpasterskiej i katechetycznej. Swoją działalność opierał na przesłaniu św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” oraz na nauczaniu papieża Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego. Od sierpnia 1980 r. ks. Popiełuszko był związany ze środowiskiem robotniczym. Aktywnie wspierał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Podczas stanu wojennego organizował Msze św. za Ojczyznę, podczas których wygłaszał religijno-patriotyczne kazania. Jego niezłomna i odważna postawa była wsparciem dla prześladowanych robotników i działaczy związkowych. Stał się autorytetem z szerokim poparciem społecznym. Taka działalność nie podobała się ówczesnej władzy. Kapelanem „Solidarności” zaczęła interesować się Służba Bezpieczeństwa, rozpoczęły się prześladowania: w mieszkaniu założono podsłuch, podstawiono agentów udających przyjaciół, uszkodzono jego samochód, podrzucono do mieszkania nielegalne materiały i ładunek wybuchowy, grożono śmiercią, zniesławiano w mediach. Ksiądz Jerzy nie dał się jednak zastraszyć, wciąż celebrował Msze św. i wygłaszał patriotyczne kazania, które gromadziły tysiące robotników. Ostatnie publiczne słowa wypowiedział 19 października 1984 r. podczas spotkania ludzi pracy w Bydgoszczy. Mówił o wolności od lęku, zastraszania, a przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy. Tego dnia w drodze powrotnej do Warszawy został uprowadzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, skatowany i wrzucony do Wisły. Pogrzeb odbył się przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki i był wielką patriotyczną manifestacją. Uczestniczyło w nim ponad 600 tys. osób, demonstrując przede wszystkim pokój i przebaczenie. Ksiądz Jerzy Popiełuszko stał się patronem prześladowanych chrześcijan, społeczeństw zmagających się z totalitaryzmem, konsumpcjonizmem i chaosem wartości. Proces beatyfikacyjny otwarto w 1997 r. Ogłoszenie ks. Jerzego Popiełuszki błogosławionym Kościoła katolickiego miało miejsce się 6 czerwca 2010 r. przez papieża Benedykta XVI.
CZYTAJ DALEJ

Al-Maghtas znaczy Miejsce Chrztu

Niedziela Ogólnopolska 2/2020, str. 60-61

[ TEMATY ]

chrzest

Jordan

Chrzest Pański

Betania

Margita Kotas/Niedziela

Miejsce chrztu Jezusa

Miejsce chrztu Jezusa

Betania za Jordanem, zgodnie z Biblią miejsce działalności Jana Chrzciciela, która rozkwitła w północnej Jordanii – zielonym ogrodzie pustynnego Królestwa Haszymidzkiego, przyciąga pielgrzymów z całego świata.

Choć w Ewangelii nie ma jednoznacznej wskazówki, która pozwalałaby dokładnie określić miejsce, gdzie prorok Jan ochrzcił Jezusa – na jej kartach pada jedynie lakoniczne: „Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu” (J 1, 28) – to właśnie tu się je lokuje.
CZYTAJ DALEJ

O 90 lat młodszy do wieczności

2025-01-12 22:04

[ TEMATY ]

jubileusz

bp Paweł Socha

konkatedra zielonogórska

Karolina Krasowska

Bp Paweł Socha dziękował za dar życia podczas jubileuszowej Mszy św.

Bp Paweł Socha dziękował za dar życia podczas jubileuszowej Mszy św.

Bp Paweł Socha w zielonogórskiej konkatedrze dziękował Bogu za dar życia i 90. rocznicę urodzin. Wraz z jubilatem modlili się pasterz diecezji, kapłani, siostry zakonne, przyjaciele i wierni.

Biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 10 stycznia obchodził dokładnie 90. rocznicę urodzin. 12 stycznia w zielonogórskiej konkatedrze przewodniczył uroczystej Mszy św., w której wraz z pasterzem diecezji, kapłanami, siostrami zakonnymi i wiernymi dziękował Bogu za dar życia. – Dziękując za dar życia biskupa Pawła, dziękujemy także za dar jego niestrudzonej posługi duszpasterskiej, wychowawczej, misyjnej, rekolekcyjnej i na wielu odcinkach wspierającej życie Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego. Dziękując pragniemy wypraszać potrzebne dary duchowe i fizyczne, bo pracy dużo, a na horyzoncie może widać młodszych, ale słabych współpracowników. Niech Duch Święty wspiera i towarzyszy biskupowi Pawłowi na senioralnym odpoczynku, ale z nadzieją, że dalej będzie ofiarnie pracował w Winnicy Pańskiej Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego i nie tylko – mówił na początku liturgii pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję